Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καυστήρας φυσικού αεριου


Nina Vern

Recommended Posts

Σε πολυκατοικία 9οροφων έχει μπει στο υπόγειο μικρότερος καυστήρας φυσικου αερίου .Για να έχει απόδοση  να φτάσει δλδ μέχρι τον τελευταίο όροφο ανεβάζουν την πίεση παραπάνω με αποτέλεσμα να τρυπούν τα σώματα του καλοριφέρ.Μου τρύπησαν όλα τα σώματα (και άλλων στην πολυκατοικία)γέμιζε το σπίτι μου νερά .Τα έχω βγάλει όλα τα σώματα και αυτοί εξακολουθούν να μου χρεώνουν στα κοινόχρηστα και το φυσικό αέριο ενώ δεν έχω θέρμανση .Βρίσκομαι σε διαμάχη και ενώ γνωρίζω την ελλειπή εγκατάσταση τους, αδιαφορούν. Σας παρακαλώ βοηθήστε με τι να κάνω .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απευθυνθείται  σε έμπειρο μηχανολόγο να έρθει να κάνει αυτοψία στο λεβητοστάσιο της πολυκατοικίας και στο διαμέρισμα σας και στη συνέχεια σε δικηγόρο που ασχολείται με τέτοια θέματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο υπόγειο 9όροφης πολυκατοικίας η σωστή πίεση είναι 3.5 bar.

Αν αυτή η πίεση προκαλεί προβλήματα κάτι δεν δουλεύει σωστά ( μάλλον το δοχείο διαστολής ).

Το πρόβλημα της μη θέρμανσης των πάνω ορόφων δεν λύνεται με περαιτέρω  αύξηση της πίεσης αλλά με έλεγχο του κυκλοφορητή και σωστό balancing του δικτύου.

Καθώς όλα τα ανωτέρω δεν λύνονται με το ...mouse , όπως είπε και ο συνάδελφος, χρειάζεστε μηχανολόγο που να ασχολείται με κεντρική θέρμανση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από χθες ψάχνω μηχανολόγο και δεν έρχεται κανείς.

Μου είπαν ότι το κόστος για αυτοψία θα είναι μεγάλο και να "κάτσω στα αυγά μου".

Άρα δυστυχώς δεν θα μπορέσω να βρω το δίκιο μου.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, antloukidis said:

Στο υπόγειο 9όροφης πολυκατοικίας η σωστή πίεση είναι 3.5 bar.

Αν αυτή η πίεση προκαλεί προβλήματα κάτι δεν δουλεύει σωστά ( μάλλον το δοχείο διαστολής ).

Το πρόβλημα της μη θέρμανσης των πάνω ορόφων δεν λύνεται με περαιτέρω  αύξηση της πίεσης αλλά με έλεγχο του κυκλοφορητή και σωστό balancing του δικτύου.

Καθώς όλα τα ανωτέρω δεν λύνονται με το ...mouse , όπως είπε και ο συνάδελφος, χρειάζεστε μηχανολόγο που να ασχολείται με κεντρική θέρμανση.

Και συμπληρώνω με δικά μου λόγια δεν είναι τεχνικός πώς και την πίεση παραπάνω βάζουν(γιατί έτσι πιστεύουν πως θα ανέβει η θέρμανση στους τελευταίους ορόφους) γιατί το δοχείο είναι μικρότερο των δυνατοτήτων για 9οροφη πολυκατοικία και επίσης τοποθέτησαν στα σώματα αυτόματο εξαερισμό είπαν για να φεύγει η πίεση του αέρα κ να μην κάνουν εξαερωση  συνέχεια .(ανεμιστηρακια τα ονόμασαν.

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2023 at 6:07 ΜΜ, Nina Vern said:

Και συμπληρώνω με δικά μου λόγια δεν είναι τεχνικός πώς και την πίεση παραπάνω βάζουν(γιατί έτσι πιστεύουν πως θα ανέβει η θέρμανση στους τελευταίους ορόφους) γιατί το δοχείο είναι μικρότερο των δυνατοτήτων για 9οροφη πολυκατοικία και επίσης τοποθέτησαν στα σώματα αυτόματο εξαερισμό είπαν για να φεύγει η πίεση του αέρα κ να μην κάνουν εξαερωση  συνέχεια .(ανεμιστηρακια τα ονόμασαν.

