Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμέρισμα δηλωμένο ως αποθήκη και λανθασμένη κατανομή δαπανών για ασανσέρ


Aysegül24

Recommended Posts

2 λεπτά πριν, tetris said:

Γι' αυτά που ρωτάς (και που συνεχώς προκύπτουν κι άλλα) θα πρέπει να συνεργαστείς με μηχανικό. Το φόρουμ δεν μπορεί να δώσει απαντήσεις (επί συγκεκριμένων θεμάτων) εξ αποστάσεως

Δεν ζήτησα να μου υπολογίσετε κάποιο κόστος τροποποίησης Σ.Ο.Ι ή να μου πείτε εξ αποστάσεως αν η αποθήκη είναι αυθαίρετη ή όχι;

Κάποιες σκέψεις να γράψετε και προβληματισμούς. Γι' αυτό είναι το φόρουμ. 

Και για ποιο λόγο να μην προκύπτουν ερωτήσεις; Υπάρχει περιορισμός στις ερωτήσεις που θα θέσει ένα μέλος στο φόρουμ;

Απαγορεύεται πριν ρωτήσω έναν μηχανικό να ρωτήσω και σε φόρουμ; Ποιος ο σκοπός της ύπαρξής του σ' αυτήν την περίπτωση;  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Μα, αυτό ακριβώς ρωτάς: Να απαντήσουμε αν (μεταξύ άλλων) υπάρχει αυθαιρεσία 

2. Για γενικές σκέψεις και "προβληματισμούς" εδώ. Πάντως, η περίπτωσή σου (και άλλες παρόμοιες), δεν μπορώ να πω ότι με προβλημάτισε

3. Προφανώς και δεν απαγορεύονται οι απορίες. Κάποιες επιλύονται εδώ, κάποιες απαιτούν συνεργασία με μηχανικό. Το φόρουμ γνωρίζει αυτά τα όρια.

4. Προφανώς και δεν απαγορεύεται να απευθυνθείς στο φόρουμ ανά πάσα στιγμή. Το φόρουμ, στη συνέχεια, θα κρίνει (από το περιεχόμενο των ερωτήσεων) την περαιτέρω πορεία. 

 

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, tetris said:

1. Μα, αυτό ακριβώς ρωτάς: Να απαντήσουμε αν (μεταξύ άλλων) υπάρχει αυθαιρεσία 

2. Για γενικές σκέψεις και "προβληματισμούς" εδώ. Πάντως, η περίπτωσή σου (και άλλες παρόμοιες), δεν μπορώ να πω ότι με προβλημάτισε

3. Προφανώς και δεν απαγορεύονται οι απορίες. Κάποιες επιλύονται εδώ, κάποιες απαιτούν συνεργασία με μηχανικό. Το φόρουμ γνωρίζει αυτά τα όρια.

4. Προφανώς και δεν απαγορεύεται να απευθυνθείς στο φόρουμ ανά πάσα στιγμή. Το φόρουμ, στη συνέχεια, θα κρίνει (από το περιεχόμενο των ερωτήσεων) την περαιτέρω πορεία. 

 

1.  Θα μπορούσες να μου πεις αν θεωρείς με βάση αυτά που έγραψα ότι υπάρχει αυθαιρεσία, όχι να μου δώσεις οριστική απάντηση, εξ αποστάσεως. Το ότι δεν προβλημάτισε εσένα, δεν σημαίνει ότι δεν θα προβληματίσει κανένα άλλο μέλος του φόρουμ. Αν και είναι άξιον απορίας να μην σε προβληματίζουν ζητήματα που αφορούν λανθασμένα χιλιοστά στο ασανσέρ και αλλαγή χρήσης υπόγειας αποθήκης.

2. Σκέψεις και προβληματισμούς πάνω σε ζητήματα που αφορούν πολεοδομικά θέματα και θέματα πολυκατοικιών με παραπέμπεις να τα γράφω στην κατηγορία της "χαλαρής κουβέντας";

3. Μέχρι στιγμής, ενώ έκανα τόσες ερωτήσεις καμία δεν έκρινες ότι μπορεί να απαντηθεί μέσω του φόρουμ; Ούτε π.χ για το ασανσέρ αν έχεις ξαναδεί πίνακα κατονομής δαπανών που τα χιλιοστά για το ασανσέρ είναι ίδια με των υπολοίπων δαπανών;

4. Επιβεβαιώνεις το αυτονόητο. Ευχαριστώ πολύ.

