Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έργων υποδομής


Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα με rigid_joint... στη θέση σου θα προσπαθούσα να οργανώσω την επιχείρηση του πατέρα μου, να μπω για τα καλά στον κύκλο των εργολάβων, να αποκτήσω κατασκευαστική εμπειρία, μετά ΜΕΚ - ΜΕΕΠ και Δημόσια Έργα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλά ο θέμης στον κόσμο του είναι, αλλα τόσα όργανα έχει το ΤΕΙ εκεί δεν ασχολείθηκες καθόλού? Πολύ ευχαρίστως να σου δείξω κάποια πράγματα στο όργανο πάνω και τον τρόπο δουλιας.

 

Ασχοληθηκα με οργανα αλλα ξερεις μονο της σχολης κατι παλι....και αμα δεν τα εξασκεις τα ξεχνας πολυ γρηορα.εχω την ορεξη να ασχοληθω αλλα πρεπει καποιος να σου ξεκινησει τα πρωτα πραγματα...ειναι πολυ σημαντικο νομιζω.εγω προσωπικα δεν εχω πιασει το νοημα των οργανων κια αυτο ειναι που με αγχωνει παρα πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς τον κυριακάτικο ύπνο και συννενοήσε με έναν τοπογράφο να σε παίρνει μαζί του σαββάτο-κυριακή για βοηθό έστω και τσάμπα.ταυτόχρονα έχεις μαζί και ένα μπλοκ κ ένα στηλό και σημειώνεις το κάθετι.από το πώς στήνει το όργανο, πού, πώς μετράει το ύψος κτλ κτλ τα πάντα.σημειώνεις τις απορίες σου και τον ρωτάς τα υπόλοιπα μετά στο γραφείο γιατί μέσα στον ήλιο δε λέει...με τον καιρό παίρνεις την απόφαση να πάρεις κ εσύ δικό σου εξοπλισμό.μην πάρεις αν δεν μάθεις πρώτα!είσαι πολύ τυχερός που έχεις μηχανήματα.θα το δεις στην πορεία και φυσικά σίγουρα εργοληπτικό πτυχίο.οι έργων υποδομής βγάζετε οδοποιία.

Link to comment
Share on other sites

δεν με ενδιαφερει ο υπνος..αλλωστε μπρος τα καλη τι ειναι ο πονος..και ετσι και αλλιως καθε μερα ξυπναω στις 6 γιατι στις 7 πρεπει να ειμαστε στο εργοταξιο...δε λεω ωραια να εισαι αφεντικο και να συντονιζεις το προσωπικο αλλα πρεπει να εξασκησω αυτο που σπουδασα...ξενερωνω οταν μιλαω με συμφοιτητες μου και μου λενε εγω μαθαινω τοπογραφικα σχεδια, gps οργανα κ.α και εγω λιωνω πανω στα φορτηγα....οχι πως με στενοχωρει αυτο αλλα ενταξει αν ηταν μη σπουδαζα καθολου..ας πηγαινα κατευθειαν στη δουλει μου απο μικρος...(ασε που αν δουλευεις στην επιχειρηση του πατερα σου σου χτυπαει<ευτυχως που ημουν και εγω και εφτιαξα μια επιχειρηση γιατι εσυ δεν θα καταφερνες τιποτα>πω,πω ελεος!Μου ειναι και δυσκολο να παω αλλου για δουλει γιατι στ χανια ολοι γνωριζονται και δεν μπορω να παω να δουλεψω σε μια αλλη τεχνικη εταιρεια...κολλαω!

Link to comment
Share on other sites

Πάρτο αλλίως γιατί βρήκες!σήμερα το δύσκολο δεν είναι να μάθεις σχέδιο,gps, όργανα κτλ.το δύσκολο είναι να βρεις "κάπου" να τα εφαρμόσεις!τώρα είσαι ο χειρότερος αλβανός.και πρέπει να είσαι γιατί αλλιώς μια ζωή εκέι θα μείνεις.τώρα είναι που μαθαίνεις "ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΡΓΟΤΑΞΙΟΥ" Α Π Ο Μ Ε Σ Α!.μάθε, άκου σώπα.θα ρουφάς σα σφουγγάρι τα πάντα αν θες να εφαρμόσεις μετά από μερικά χρόνια αυτά που σπούδασες.άσε τους άλλους...και εγώ τοπογράφος είμαι και επειδή δουλέυω σε χώρους όπως εσύ σε πληροφορώ ότι έχω βλαστημήσει άπειρες φορές στην αρχή γιατί πέρα από τη γεωδαισία ο πατέρας μου δε με έστειλε να βγάλω και τη μηχανολόγων και την ηλεκτρολόγων και δίπλωμα Γ ανατρεπόμενα (εκεί ευτυχώς με έμαθε η μαμά πατρίδα!)κτλ κτλ όλα χρειάζονται να τα ξέρεις.και λογιστικά!τα λογιστικά που τα πάς?και σιγά σιγά και νομοθεσία δημοσίων έργων δηλαδή νομικά!σε βλέπω να μην κοιμάσαι απόψε!το να μάθεις λοιπόν ένα όργανο αυτό είναι πταίσμα...

Link to comment
Share on other sites

sakispower ........ αλλοι στη θεση σου θα πεταγανε απο τη χαρα τους που μπορουν να ειναι στο εργοταξιο και να μαθαινουν πως βγαινουν τα εργα.

Πηγαινε τα σαβ/ριακα σε ενα τοπογραφο και μαθε περι σχεδιων και οργανων αλλα μην αφηνεις τα εργα.

Εκει εκπαιδευτηκες απο τη σχολη και η αληθεια ειναι οτι εχουν και περισσοτερα λεφτα.

 

Μπορεις να τα κανεις και τα δυο σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.