Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλεψη ορόφου - πολεοδομία


 
ΣτέφανοςΒ

Recommended Posts

Όταν έχω πρόβλεψη για όροφο, στην πολεοδομία τι δείχνω;

π.χ τεύχος επίλυσης και με πρόβλεψη; - ξυλότυπο πρόβλεψης;

(νομίζω ξανασυζητήθηκε ..αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Η πρόβλεψη πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν κατά την επίλυση του φορέα. Δεν χρειάζεται ξυλότυπος αλλά πρέπει να φαίνεται ότι ο μελλοντικός όροφος περιλαμβάνεται στο στατικό μοντέλο. Στην ενότητα "Δυναμική ανάλυση" (εκεί που αναφέρεται, φερ' ειπείν, το εύρος του αντισεισμικού αρμού) του τεύχους υπολογισμών μπορεί να δει ο ελεγκτής σε πόσες στάθμες (στις οποίες περιλαμβάνεται και η πρόβλεψη) έχουν κατανεμηθεί οι σεισμικές δυνάμεις.

Link to comment
Share on other sites

.... ο ελεγκτής σε πόσες στάθμες (στις οποίες περιλαμβάνεται και η πρόβλεψη) έχουν κατανεμηθεί οι σεισμικές δυνάμεις.

 

Και κυρίως να υπάρχουν οι πλάκες του μελλοντικού/ων ορόφου/ων για πάχοι-φορτία αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Πρέπει να έχουν ληφθεί υπ' όψιν τα φορτία του μελλοντικού ορόφου με τις ορθές τιμές, με μέριμνα του μελετητή. Μέχρι στιγμής στην πολεοδομία (σε ότι αφορά εμένα, τουλάχιστον) δεν απαιτείται το τμήμα του τεύχους υπολογισμών σχετικά με τον μελλοντικό όροφο. Άλλωστε στη "δυναμική ανάλυση" φαίνεται η μάζα του κάθε ορόφου (και του μελλοντικού).

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! δηλαδή έχω τευχος με επίλυση συνολικού φορέα ΜΕ την πρόβλεψη(όχι διαστασιολόγηση πρόβλεψης), και φυσικά ΔΕΝ δείχνω ξυλότυπο πρόβλεψης

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! δηλαδή έχω τευχος με επίλυση συνολικού φορέα ΜΕ την πρόβλεψη(όχι διαστασιολόγηση πρόβλεψης), και φυσικά ΔΕΝ δείχνω ξυλότυπο πρόβλεψης

 

Εννοείς ότι δεν την διαστασιολογείς, ή ότι δεν θα συμπεριλάβεις την διαστασιολόγηση στο τεύχος ?

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή της στατικής μελέτης είναι αυτή που αναφέρεται στα τετραγωνικά μέτρα της μελέτης χωρίς την προσθήκη?

 

χρήστο, στήνεις και μελετάς ολόκληρο το δόμημα (με τις προβλέψεις καθ'ύψος)

- αυτό είναι και το φυσιολογικό, αφού πρέπει ο ΦΟ του κτιρίου σου να διαστασιολογηθεί για να παραλάβει και τα φορτία του μέλλοντος -

τη διαστασιολόγηση της πρόβλεψης (γεωμετρίες, εντατικά μεγέθη μετακινήσεις οπλισμοί) δεν είσαι υποχρεωμένος να τη δείξεις, όπως και τους ξυλότυπους της πρόβλεψης...

 

η αμοιβή σου θα υπολογιστεί για το υπάρχον κτήριο...όταν θα γίνει η προσθήκη θα βγάλεις άλλη αμοιβή για προσθήκη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.