Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλιακό σύστημα


Recommended Posts

Η θεωρία για το πως λειτουργεί ένα Ηλιακό σύστημα {ειδικά το δικό μας}, είναι γνωστή! Αλλά παραμένει θεωρία με πολλά-πολλά κενά...  Είναι όμως και η σωστή; Μήπως δεν είναι ο Ήλιος το σημείο διαχείρισης της αέναης κίνησης των άλλων ουράνιων σωμάτων πέριξ αυτού; Είναι πολλά τα ερωτήματα που δεν έχουν απαντηθεί και πάνω από όλα δεν στέκει καθόλου μα καθόλου η βάση της θεωρίας που θέλει: 
Α] Κάπως έγινε και με πιέσεις από άγνωστους φυσικούς παράγοντες, έγινε η πρώτη πυρηνική σύντηξη στον πυρήνα της αέριας μάζας του Ήλιου και ξεκίνησε η αλυσιδωτή αντίδραση με αποτέλεσμα τη δημιουργία του.
Β] Η διατήρηση της αέναης κίνησης των ουράνιων σωμάτων εσαεί στην υπάρχουσα μορφή, οφείλετε σύμφωνα με την θεωρία στο "ενδεχομένως" στην καμπυλότητα του χώρου κίνησης αυτών πέριξ του Ήλιου, αποτρέποντα την απομάκρυνσή τους από την μαγνητική έλξη αυτού.. {Έχει όμως ο Ήλιος ελκτικές και απωθητικές δυνάμεις;}
γ] Η [Α] περίπτωση μπορεί να ισχύσει για έναν αριθμό αστεριών παρόμοιων με τον Ήλιο μας, αλλά οι επιστήμη θέλει να είναι δισεκατομμύρια στο σύμπαν....
Τέλος !, εάν το φόρουμ επιτρέψει αυτήν την συζήτηση, θα αναφερθώ σε περισσότερα....

Edited by ΚΙΣΑΝΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Σε λάθος φόρουμ βρίσκεσαι, ακόμα και για ελεύθερη συζήτηση. Υπάρχουν χιλιάδες ιστοσελίδες που παρουσιάζουν-ερμηνεύουν-συζητούν τα περί του ηλιακού συστήματος και στα οποία σίγουρα θα βρείς όλες τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου. Αρκετή υπομονή και επιμονή χρειάζεσαι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dpapdpap said:

Σε λάθος φόρουμ βρίσκεσαι, ακόμα και για ελεύθερη συζήτηση. Υπάρχουν χιλιάδες ιστοσελίδες που παρουσιάζουν-ερμηνεύουν-συζητούν τα περί του ηλιακού συστήματος και στα οποία σίγουρα θα βρείς όλες τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου. Αρκετή υπομονή και επιμονή χρειάζεσαι μόνο.

Μπορείτε να μου απαριθμήσετε έστω 10! πέρα από το astovox...  Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ!  Η Πρόθεσή μου δεν είναι να κάνω τον "έξυπνο", αλλά να διαδώσω το σκεπτικό μου.... 
Το παρόν κείμενο δεν είναι φάρσα ή θεωρία επιστημονικής φαντασίας.
Είναι κείμενο ΥΨΙΣΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ και Παγκόσμιας Πανανθρώπινης Επιστημονικής σημασίας.
Η σύνταξη του κειμένου θα γίνει ως "τεκμηριωμένων των δεδομένων" και όχι ως θεωρία, προς διευκόλυνση του αναγνώστη να κατανοήσει τα στοιχεία που οδηγούν στο συμπέρασμα....
1] Η θεωρία των "χορδών" δεν είναι θεωρία, είναι το ίδιο το σύμπαν.
2] Το σύμπαν δεν έχει όρια, είναι οριζόντιο και πολυεπίπεδο.
3] Το σύμπαν είναι ένα πλήρες ενεργειακό "τέλμα", μιας και μόνο δύναμης.
4] Η ηλεκτρομαγνητική ενέργεια και οι ηλεκτρομαγνητικές συχνότητες είναι η μόνη δύναμη στο σύμπαν και όλες οι άλλες δυνάμεις είναι παράγωγα αυτής.
5] Στο αρχικό σύμπαν δεν υπήρχε δομημένο στοιχείο, πλην των χορδών. {Το συν, το πλην και το ουδέτερο}.
6] Οι χορδές αλληλοεπιδρώντας μεταξύ τους, συνέθεσαν σταδιακά τα σύνθετα αέρια, που με την σειρά τους ως βαρέα πλέον στοιχεία μέσα στο απόλυτο κενό, προκάλεσαν κατά τόπους μαζική κατάρρευση αυτών, δημιουργώντας κυκλώνες, οι κυκλώνες δημιούργησαν τις μαύρες τρύπες δίνοντας άμεσα και καταλυτικά, την δυνατότητα της δημιουργίας των λοιπών δομημένων στοιχείων της φύσης σε αέρια μορφή, η ανακύκλωση αυτών των αερίων μέσα από τους κυκλώνες δημιούργησαν την αληθοφανή και απανταχού το σύμπαν ύλη.
7] Το πρώιμο σύμπαν δεν είχε στερεά ύλη, είχε αέριες μάζες, που περνώντας και που εξακολουθούν να περνάνε ανάμικτες μέσα από τους κυκλώνες μιας μαύρης τρύπας, συνθλίβονται κυριολεκτικά  δημιουργώντας κατά περίπτωση τα αληθοφανή γνωστά υλικά.
8] Το σύμπαν δεν έχει ηλικία, ούτε ημερομηνία λήξης, απλά και μόνο διότι έχει αστείρευτη πηγή δημιουργίας νέας ύλης, αλλά και ανακύκλωσης συχνά της υπάρχουσας ύλης μέσω των κυκλώνων. {Μαύρες τρύπες}.
9] Το σύμπαν στο σήμερα, αποτελείται από "άπειρα" ουράνια σώματα διαφορετικών ιδιοτήτων και συστατικών, με ανάλογα ηλιακά  και πλανητικά συστήματα συμπεριλαμβανομένου και του δικού μας ηλιακού συστήματος.
Στο δικό μας λοιπόν ηλιακό σύστημα, το ζητούμενο είναι να κατανοήσουμε με σαφήνεια πως ακριβώς λειτουργεί απρόσκοπτα και αδιαλείπτως, με απώτερο σκοπό, την αποσαφήνιση των επιστημονικών κενών στις ισχύουσες θεωρίες.
Α] Όλα τα ουράνια σώματα, που αποτελούν το πλανητικό μας σύμπλεγμα και που μας χαρίζουν απλόχερα και αδιαλείπτως την πολυτέλεια της ύπαρξής μας, ως μοναδικές νοήμων οντότητες στο αχανές σύμπαν, λειτουργούν σύμφωνα με τα στοιχεία, όπως ακριβώς αυτά αναφέρονται στο συνημμένο αρχείο, δίνοντας όλες τις απαντήσεις σε όλα τα κενά...

