Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση γηπέδων


Recommended Posts

Αγαπητοι μου συναδελφοι, ζητω αμεσα την βοηθεια σας σε ενα θεμα το οποιο εγω λογω μικρης εμπειριας αδυνατω να λυσω.

 

Εχω εναν πελατη ο οποιος προκειται να αγορασει 3 γηπεδα (εκτος σχεδιου / εκτος ζωνης) λιγο εξω απο την Αττικη. Αυτα τα 3 γηπεδα εχουν συνολικη επιφανεια περι τα 2.5 στρεμματα. Ο ιδιος πελατης εχει ηδη αγορασει και ενα 4το γηπεδο λιγο παραπανω απο 1.5 στρεμμα. Ολα αυτα τα 4 γηπεδα ειναι κολλητα το ενα στο αλλο και δημιουργουν ενα ενιαιο γηπεδο παραπανω απο 4 στρεμματα. Οι προυποθεσεις προσωπου 25μ και βαθους 50μ καλυπτονται (αν χρειαζονται στην προκειμενη περιπτωση)

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης, μπορει να γινει συνενωση ετσι ωστε να γινει αρτιο και οικοδομησιμο ??

Τα γηπεδα εχουν προσωπο σε αγροτικο δρομο πλατους 4 μετρων, παιζει ρολο αν προυπηρχε ο δρομος αυτος πριν το 1923 ή οχι τελικα ?? Υποψιν τα γηπεδα αυτα δεν προερχονται απο τυχον κατατμηση !

 

Ευχαριστω θερμα,

CVENG

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να διερευνήσεις εάν τα γήπεδα βρίσκονται μέσα σε Ζώνη Οικιστικού Ελέγχου (ΖΟΕ), οπότε ενδέχεται να έχει θεσμιστεί μεγαλύτερο από τα 4 στρέμματα όριο αρτιότητας. Στο νομό Θεσσαλονίκης υπάρχουν περιοχές με όριο τα 10 στρέμματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα γηπεδα αυτα δεν ανηκουν σε ΖΟΕ, απεχουν περιπου 1 χλμ απο οικισμο και απο οσο εχω ψαξει ισχυουν τα 4 στρεμματα ως ελαχιστη επιφανεια για αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα.

 

Και τα 4 γηπεδα ανηκουν στον ιδιο ιδιοκτητη, απλα ο πελατης μου αγορασε το 1/4 με ενα συμβολαιο και τωρα θα αγορασει τα αλλα 3/4 με ενα δευτερο.

Οι προβληματισμοι ειναι οι εξης

Υπαρχει προβλημα συνενωσης εξαιτιας του οτι θα υπαρχουν 2 συμβολαια ή θα ηταν καλυτερα εξαρχης να υπηρχε ενα ?

Συνενωση μπορει να γινει σε ομορα γηπεδα τα οποια ειναι ΟΛΑ μη αρτια και μη οικοδομησιμα, εφοσον η τελικη τους επιφανεια ξεπερναει την ελαχιστη ?

Που ακριβως εισερχεται ο ορος υπαρξης (αγροτικου) δρομου προ του 1923 και πως μπορω να το μαθω ?? Υποψιν μπορω να παρω βεβαιωση απο το δημαρχειο, αλλα η πολεοδομια δεν την δεχεται !

Link to comment
Share on other sites

487 / 2002 Γνωμοδότηση Ν.Σ.Κ. (Ολομέλειας Διακοπών)

"2. Για την πολεοδομική συνένωση συνεχόμενων επί μέρους συνιδιοκτητών ακινήτων, αρκεί ότι οι συγκύριοι έχουν το ίδιο ποσοστό συνιδιοκτησίας σε όλα τα ακίνητα, και χρησιμοποιούν τη συνολική επιφάνεια ως προς τον συντελεστή δόμησης και το ποσοστό κάλυψης. Για δόμηση εκτός σχεδίου, αναγκαία η υποβολή αίτησης από όλους τους συνιδιοκτήτες, πλην επί παραλείψει κάποιου είναι δυνατή η εκ των υστέρων ρητή ή σιωπηρή συναίνεση."

 

Ο Αγροτικός (κοινόχρηστος) Δρόμος αν υπάρχει πρό του 1923 σου δίνει το πρόσωπο (25 μ.)

(το Νομοθετικό Διάταγμα του 1923 απαγορεύει την δημιουργία νέων κοιοχρήστων χώρων εκτός σχεδίου και αν αυτό γίνει είναι άκυρο το συμβόλαιο συνεπώς για την πολιτεία δεν υπάρχουν κοινόχρηστοι χώροι που έγιναν μετά το 1923 παρά μόνο αυτοι με την διαδιακασία της απαλ/σης)

Η απόδειξη για την ύπαρξη πρό του 23 γίνεται με αναφορά του σε συμβόλαιο πρό του 23. Δεν φτάνει η βεβαίωση του Δήμου (Υπάρχει σχετική εγκύκλιος του Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. )

Link to comment
Share on other sites

dkako κατα τον Ρωμαλιαδη(αναφερει στο βιβλιο του και την σχετικη νομοθεσια), νομιμοι θεωρουνται και οι αγροτικοι δρομοι οι οποιοι εχουν δημιουργηθει για την μεταφορα αγροτικων προ'ι'οντων.

Προκειται για αγροτικους δρομους(αν θυμαμαι καλα) που αυτη και η προηγουμενη γεννεα αναγνωριζαν σαν κοινοχρηστους και που η

δημιουργια τους την μεταφορα αγροτικων προ'ι'οντων αποσκοπουσε

και οχι την δημιουργια ιδιωτικου ρυμοτομικου σχεδιου.

Αναφερει επισης οτι αρμοδιος να κρινει αν καποιος δρομος πληρει τις

παραπανω προυποθεσεις ειναι η διοικηση και να υπαρχει γιαυτο

διαπιστωτικη αποφαση νομαρχη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.