Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος αρχιτέκτονας-Συμβουλές επαγγέλματος.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

λόγω του ότι σε λίγο καιρό θα αποφοιτήσω ως αρχιτέκτονας μηχανικός στην Κύπρο θα ήθελα κάποιες βασικές συμβουλές όσο αφορά το επάγγελμα και κάποια βασικά που θα ήταν καλύτερα να επικεντρωθώ σαν αρχή εξάσκησης του επαγέλματος. Για παράδειγμα κοστολογήσεις σχεδίων, ποια είναι τα καθήκοντα ενός developer σε σχέση με τον αρχιτέκτονα, κατά πόσο θα πρέπει να ασχοληθώ με την στατικότητα του κτιριου, κ.ά. Είναι τόσα πολλά που μαθαίνουμε στο πανεπιστήμιο και άλλα τόσα που χρειάζεται να μάθουμε ξεκινόντας την δουλειά στο γραφείο που δεν είμαι σίγουρη απο που θα ήταν καλό να ξεκινήσω αποφοιτώντας.

Υ.Γ: Οποιοδήποτε σχόλιο καλοδεχούμενο :))

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα έλθουν σιγά σιγά .

Το μόνο που θα σου πω είναι ότι στην επαγγελματική πια ζωή σου εκτός από μηχανικός θα πρέπει να μάθεις και άλλα επαγγέλματα όπως δικηγόρος-συμβολαιογράφος- ψυχολόγος (μην πω ψυχίατρος ) κ.λ.π

Και δεν υπερβάλλω. Θα τα θυμηθείς αυτά που σου είπα με την πάροδο του χρόνου αν δουλέψεις στην Ελλάδα κυρίως σαν ελεύθερος επαγγελματίας .

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/30/2023 at 8:10 PM, kfil said:

Τέλεια, άρα λίγο απ' όλα τέλος πάντων; Οκαυ θα τα έχω υπόψη. Σαν ελεύθερος επαγγελματίας όμως δεν είναι πιο δύσκολο το επάγγελμα (απο άποψη ευθυνών μιλώ πάντα); Σ'ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο.

 

Edited by maria_x1
Link to comment
Share on other sites

@maria_x1 2 ερωτήσεις

  1. Που σκοπεύεις τα πρώτα 5-10 χρόνια να βρίσκεσαι ως Αρχιτέκτονας. Ελλάδα ή Κύπρο
  2. Η Οικογένεια σου ή εσύ έχετε κάπου κάποιο αδόμητο Οικόπεδο ή Γήπεδο?

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/31/2023 at 11:25 PM, Didonis said:

@maria_x1 2 ερωτήσεις

  1. Που σκοπεύεις τα πρώτα 5-10 χρόνια να βρίσκεσαι ως Αρχιτέκτονας. Ελλάδα ή Κύπρο
  2. Η Οικογένεια σου ή εσύ έχετε κάπου κάποιο αδόμητο Οικόπεδο ή Γήπεδο?

 

1. Βασικά σκέφτομαι να συνεχίσω στο εξωτερικό.

2. Όχι.

On 7/30/2023 at 3:38 PM, maria_x1 said:

Καλησπέρα σας,

λόγω του ότι σε λίγο καιρό θα αποφοιτήσω ως αρχιτέκτονας μηχανικός στην Κύπρο θα ήθελα κάποιες βασικές συμβουλές όσο αφορά το επάγγελμα και κάποια βασικά που θα ήταν καλύτερα να επικεντρωθώ σαν αρχή εξάσκησης του επαγέλματος. Για παράδειγμα κοστολογήσεις σχεδίων, ποια είναι τα καθήκοντα ενός developer σε σχέση με τον αρχιτέκτονα, κατά πόσο θα πρέπει να ασχοληθώ με την στατικότητα του κτιριου, κ.ά. Είναι τόσα πολλά που μαθαίνουμε στο πανεπιστήμιο και άλλα τόσα που χρειάζεται να μάθουμε ξεκινόντας την δουλειά στο γραφείο που δεν είμαι σίγουρη απο που θα ήταν καλό να ξεκινήσω αποφοιτώντας.

Υ.Γ: Οποιοδήποτε σχόλιο καλοδεχούμενο :))

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, maria_x1 said:

...να συνεχίσω στο εξωτερικό.

....

με γενικά στο εξωτερικό εγώ δεν γνωρίζω να σου πω που να επικεντρωθείς ως Αρχιτέκτονας.

Κάθε χώρα έχει τους δικούς της πολεοδομικούς και κατασκευαστικούς όρους

Κάθε χώρα έχει τις δικές της είδους κατασκευών

Τα δικά τους Τεχνικά Γραφεία ή Εταιρίες 

Τα δικά τους περισσότερο σε χρήση υλικά και δεκάδες άλλα πράγματα...

 

Αλλη προετοιμασία θα χρειαστείς για Ελλάδα, άλλη για Γερμανία άλλη για Μαδαγασκάρη ή Καζακστάν ή Βραζιλία Καναδά ΗΠΑ κλπ ....

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2023 at 9:19 PM, Didonis said:

με γενικά στο εξωτερικό εγώ δεν γνωρίζω να σου πω που να επικεντρωθείς ως Αρχιτέκτονας.

Κάθε χώρα έχει τους δικούς της πολεοδομικούς και κατασκευαστικούς όρους

Κάθε χώρα έχει τις δικές της είδους κατασκευών

Τα δικά τους Τεχνικά Γραφεία ή Εταιρίες 

Τα δικά τους περισσότερο σε χρήση υλικά και δεκάδες άλλα πράγματα...

 

Αλλη προετοιμασία θα χρειαστείς για Ελλάδα, άλλη για Γερμανία άλλη για Μαδαγασκάρη ή Καζακστάν ή Βραζιλία Καναδά ΗΠΑ κλπ ....

 

 

Οκαυ, ναι μου ακούγεται λογικό, θα ψάξω τους όρους. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2023 at 10:25 PM, PPW said:

Δεν υπάρχει δρόμος ταξιδιώτη. Τον δρόμο θα τον κάνεις εσύ. Ξεκίνα!

Πολύ παρακινητικά λόγια. Σ'ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.