  

Edited by Aysegül24
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Aysegül24 said:

Οι διαστάσεις και η θέση των κουφωμάτων με ποιον τρόπο ελέγχονται;

Στην κάτοψη ΟΑ φαίνεται που ειναι οι θεσεις και διαστάσεις των κουφωμάτων.

@Aysegül24 Έχω διαμέρισμα(1ος όροφος) οπου στο συμβόλαιο αναφερει ως βεράντα και το δωμα καταστηματος (τα 2 πρωτα μετρα θεωρούνται το μπαλκονι του διαμερισματος και μετα ειναι το δωμα/ταρατσα καταστηματος). Στο καταστατικό πολυκατοικίας στα Κοινοχρηστα κοινόκτηστα αναφερεται στο δώμα/ταρατσα της πολυκατοικιας (τελευταιος οροφος δλδ) αλλα οχι στο δώμα καταστήματος. Στην ενοτητα βαρη και υποχρεωσεις αναφερεται ως ανεξάρτητο δώμα καταστήματος (και οτι η επισκευες κτλ δεν βαραινουν ολους τους ιδιοκτητες). Ο τίτλος κτήσης θεωρείται και σύσταση? το δωμα ειναι παρακολούθημα του διαμερισματος? (στο συγκεκριμένο δώμα έχω μόνο εγώ προσβαση και κανω μονο εχω χρηση στην πραγματικότητα /καθημερινοτητα).

Επίσης, υφισταται χρησηκτησια (εχουν περασει 20 χρόνια)? Η κατασταση αυτη υφισταται απο το 2001

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, immunity said:

Στην κάτοψη ΟΑ φαίνεται που ειναι οι θεσεις και διαστάσεις των κουφωμάτων.

@Aysegül24 Έχω διαμέρισμα(1ος όροφος) οπου στο συμβόλαιο αναφερει ως βεράντα και το δωμα καταστηματος (τα 2 πρωτα μετρα θεωρούνται το μπαλκονι του διαμερισματος και μετα ειναι το δωμα/ταρατσα καταστηματος). Στο καταστατικό πολυκατοικίας στα Κοινοχρηστα κοινόκτηστα αναφερεται στο δώμα/ταρατσα της πολυκατοικιας (τελευταιος οροφος δλδ) αλλα οχι στο δώμα καταστήματος. Στην ενοτητα βαρη και υποχρεωσεις αναφερεται ως ανεξάρτητο δώμα καταστήματος (και οτι η επισκευες κτλ δεν βαραινουν ολους τους ιδιοκτητες). Ο τίτλος κτήσης θεωρείται και σύσταση? το δωμα ειναι παρακολούθημα του διαμερισματος? (στο συγκεκριμένο δώμα έχω μόνο εγώ προσβαση και κανω μονο εχω χρηση στην πραγματικότητα /καθημερινοτητα).

Επίσης, υφισταται χρησηκτησια (εχουν περασει 20 χρόνια)? Η κατασταση αυτη υφισταται απο το 2001

Κάτοψη ΟΑ; Δηλαδή κάτοψη της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας;

Εσύ στην κατοχή σου έχεις τίτλο για ένα δώμα ή για δύο δώματα;

Η σύσταση αφορά ολόκληρη την πολυκατοικία. Περιγράφει όλα τα ακίνητα που βρίσκονται εντός της πολυκατοικίας.

Ο τίτλος κτήσης, συγκεκριμένα ο τίτλος κτήσης κυριότητας αφορά εσένα προσωπικά. 

Εφόσον έχεις τίτλο κτήσης για το δώμα, είσαι κύριος του δώματος για ποιο λόγο ενδιαφέρεσαι για τη χρησικτησία;

Ή μήπως έχεις τίτλο κτήσης μόνο για το ένα δώμα;

Πάντως βάσει του ΑΚ 1045 αν έχει συμπληρωθεί εικοσαετία, και εφόσον εσύ μου λες ότι νέμεσαι το δώμα από το 2001, έχεις ξεπεράσει την εικοσαετία (23 χρόνια). Οπότε θεωρείσαι κύριος του δώματος, ανεξάρτητα από την καλή πίστη και τον τίτλο κυριότητας (έκτακτη χρησικτησία). 

