Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποδοχή κληρονομιάς σε κτίσμα του 1951


Recommended Posts

Σε οικόπεδο 168τ.μ υπάρχει Μονοκατοικία 85τ.μ υφιστάμενη κατοικία ανεγέρσεως το 1951..στην περιοχή Σεπόλια..Θέλω να κάνω αποδοχή και ήθελα να γνωρίζω τι χρειάζεται.

Το ακίνητο είναι μη κατοικίσιμο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα επισκεφτείς τεχνικό γραφείο μηχανικών για να σε κατατοπίσουν. Για την αποδοχή κληρονομιάς σε ότι αφορά το τεχνικό σκέλος, θα χρειαστείς σίγουρα τοπογραφικό διάγραμμα ακινήτου. Το αν το ακίνητο είναι ερείπιο (πχ δεν έχει καν στέγη) θα αφορά τον τρόπο υπολογισμού της αντικειμενικής αξίας και για το ενεργητικό της δήλωσης φόρου κληρονομιάς. Στην περίπτωση που το κτίριο είναι ερείπιο (χωρίς σκεπή, πάτωμα, κουφώματα κλπ) ενδέχεται η συμβ/φος να ζητήσει από τον μηχανικό μια τεχνική έκθεση. Σε κάθε περίπτωση ξεκινάς ταυτόχρονα με μηχανικό και συμβολαιογράφο.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με βεβαίωση ΕΥΔΑΠ όπου μου απάντησαν ότι υδροδοτήθηκε πριν το 1970 και αεροφωτογραφία πριν το 1970 μπορώ να προχωρήσω;

 

Είναι δυνατόν το 2023 να υπάρχει δρόμος για το παραπάνω οικόπεδο και να παίρνω απάντηση από την πολεοδομία ότι δεν είναι αναγνωρισμένος;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2023 at 10:23 ΜΜ, ΝΙΚΟΣ ΣΙΔΕΡΗΣ said:

....στην περιοχή Σεπόλια.....

Τα Σεπόλια είναι εντός σχεδίου....

Οπότε αν δεν υπάρχει κάποια ειδική περίπτωση ο δρόμος είναι Δημοτικός (Δήμος Περιστερίου)

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Didonis said:

Τα Σεπόλια είναι εντός σχεδίου....

Οπότε αν δεν υπάρχει κάποια ειδική περίπτωση ο δρόμος είναι Δημοτικός (Δήμος Περιστερίου)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας..

Ο Δρόμος είναι κτισμένος από παραπλήσια ακίνητα εδώ και χρόνια..Ασχολήθηκε ο τοπογράφος μου που έβγαλε καινούργιο τοπογραφικό και ο Άνθρωπος έχει πάθει 'σόκ' και μου το άλλαξε σε μη οικοδομήσιμο..Μου είπε υπάρχει διαδικασία για αναγνώριση με απόφαση Νομάρχη μάλλον!

Ο Δρόμος είναι κάθετος στη Δυρραχίου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.