Είναι λιτές και εύστοχες οι παρατηρήσεις των συναδέλφων παραπάνω. Πρέπει να αναθέσετε την ανεύρεση αιτιών σε έμπειρο μηχανολόγο και να μην βγάζετε δικά σας συμπεράσματα. Για παράδειγμα αν, υπόθεση κάνω, υπήρχαν ήδη σχηματισμένες διαβρώσεις και οξειδώσεις στα σώματα, ή αν ήταν κακοφτιαγμένες οι συνδέσεις εξαρχής η αύξηση της πίεσης απλώς θα εμφάνιζε το πρόβλημα αλλά δεν θα το δημιουργούσε.

Δυστυχώς, όλα αυτά που μας παραθέτε παραπέμπουν σε "κοψοχρονιές" και "γιούργια".

Edited by Konstantinos IB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα σώματα του διαμερίσματος μου όπως και άλλων συγκατοίκων ήταν καινούργια.Καλοκαιρι το τοποθέτησα χειμώνα τρύπησε).Το συμπέρασμα ότι ο λέβητας είναι μικρότερος των δυνατοτήτων διαπιστώθηκε από τον υδραυλικό που ερχόταν κάθε τρεις κ λίγο να πετάει τρύπια σώματα καλοριφέρ.Κακοφιαγμενες συνδέσεις ούτε καν ισχύει αυτό .

Διαπίστωση παλιότερα έχω πάρει από μηχανολόγο αλλά όχι εγγράφως.Εχετε ακούσει πολλές φορές κάθε χρόνο που ανάβει το καλοριφέρ σε μια πολυκατοικία εδώ κ 10 χρόνια να σπάνε τα σώματα διαμερισμάτων σταδιακά.;

Ε δεν θα ρίξω κ το φταίξιμο στα σώματα.

Παρόλαυτα το ψάχνω να βρω μια άκρη.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nina Vern said:

Παρόλαυτα το ψάχνω να βρω μια άκρη.Ευχαριστω

Παρακαλώ. Είμαι σίγουρος ότι θα βρείτε.

Υ.Γ. Όλοι οι τύποι των θερμαντικών σωμάτων νερού (καλοριφέρ) έχουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΆ πιστοποίηση για πίεση λειτουργίας 10 BAR ενώ η πίεση δοκιμής τους είναι στα 13 bar. Να πιστέψω λοιπόν ότι ο υδραυλικός ανέβασε την πίεση στον 9ο όροφο πάνω από 10 bar (13 στο λεβητοστάσιο); Ή ότι το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ στην περιοχή σας έχει 13 bar πίεση; Εντάξει δεν αποκλείεται αλλά...

1 ώρα πριν, Nina Vern said:

Διαπίστωση παλιότερα έχω πάρει από μηχανολόγο αλλά όχι εγγράφως

όταν ξανάρθει πείτε του να σας δώσει εγγράφως τις απόψεις του. Οπότε δεν θα έχετε και ανάγκη να μας ρωτάτε.

 

 

Edited by Konstantinos IB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Konstantinos IB said:

Παρακαλώ. Είμαι σίγουρος ότι θα βρείτε.

Υ.Γ. Όλοι οι τύποι των θερμαντικών σωμάτων νερού (καλοριφέρ) έχουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΆ πιστοποίηση για πίεση λειτουργίας 10 BAR ενώ η πίεση δοκιμής τους είναι στα 13 bar. Να πιστέψω λοιπόν ότι ο υδραυλικός ανέβασε την πίεση στον 9ο όροφο πάνω από 10 bar (13 στο λεβητοστάσιο); Ή ότι το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ στην περιοχή σας έχει 13 bar πίεση; Εντάξει δεν αποκλείεται αλλά...

όταν ξανάρθει πείτε του να σας δώσει εγγράφως τις απόψεις του. Οπότε δεν θα έχετε και ανάγκη να μας ρωτάτε.

 

 

Έχω προσπαθήσει αυτές τις μέρες να βρω μηχανολόγο ύστερα από τις παρατηρήσεις εδώ, αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο.

Ευχαριστώ και πάλι..

2 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

Είναι λιτές και εύστοχες οι παρατηρήσεις των συναδέλφων παραπάνω. Πρέπει να αναθέσετε την ανεύρεση αιτιών σε έμπειρο μηχανολόγο και να μην βγάζετε δικά σας συμπεράσματα. Για παράδειγμα αν, υπόθεση κάνω, υπήρχαν ήδη σχηματισμένες διαβρώσεις και οξειδώσεις στα σώματα, ή αν ήταν κακοφτιαγμένες οι συνδέσεις εξαρχής η αύξηση της πίεσης απλώς θα εμφάνιζε το πρόβλημα αλλά δεν θα το δημιουργούσε.

Δυστυχώς, όλα αυτά που μας παραθέτε παραπέμπουν σε "κοψοχρονιές" και "γιούργια".

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.