Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσο βάρος αντέχει;


xrrx

Recommended Posts

Καλησπέρα, βρήκα το site σε αναζητηση και μπήκα στη διαδικασία να κάνω μια ερώτηση που με προβληματίζει, να αναφέρω πως δεν είμαι μηχανικός και δεν έχω καν ιδέα, η οικία μ βρίσκεται στον 2ο όροφο και μου περισσεύει ένα δωμάτιο περίπου 5χ3.5 και σκέφτομαι να φτιάξω ένα προσωπικό γυμναστήριο, θέλω να απλώσω έναν διάδρομο περίπου στα 100 κιλά, ένα ελλειπτικό  κάπου στα 80-100 και αυτό όπως και ένα πολυοργανο ας πούμε με περιθώριο προσθήκης αργότερα βάρους τα 100 κιλά, υπολογίζοντας και δυο άτομα στα 200 κιλά, θα αντέξει το πάτωμα ή θα κάνω παρέα στον γείτονα; Γενικά μια πολυκατοικία του 2004 τι αντοχές έχει στα πατώματα; Υπάρχει κάποιος τρόπος να το δω στο σχέδιο για να μπορέσω να υπολογίσω τι όργανα και ποσά κιλά θα είναι το καθένα; 
ευχαριστω για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλώντας και όχι ειδικά για το δικό σου σπίτι οι οικίες στους στατικούς υπολογισμούς έχει δεχθεί ως κινητό φορτίο 200Kg/m2

Τώρα το πόσο καλά έχει εφαρμοστεί η όποια στατική μελέτη ή τι άλλα κινητά φορτία μη προβλεπόμενα και από άλλους να υπάρχουν δεν τα γνωρίζουμε .....

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, Didonis said:

Γενικά μιλώντας και όχι ειδικά για το δικό σου σπίτι οι οικίες στους στατικούς υπολογισμούς έχει δεχθεί ως κινητό φορτίο 200Kg/m2

Τώρα το πόσο καλά έχει εφαρμοστεί η όποια στατική μελέτη ή τι άλλα κινητά φορτία μη προβλεπόμενα και από άλλους να υπάρχουν δεν τα γνωρίζουμε .....

 

Συγγνώμη ίσως είναι αφελές, αλλά 200 κιλά είναι δυο άτομα πάνω σε καναπέ, δεν θα έπρεπε να πέσει το πάτωμα; 

Link to comment
Share on other sites

Δες με προσοχή τι έγραψα...

ανά τμ.....

Δηλαδή αν ένα δωμάτιο έχει πχ 10τμ επιφάνεια πολλαπλασιάζεις το 200 Χ 10

Και φυσικά αρκεί τους 2 τόνους να μη του βάλεις όλους μαζί στον καναπέ σου.

 

Πήγαινε σε Τεχνικό Γραφείο.... δεν θα βγάλεις άκρη μόνος σου

 

Link to comment
Share on other sites

@xrrx Βάζεις την υπογραφή σου γι αυτό δεχόμενος ότι είσαι υπόλογος έναντι του νόμου για κάθε συνέπεια; (παρεμπιπτόντως να τους πεις να αδυνατήσουν λίγο. Θα κάνουν καλό στην υγεία τους)

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Pavlos33 said:

@xrrx Βάζεις την υπογραφή σου γι αυτό δεχόμενος ότι είσαι υπόλογος έναντι του νόμου για κάθε συνέπεια; (παρεμπιπτόντως να τους πεις να αδυνατήσουν λίγο. Θα κάνουν καλό στην υγεία τους)

 

Δεν καταλαβαίνω που κολλάει ο νόμος με μια απορία μου και χρειάζεται υπογραφή. Όσο για τα άτομα που χρειάζεται να αδυνατήσουν είναι δυο άτομα 1.90+ γυμναστηρίου με αρκετά καλή υγεία, ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον 

Link to comment
Share on other sites

@xrrx, οι τιμές των φορτίων είναι μικρές και η πρόσθετη καταπόνηση δεν πρόκειται να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα στην οικοδομή.
Το συνολικό βάρος των οργάνων και των ατόμων που θα τα χρησιμοποιούν είναι μικρότερο από το βάρος των συγγενών σε μία οικογενειακή συνεστίαση.
Δεν συντρέχει, λοιπόν, ο παραμικρός λόγος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Γερόλυκος said:

@xrrx, οι τιμές των φορτίων είναι μικρές και η πρόσθετη καταπόνηση δεν πρόκειται να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα στην οικοδομή.
Το συνολικό βάρος των οργάνων και των ατόμων που θα τα χρησιμοποιούν είναι μικρότερο από το βάρος των συγγενών σε μία οικογενειακή συνεστίαση.
Δεν συντρέχει, λοιπόν, ο παραμικρός λόγος ανησυχίας.

Σ ευχαριστώ για την ενθάρρυνση, σκοπός μου ήταν να ρωτήσω αν αξίζει να το δω με τον μηχανικό μου ή αν ήταν αποτρεπτικό, σίγουρα θα το δω από Δευτέρα  με μηχανικό για να μην υπάρχουν παρανοήσεις. Αν και η λογική μ αυτή ήταν πως μια συνάντηση συγγενών θα ήταν αποτρεπτική αν δεν άντεχε το φορτίο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.