Οι άλλοι ένοικοι στην πολυκατοικία διαμαρτυρήθηκαν που νέμεσαι το δώμα επί μια εικοσαετία;  

Το δώμα από μόνο του δεν νομίζω ότι είναι παρακολούθημα. Κάπου ανήκει. Στη δική μας σύσταση περιγράφεται ως αναπόσπαστο τμήμα διαμερίσματος. Παρακολούθημα είναι π.χ. μια αποθήκη, ένας βοηθητικός χώρος.

Στη δική σας σύσταση και συνεπώς και στα κοινόχρηστα έχει άλλα χιλιοστά για το ασανσέρ και άλλα για τις υπόλοιπες δαπάνες;

 

Edited by Aysegül24
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Aysegül24 said:

Κάτοψη ΟΑ; Δηλαδή κάτοψη της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας;

Εσύ στην κατοχή σου έχεις τίτλο για ένα δώμα ή για δύο δώματα;

Η σύσταση αφορά ολόκληρη την πολυκατοικία. Περιγράφει όλα τα ακίνητα που βρίσκονται εντός της πολυκατοικίας.

Ο τίτλος κτήσης, συγκεκριμένα ο τίτλος κτήσης κυριότητας αφορά εσένα προσωπικά. 

Εφόσον έχεις τίτλο κτήσης για το δώμα, είσαι κύριος του δώματος για ποιο λόγο ενδιαφέρεσαι για τη χρησικτησία;

Ή μήπως έχεις τίτλο κτήσης μόνο για το ένα δώμα;

Πάντως βάσει του ΑΚ 1045 αν έχει συμπληρωθεί εικοσαετία, και εφόσον εσύ μου λες ότι νέμεσαι το δώμα από το 2001, έχεις ξεπεράσει την εικοσαετία (23 χρόνια). Οπότε θεωρείσαι κύριος του δώματος, ανεξάρτητα από την καλή πίστη και τον τίτλο κυριότητας. 

Οι άλλοι ένοικοι στην πολυκατοικία διαμαρτυρήθηκαν που νέμεσαι το δώμα επί μια εικοσαετία;  

 

Quote

Κάτοψη ΟΑ; Δηλαδή κάτοψη της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας;

Κάτοψη Οικοδομικής Άδειας. Την οποια κατεθεσε ο μηχανικος του εργολαβου στην πολεοδομια για να παρει εγκριση ανοικοδόμησης του κτιρίου.
Ωστόσο, μπορεί να εχει τροποποιήσεις (πχ η πολυκατοικια που διαμενω εχει Οικοδομικη Αδεια(ΟΑ) 1996 αλλα και τροποιποιηση της ΟΑ 1997). Επίσης, μπορεί να έχει κάνει τακτοποίηση και να εχει καταθεσει εξτρα κατοψη για το ισογειο/αποθηκη.

Χρειαζεται μηχανικό για να βρεις σιγουρα την τωρινή κατασταση(κατοψη) του ισογειου αλλιως έχει πολύ ψαξιμο και δεν θα ειναι σίγουρο οτι αυτο που εχεις ειναι εγκυρο/ενημερο.
 

Quote

Εσύ στην κατοχή σου έχεις τίτλο για ένα δώμα ή για δύο δώματα;

Για το ενα δώμα (το δευτερο αναφερεται στην κατάσταση πολυκατοικιας οτι ειναι κοινοχρηστο και οτι ολοι η ιδιοκτητες πρεπει να εχουν κλειδι/προσβαση) αναφερετε στο τιτλο κτησης αναφερεται το διαμερισμα + η βεραντα (με ονομασμενα σημεια πανω στην κατοψη του τίτλου) η οποια απαρτιζει και το δωμα καταστηματος.

Το θέμα ειναι στο καταστατικό της Πολυκατοικίας δεν αναφερονται ολα τα ακινητα, δεν αναφερονται τα ακινητα του εργολαβου παρα μόνο οσα δωθηκαν στους οικοπεδουχους ως αντιπαροχη.

Αυριο εχω να παω στη συμβολαιογραφο να δω το εργολαβικο συμβολαιο μπας και αναφερεται εκει οτι το δωμα καταστηματος ανηκει στον εργολαβο οποτε νομιμος μεταβιβάστηκε. Και αν δεν βγαλω ακρη θα μπει και δικηγορος να το ψαξει xD καλυτερα.

