Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκίαση από νέα οικοδομή


kusta80

Recommended Posts

Συναδελφοι, ανατολικα του σπιτιουμου, κτίζεται νέα οικοδομή 5 όροφη.

Εγώ έχω τα φωτοβολταικά στην ταράτσα άνωθεν του 3ου ορόφου. 

Μπορώ να διεκδικήσω κάποια αποζημείωση για τη σκίαση που θα προκαλέσει η οικοδομή στο πάρκο μου;; 

Υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο;

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, kusta80 said:

....

Εγώ έχω τα φωτοβολταικά στην ταράτσα άνωθεν του 3ου ορόφου. 

Μπορώ να διεκδικήσω κάποια αποζημείωση για τη σκίαση που θα προκαλέσει η οικοδομή στο πάρκο μου;; 

....

οπως έχεις εσύ δικαίωμα να βάλεις τα πάνελ σου στο Δώμα έτσι και ο όμορος αν εφαρμόζει τις πολεοδομικές διατάξεις για ύψος και ιδεατό στερεό στην θέση που είναι έχει δικαίωμα να κτίσει όσο του το επιτρέπουν.

Δεν νομίζω να υπάρχει νομικό πλαίσιο ούτε θα ήταν δίκαιο να υπάρχει για την σκιά ......  (μη τρελαθούμε στο τέλος δηλαδή)

Εναλλακτικά δες αν έχεις και εσύ την πολεοδομική δυνατότητα να ανέβεις +2 ορόφους. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Σαφώς και έχει δικαιωμα, δεν τίθεται θέμα.

Αλλά όσο ναναι, και γω ζορίζομαι που θα μειωθεί η απόδοση της επένδυσής μου. :)

Εγω να ανέβω 2 ορόφος εννοείς με σιδεροκατασκευή τις βάσεις;;; Νομίζω το κόστος για κάτι τέτοιο θα είναι μεγαλύτερο από τις απώλειες που θα έχω.

Link to comment
Share on other sites

το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις Optimizers σε κάθε πλαίσιο ώστε να διαχειριστείς ως ένα βαθμό την σκίαση και τις επιπτώσεις στα πλαίσια. Ωστόσο δεν θα γλυτώσεις την μείωση της παραγωγής...

Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2023 at 7:39 ΜΜ, kusta80 said:

Εγω να ανέβω 2 ορόφος εννοείς με σιδεροκατασκευή τις βάσεις;;;

κανονικό πανωσήκωμα  Χ 2 εννοει :-P ......(καλουπωμα ,σιδερωμα ,  μπετα , κλπ ομορφα πραματα)   

 

On 19/10/2023 at 9:55 ΠΜ, CHD said:

το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις Optimizers σε κάθε πλαίσιο ώστε να διαχειριστείς ως ένα βαθμό την σκίαση και τις επιπτώσεις στα πλαίσια. .

apati.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2023 at 7:39 ΜΜ, kusta80 said:

....

Αλλά όσο ναναι, και γω ζορίζομαι που θα μειωθεί η απόδοση της επένδυσής μου. :)

.....

συμφωνώ ότι ΕΣΥ ζορίζεσαι (υποθέτω με μερικά κατοστάρικα) μείωσης της απόδοσης 

Ο γείτονας όμως έχεις σκεφτεί πόσο θα ζοριστεί (με αρκετά χιλιάρικα) με μείωση της πλήρης αξιοποίησης του οικοπέδου του?

Και φυσικά το γνώριζες όταν έβαλες εκεί τα πάνελ ότι τα όμορα Οικόπεδα είχαν Χ δικαίωμα ύψους και ο Ήλιος έχει το βίτσιο να βγαίνει απο τον Νότο με κίνηση από Ανατολή προς Δύση......

Τα δεδομένα όλα τα είχες όταν έκανες την επένδυση σου....... 

Υ.Γ.

Μέσα σε πόλεις δεν είναι ερώτημα αν κάποιος κάνει εξάντληση ΣΔ και Υψους στο Οικόπεδο του, αλλά το πότε θα το κάνει.

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά ο συγκεκριμένος που χτίζει, έχει κάποιες εκατοντάδες εκατομμύρια στην άκρη αφού είναι μεγαλοεπιχειρηματίας, πίστεψε με δεν ζορίζεται καθόλου.

Όταν έκανα την επένδυση το 2010, το δικαίωμα ύψους ήταν χαμηλότερο στην περιοχή, μετά άλλαξε, μόνο τριώροφες υπάρχουν στη γειτονιά και αυτός κάνει 5όροφη.

Edited by Pavlos33
Έγινε διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

ελα ντε...

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.