Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησιμότητα πριν την κύρωση της Πράξης Εφαρμογής


Recommended Posts

Μιας και μου έτυχε η πρώτη μου οικοδομησιμότητα :D ,θα ήθελα να μάθω περίπου πόσο χρεώνετε (αν υπάρχει ήδη διάγραμμα εφαρμογής) για Ο.Τ. με 10 ιδιοκτησίες. Επίσης μια ενημέρωση σχετικά με τις κρατήσεις...

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ την έγκριση οικοδόμησης οικοπέδου πριν την κύρωση της πράξης εφαρμογής με χρησιμοποίηση διαγράμματος εφαρμογής και υπολογισμό εισφορών σε γη και χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις την εκταση στο civil σαν εντος σχεδιου

(σε κλιμ. 1/200), να βαλεις τα απαραιτητα πολυγωνομετρικα σημεια

(ενα ανα στρεμμα νομιζω), οπως επισης και ποσες ρυμοτομικες

γραμμες εχει εφαρμοσει και θα δεις τι αμοιβες βγαζει.

Γνωμη μου ειναι οτι η δουλεια που εκανες αξιζει παραπανω

διοτι υπολογισες εισφορες, διαβασες συμβολαια, μεριδες κτλ.κτλ

Απο κρατησεις εχει: 19% φπα, 4% φεμ και 3% τσμεδε

(επι των αμοιβων που υπολογισες συμφωνα με τα παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.Ηθελα να πω οτι οι γραμμες εχουν υλοποιηθει απο αλλον,υπαρχει ηδη το διαγραμμα εφαρμογης.Εγω τις εισφορες μονο θα υπολογισω και φυσικα ελεγχο στα συμβολαια... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βαση ποιας νομοθεσιας ονομαζεται ενα γηπεδο εκτος σχεδιου, αρτιο και οικοδομησιμο ?? Πελατης μου προσκομισε το τοπογραφικο και το συμβολαιο του γηπεδου (επιφανειας > απο 4 στρ., προσωπου > 25μ κλπ) για εκδοση δανειου σε τραπεζα προς αγορα αυτου και τωρα ο μηχανικος της τραπεζας ζηταει την ακριβη νομοθεσια που βασιστηκε ο τοπογραφος μηχανικος για να γραψει οτι ειναι αρτιο και οικοδομησιμο.

Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικος της τραπεζας ζηταει την ακριβη νομοθεσια που βασιστηκε ο τοπογραφος μηχανικος για να γραψει οτι ειναι αρτιο και οικοδομησιμο

Πολυ σχετικός με το άθλημα ο φίλος μας..

Τεσπα είναι το Π.Δ. ΤΗΣ 24/31.5.1985 (ΦΕΚ 270 Δ').

Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικος της τραπεζας ζηταει την ακριβη νομοθεσια που βασιστηκε ο τοπογραφος μηχανικος για να γραψει οτι ειναι αρτιο και οικοδομησιμο

Πολυ σχετικός με το άθλημα ο φίλος μας..

Τεσπα είναι το Π.Δ. ΤΗΣ 24/31.5.1985 (ΦΕΚ 270 Δ').

 

Σε ευχαριστω πολυ συνονοματε Πανο !! Τελικα μαλλον ο τυπος ειναι απο αυτους που λεμε σπασαρχ.... Σημερα εκανε εκτιμηση οπου μετα απο οπτικο ελεγχο ειδε οτι δεν υπαρχει ουτε ενα δεντρο μεσα ! Τι ζητησε ο σχετικος ??? Βεβαιωση Δασαρχειου οτι δεν προκειται για δασικη εκταση !! Ημαρτον !

 

Απο τα οσα μεχρι στιγμης που γνωριζω το παραπανω ΦΕΚ εχει τροποποιηθει απο τον 3212/2003 ?? Να του προσκομισω τον συγκεκριμενο νομο η το ΦΕΚ 270 Δ' ??

Link to comment
Share on other sites

Ο 32112 αντικατέστησε λίγα Αρθρα το ΠΔ 1985 μπορείς να του καταθέσεις το ΠΔ 1985 με διορθωμένα τα άρθρα που άλλαξε ο Ν3212

Link to comment
Share on other sites

Ο 32112 αντικατέστησε λίγα Αρθρα το ΠΔ 1985 μπορείς να του καταθέσεις το ΠΔ 1985 με διορθωμένα τα άρθρα που άλλαξε ο Ν3212

 

Ευχαριστω !! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.