Το ερωτημα δλδ ειναι αν το δώμα καταστήματος εχει γραφτει κάπου οτι είναι κοινόκτητο ή ιδιοκτητο (πχ παρακολουθημα του καταστηματος, το οποιο ανηκει μεχρι και σημερα στον εργολάβο).


Εγω βασικά ειμαι ο δευτερος ιδιοκτήτης (αγορά Νοεμβριο 2021) ωστοσο η πρωτη ιδιοκτητρια το αγόρασε Σεπτεμβριο 2001 και έως τον Νοεμβριο 2021 δεν είχε διαμαρτυρηθεί κάποιος ένοικος (γιατι δεν εχει και κανένας προσβαση σε αυτο). Η χρησηκτησία μεταβιβάζεται? Θα επρεπε πρωτα να κανει καποιες ενέργειες η πρωτη ιδιοκτητρια για να δηλωσει την χρησηκτησία? Αυτα φυσικά για το ενδεχομενο που αποδειχθει οτι το δωμα καταστηματος ηταν κοινοκτητο και οχι ιδιοκτητο.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, immunity said:

Κάτοψη Οικοδομικής Άδειας. Την οποια κατεθεσε ο μηχανικος του εργολαβου στην πολεοδομια για να παρει εγκριση ανοικοδόμησης του κτιρίου.
Ωστόσο, μπορεί να εχει τροποποιήσεις (πχ η πολυκατοικια που διαμενω εχει Οικοδομικη Αδεια(ΟΑ) 1996 αλλα και τροποιποιηση της ΟΑ 1997). Επίσης, μπορεί να έχει κάνει τακτοποίηση και να εχει καταθεσει εξτρα κατοψη για το ισογειο/αποθηκη.

Χρειαζεται μηχανικό για να βρεις σιγουρα την τωρινή κατασταση(κατοψη) του ισογειου αλλιως έχει πολύ ψαξιμο και δεν θα ειναι σίγουρο οτι αυτο που εχεις ειναι εγκυρο/ενημερο.
 

Για το ενα δώμα (το δευτερο αναφερεται στην κατάσταση πολυκατοικιας οτι ειναι κοινοχρηστο και οτι ολοι η ιδιοκτητες πρεπει να εχουν κλειδι/προσβαση) αναφερετε στο τιτλο κτησης αναφερεται το διαμερισμα + η βεραντα (με ονομασμενα σημεια πανω στην κατοψη του τίτλου) η οποια απαρτιζει και το δωμα καταστηματος.

Το θέμα ειναι στο καταστατικό της Πολυκατοικίας δεν αναφερονται ολα τα ακινητα, δεν αναφερονται τα ακινητα του εργολαβου παρα μόνο οσα δωθηκαν στους οικοπεδουχους ως αντιπαροχη.

Αυριο εχω να παω στη συμβολαιογραφο να δω το εργολαβικο συμβολαιο μπας και αναφερεται εκει οτι το δωμα καταστηματος ανηκει στον εργολαβο οποτε νομιμος μεταβιβάστηκε. Και αν δεν βγαλω ακρη θα μπει και δικηγορος να το ψαξει xD καλυτερα.

Το ερωτημα δλδ ειναι αν το δώμα καταστήματος εχει γραφτει κάπου οτι είναι κοινόκτητο ή ιδιοκτητο (πχ παρακολουθημα του καταστηματος, το οποιο ανηκει μεχρι και σημερα στον εργολάβο).


Εγω βασικά ειμαι ο δευτερος ιδιοκτήτης (αγορά Νοεμβριο 2021) ωστοσο η πρωτη ιδιοκτητρια το αγόρασε Σεπτεμβριο 2001 και έως τον Νοεμβριο 2021 δεν είχε διαμαρτυρηθεί κάποιος ένοικος (γιατι δεν εχει και κανένας προσβαση σε αυτο). Η χρησηκτησία μεταβιβάζεται? Θα επρεπε πρωτα να κανει καποιες ενέργειες η πρωτη ιδιοκτητρια για να δηλωσει την χρησηκτησία? Αυτα φυσικά για το ενδεχομενο που αποδειχθει οτι το δωμα καταστηματος ηταν κοινοκτητο και οχι ιδιοκτητο.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 

Το δώμα αγοράστηκε το 2001 αλλά η ιδιοκτήτρια δεν έμενε στο δώμα; 

Η ιδιοκτήτρια σου είχε παραχωρήσει τον τίτλο κυριότητας και εσύ κατέχοντας τον νόμιμο τίτλο έκρινες καλόπιστα ότι μπορείς να  χρησιμοποιείς το δώμα;

Το 2021 αποφάσισε η ιδιοκτήτρια να σου το πουλήσει, οπότε πλέον είσαι και επίσημα κύριος του δώματος και όχι απλώς χρησιδεσπόζων (να νέμεσαι με χρησικτησία το δώμα).

