Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εις μνήμην των χαμένων εργατοωρών...


Elrich

Recommended Posts

Εν έτει 2023 η πολεοδομία (δεν λέω ποια) δεν δέχτηκε τους υπολογισμούς εβαδομέτρησης πισίνας ξενοδοχείου ελεύθερου σχήματος μέσω Cad (παρόλο που καταθέσαμε πλήρη φάκελο και ηλεκτρονικά) και με έβαλε στη μαζοχιστική διαδικασία του υπολογισμού.

Ευτυχώς είχα κέφια.

Τώρα τι και ποιος κατάλαβε και έλεγξε οτιδήποτε από το επισυναπτόμενο (ΝΑΙ, έκανα το ίδιο και για όγκο & επιμέτρηση πλακιδίων), είναι άξιο απορίας.

Ενός λεπτού σιγή για τις χαμένες εργατοώρες αυτού και άλλων πολλών πονημάτων.

OIKOPEDO 2_area_measure_pools-Model.pdf

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

...Το cadομετρημένο βγήκε ίδιο ...

από κάποιες δικές μου εμπειρίες με νόμο του Ήρωνα σπάνια θα βγει 100% στο δεύτερο δεκαδικό....

Μόνο αν βάλεις διαστάσεις πχ στο εξελ με 3ο και 4ο δεκαδικό μπορεί θα βγουν ίδια.

Εδώ που τα λέμε και αφού πια στα σχέδια που ανεβάζουμε στις ΥΔΟΜ υποχρεωτικά έχουν και το dwg αρχείο (για να μπορούν να ελέγχουν όπως λένε) θα έπρεπε να γινόταν αποδεκτό η επιμέτρηση μεγάλης ακρίβειας που έχουμε με εντολές Aria κλπ....

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

μια και άνοιξε θέμα για χαμένες εργατοώρες να πω και εγώ τον πόνο μου για τις ώρες που χάνονται ανεβάζοντας τα ΙΔΙΑ και ΙΔΙΑ αρχεία για την ηλεκτροδότηση νέας οικοδομής ή για την ΗΤΚ ηλεκτρονικής άδειας. Ελπίζω κάποιος φωστήρας να σκεφτεί ότι ο φάκελος της άδειας πρέπει να πηγαίνει ανα κτίριο και όχι ανα ιδιοκτησία και απλά αν τραβάμε το εκάστοτε σχέδιο όταν φτιάχνουμε την ιδιοκτησία. Σε νέο κτίριο προς ηλεκτροδότηση με 33 ιδιοκτησίες έχω ανεβάσει στο σύστημα 33 φορές την άδεια με ενημερώσεις της...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, JohnnyHoliday said:

Τελικά; Το cadομετρημένο βγήκε ίδιο με το παραπάνω; 

Ναι, βγήκε ίδιο με μια απόκλιση 0,05m2

Και σε αυτό φταίει η στρογγυλοποίηση που κάνουμε προς τα πάνω αν μετά το δεύτερο δεκαδικό ακολουθεί αριθμός μεγαλύτερος ή ίσος του 5

Τώρα τι νόημα έχει 0,05 του τετραγωνικού σε μια πισίνα που αφορά μόνο τον (έτσι κι αλλιώς ανούσιο) έλεγχο της φύτευσης, και μάλιστα σε τόσο μεγάλα έργα...

image.thumb.png.6490655a201ffaf432fee41887beee56.png

Edited by Elrich
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Elrich said:

 

Τώρα τι νόημα έχει 0,05 του τετραγωνικού σε μια πισίνα που αφορά μόνο τον (έτσι κι αλλιώς ανούσιο) έλεγχο της φύτευσης, και μάλιστα σε τόσο μεγάλα έργα...

 

Καμία. Πέρα από το σαδομαζοχιστικό κομμάτι του θέματος (εξαρτάται από ποιά πλευρά το βλέπει κανείς), υπάρχει και το άλλο κομμάτι, της ηθικής επιβράβευσης, ότι όλα δηλαδή, υπολογίστηκαν σωστά.

Χαράς το κουράγιο και την υπομονή σας. Μου έχει συμβεί και εμένα, τόσο αναλυτική επιμετρηση (σε όμοιο ακριβώς επίπεδο), αλλά αφορούσε σε κατάθεση λογαριασμού δημοσίου έργου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.