Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντήρηση μεταλλικών κατασκευών


 

Recommended Posts

Είναι γνωστό ότι στις μεταλλικές κατασκευές από τα πιο κρίσιμα (ίσως το πιο κρίσιμο) στοιχεία είναι οι συνδέσεις .Επίσης είναι γνωστό ότι (εκτός από κάποιες περιπτώσεις βιομηχανικών- βιοτεχνικών κτιρίων)  ο μεταλλικός σκελετός καλύπτεται με κάθε είδους υλικά όπως τσιμεντοσανίδες- γυψοσανίδες -pannels κ.λ.π Αποτέλεσμα αυτού είναι να μην γίνεται άμεσα αντιληπτή πιθανή βλάβη στις συνδέσεις (όπως π.χ χαλάρωμα κοχλία) σε αντίθεση με τον σκελετό από σκυρόδεμα που κάποια βλάβη γίνεται αμέσως αντιληπτή (εκτός από την περίπτωση του κελύφους μόνωσης ).

Τι προτείνετε συνάδελφοι και αν έχετε κάποιες εμπειρίες στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια "σωστή" απάντηση πάνω σε αυτό.

Όταν καλύπτεις δομικά στοιχεία με ελαφρά δόμηση πάντα έχεις τον κίνδυνο να μην ξέρεις τι γίνεται πίσω από αυτά.

πχ γυψοσανίδα σε οροφή γιατί βγάζει υγρασία (γίνονται και αυτά...)

Αν πρέπει να κάνεις έλεγχο των συνδέσεων ανά κάποια χρόνια (δεν το ξέρω), τότε πρέπει να χαλάς και τις επενδύσεις ανά κάποια χρόνια.

 

Link to comment
Share on other sites

Το αυτο βεβαια και μετα απο σεισμικη καταπονηση.

Εδω ομως παιζει το ερωτημα.

Ποτε; Σε ποια καταπονηση;Καθε φορα που εχω εναν καπως ισχυρο σεισμο;

 

Link to comment
Share on other sites

Οι κόμβοι σχεδιάζονται ικανοτικά και κανονικά δεν εμφανίζουν σεισμικές βλάβες.

Έλεγχος για σεισμικές βλάβες στον φέροντα οργανισμό γίνονται μετά από ισχυρούς σεσμούς. Τυπικά αφού εμφανιστούν μη δομικές βλάβες.

Γενικότερα, επιθεώρηση των σιδηρών κατασκευών γίνεται -οπως και για τις κατασκευές Ω/Σ- ανάλογα με τον τύπο της κατασκευής:

Γέφυρες, στέγαστρα, ιστοί, κτίρια κ.λπ.

Γενικά οι απαιτήσεις επιθεώρησης είναι μικρές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.