Η χρησικτησία είναι τρόπος μεταβίβασης. Η ιδιοκτήτρια σου το μεταβίβασε προφορικά ή βάσει κάποιου ιδιωτικού συμφωνητικού που υπογράψατε από κοινού ή απλώς σου παραχώρησε τον τίτλο;

Το ένα δώμα μου είπες ότι είναι κοινόχρηστο. Το άλλο δώμα δεν περιγράφεται στη σύσταση; Μου έγραψες ότι αγοράστηκε το 2001, οπότε ιδιόκτητο είναι. Από ποιον το αγόρασε η πρώτη ιδιοκτήτρια; Από τον ίδιο τον εργολάβο;

 

Σ' ευχαριστώ και εγώ για τις πληροφορίες.

Κάτοψη Ο.Α. βρίσκουμε στην πολεοδομία;

Για ποιο λόγο έγινε στην πολυκατοικία σας τροποποίηση της ΟΑ; Και αφού έγινε τροποποίηση της οικοδομικής άδειας έγινε τροποποίηση και της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας;

Επίσης στο συμβόλαιο αγοραπωλησίας που έχεις,  υπάρχει γραμμένος ο αριθμός μεταγραφής της σύστασης και του καταστατικού στο Υποθηκοφυλακείο; Στο δικό μας δεν υπάρχει ο αριθμός μεταγραφής.

Edited by Aysegül24
Link to comment
Share on other sites

Το δώμα καταστηματος που αναγραφεται στο τιτλο κτησης της πωλητριας (και στο συμβολαιο αγορας μου) το χρησιμοποιηούσε απο οταν το αγορασε. Μαλιστα απο το Οκτωμβριο 2001, με Οικοδομικη Άδεια κατασκέυαστε κεραμοσκεπή/στεγαστρο το οποιο εχει κολωνες πανω στο δωμα (και όχι στα 2 μέτρα που υποτιθεται ειναι το μπαλκονι διαμερισματος - ειναι μια ενιαια πλακα τα πρωτα 2 μ την κατοψη φαινονται ως μπαλκονι του διαμερισματος και τα υπολοιπα 18 μέτρα ειναι το δώμα καταστηματος) είχε και έχω κι εγω γλαστρες με φυτα και άλλα πραγματα.

Το δώμα ταρατσας (πανω απο τον πεμπτο οροφο) αναφερεται στο καταστατικο πολυκατοικιας ως κοινόχρηστο, κοινόκτηστο (σε ειδική ενότητα/Αρθρο). Ωστοσο για το δωμα καταστηματος που απαρτιζει την βεραντα μου αναφερεται μόνο στα Βαρη υποχρεωσης, "ανεξάρτητο δώμα καταστηματος".


 

Quote

Κάτοψη Ο.Α. βρίσκουμε στην πολεοδομία;


Κατοψη Ο.Α. πολεοδομία ναι, αλλά νομίζω οι μηχανικοί έχουν προσβαση μέσω ΤΕΕ? και μπορουν να βρουν ηλεκτρονικά (κάποιες, και για καποιες αλλες δεν αποφευγετε το ψαξιμο στη πολεοδομια).  Αλλα και πάλι αν παρεις την Κάτοψη Ο.Α. μπορεί να εχει γινει καποια άλλη τροποίηση πχ τακτοποίηση και θα πρεπει να βρεις την κάτοψη της τακτοποιησης (δεν ξερω πως, μηχανικος ξερει)
 

Quote

Για ποιο λόγο έγινε στην πολυκατοικία σας τροποποίηση της ΟΑ; Και αφού έγινε τροποποίηση της οικοδομικής άδειας έγινε τροποποίηση και της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας;

Δεν ξερω για πολλους λογους μπορει να υπηρχε καποιο λαθος στους υπολογισμους, να αλλαξε ο κανονισμος και να μπορουσε να κτισει αλλο εναν οροφο ή λιγο πιο μεγαλα διαμερισματα. Ενας πολιτικος μηχανικος μπορει να απαντησει σε αυτο xD. 