Με σεβασμό,
Ιωάννης Κισανάκης

Υ.Γ:  « Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση », Albert Einstein.   https://www.gnomikologikon.gr/authquotes.php?auth=127     

Η ΘΕΩΡΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΗΛΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ-1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ!
Η σιγή "ιχθύος" προϊδεάζει ότι θα πρέπει να συμβαίνουν 2 πράγματα:
Α] Ότι σύμφωνα με τα γραφόμενα είμαι για "δέσιμο" και σας πέφτει πολύ να ασχοληθείτε με το σκεπτικό μου...
Β] Ότι μπορεί το όλο σκεπτικό μου να σας "ξεπερνά" κατά πολύ και δεν μπορείτε να το διαχειριστείτε...
Σε κάθε περίπτωση όμως, επιτρέψτε μου να αναφερθώ σε κάποια πράγματα, που ενδεχομένως να σας διαφεύγουν αυτή τη στιγμή...
1] « Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση », Albert Einstein. https://www.gnomikologikon.gr/authquotes.php?auth=127 
2] Μπορεί η θεωρία μου να ξεπερνά και την πιο "νοσηρή" φαντασία πολλών ανθρώπων μαζί, αλλά μην ξεχνάτε, ότι φτάσαμε εδώ που φτάσαμε, από ανθρώπους με μεγαλύτερη φαντασία και που η εκάστοτε κοινωνία "χλεύαζε" επί μακρόν...
3] Το κυριότερο από όλα είναι, ότι θα πρέπει να αναθεωρήσετε έστω για μια στιγμή, ότι για όλα αυτά που έχετε διαβάσει και που διαβάζετε, που μπορεί να έχουν γραφτεί από πολλούς επιστήμονες μαζί, αλλά κανένα απολύτως από όλα αυτά, δεν έχει αποδειχτεί και είναι εικασίες εν' αναμονή αποδείξεως αυτών...
4] Εμένα προσωπικά επι 10 ολόκληρα χρόνια, από την στιγμή που μου μπήκε και ρίζωσε αυτή η ιδέα στο κεφάλι, δεν μπόρεσα ούτε μια μέρα ή νύχτα η μήνα, όσο και αν προσπάθησα, να αποδεχτώ ότι καλά τα λένε οι επιστήμονες και έτσι θα πρέπει να είναι....
5] Ωστόσο όμως μου στάθηκε αδύνατον να το χωνέψω, απλά και μόνο γιατί όλες οι αναφορές ξεκινάνε με το περιβόητο "κάπως έγινε"..
"Κάπως έγινε" για ένα αστέρι και για δυο και για δέκα, μα πάει πολύ για δισεκατομμύρια καρμπόν του "κάπως έγινε"..
6] Η Επιστήμη πληρώνετε και μάλιστα αδρά και κάτι θα πρέπει να παρουσιάζει για να συνεχίσει να πληρώνετε!!!!!
Τέλος πάντων, εγώ ξεκίνησα την συζήτηση μήπως και κάποιος/κάποιοι είχαν/έχουν παρόμοιες σκέψεις.
Παράλληλα, στο 'site' είστε λίγο έως πολύ όλοι επιστήμονες με γνώσεις και σίγουρα εάν επρόκειτο για ένα θέμα που επιδέχεται "καζούρα" θα είχε ήδη ξεκινήσει...

Υ.Γ: Δεν είναι απαραίτητο να έχω δίκιο ή άδικο, απλά το όλο σκεπτικό μου και το συμπέρασμα έχουν κάποια λογική βάση...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.