Σε εμας το καταστατικο εγινε μετα την τροποποιηση της ΟΑ. βασικα η πολυκατοικια αρχισε να κτιζεται νομιζω μετα την τροποποιηση του 1997.
Γενικά μπλέκεται το κουβάρι xD.

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, immunity said:

Το δώμα καταστηματος που αναγραφεται στο τιτλο κτησης της πωλητριας (και στο συμβολαιο αγορας μου) το χρησιμοποιηούσε απο οταν το αγορασε. Μαλιστα απο το Οκτωμβριο 2001, με Οικοδομικη Άδεια κατασκέυαστε κεραμοσκεπή/στεγαστρο το οποιο εχει κολωνες πανω στο δωμα (και όχι στα 2 μέτρα που υποτιθεται ειναι το μπαλκονι διαμερισματος - ειναι μια ενιαια πλακα τα πρωτα 2 μ την κατοψη φαινονται ως μπαλκονι του διαμερισματος και τα υπολοιπα 18 μέτρα ειναι το δώμα καταστηματος) είχε και έχω κι εγω γλαστρες με φυτα και άλλα πραγματα.

Το δώμα ταρατσας (πανω απο τον πεμπτο οροφο) αναφερεται στο καταστατικο πολυκατοικιας ως κοινόχρηστο, κοινόκτηστο (σε ειδική ενότητα/Αρθρο). Ωστοσο για το δωμα καταστηματος που απαρτιζει την βεραντα μου αναφερεται μόνο στα Βαρη υποχρεωσης, "ανεξάρτητο δώμα καταστηματος".


 


Κατοψη Ο.Α. πολεοδομία ναι, αλλά νομίζω οι μηχανικοί έχουν προσβαση μέσω ΤΕΕ? και μπορουν να βρουν ηλεκτρονικά (κάποιες, και για καποιες αλλες δεν αποφευγετε το ψαξιμο στη πολεοδομια).  Αλλα και πάλι αν παρεις την Κάτοψη Ο.Α. μπορεί να εχει γινει καποια άλλη τροποίηση πχ τακτοποίηση και θα πρεπει να βρεις την κάτοψη της τακτοποιησης (δεν ξερω πως, μηχανικος ξερει)
 

Δεν ξερω για πολλους λογους μπορει να υπηρχε καποιο λαθος στους υπολογισμους, να αλλαξε ο κανονισμος και να μπορουσε να κτισει αλλο εναν οροφο ή λιγο πιο μεγαλα διαμερισματα. Ενας πολιτικος μηχανικος μπορει να απαντησει σε αυτο xD. 

Σε εμας το καταστατικο εγινε μετα την τροποποιηση της ΟΑ. βασικα η πολυκατοικια αρχισε να κτιζεται νομιζω μετα την τροποποιηση του 1997.
Γενικά μπλέκεται το κουβάρι xD.

Δώμα είναι συνώνυμο της ταράτσας . Δώμα δεν είναι δωμάτιο ή κάποια κατασκευή πχ σπιτάκι στην ταράτσα.

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Υπέβαλα αίτηση μέσω των ηλεκτρονικών υπηρεσιών του δήμου Αθηναίων (e-services) για φάκελο οικοδομικής άδειας. 

Πόσος καιρός χρειάζεται περίπου για να μου τον χορηγήσουν; Θα τον στείλουν στο e-mail ή θα τον πάρω από την Πολεοδομία Αθηνών; Υπάρχει κάποιο κόστος;

 

Στην κάτοψη του υπογείου αν έχει γίνει αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κύρια κατοικία, φαίνεται αυτό στην κάτοψη; Αναφέρεται στην κάτοψη του υπογείου ότι έχει γίνει αλλαγή χρήσης;

 

Μπορώ να λάβω τις κατόψεις όλων των ορόφων της πολυκατοικίας ή χρειάζεται εξουσιοδότηση από τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων του κάθε ορόφου, για λόγους προστασίας προσωπικών δεδομένων; 

Edited by Aysegül24
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.