Μετάβαση στο περιεχόμενο

στήριξη πλαστικού ηλεκτρολογικού καναλιού σε εξωτερικό δοκάρι-κολλα?


tzitzikas

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα να στηρίξω ένα πλαστικό ηλεκτρολογικό κανάλι 16mmX16mm μήκους 2m στο κάτω μέρος του εξωτερικού δοκαριού του μπαλκονιού για να περάσω πάνω απο την μπαλκονόπορτα ένα καλώδιο ρεύματος. Δεν θέλω να ανοίξω τρύπες και επίσης σκέφτομαι να μην χρησιμοποιήσω αυτό που έχει αυτοκόλλητο γιατι σε εξωτερικές συνθήκες πιστεύω θα ξεκολλήσει σύντομα.

σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω κάτι σε κόλλα, σιλικόνη, μαστίχη. Σε ένα βίντεο είδα οτι τα κολλάει με ακρυλική μαστίχη στον τοίχο. Όμως διάβασα σε μια σελίδα οτι η ακρυλική μαστίχη δεν είναι καλή για εξωτερικές συνθήκες. Μια πλαστική ράγα στην σίτα του μπαλκονιού την είχα κολλήσει παλιά με μια σιλικόνη διάφανη στο μάρμαρο και είναι μπετόν αρμέ. Δεν θυμάμαι μάρκα. Βέβαια εκεί κόλλησε στο μάρμαρο και επίσης το κανάλι επειδή θα είναι κάτω απο το δοκάρι θα ασκεί δύναμη προς τα κάτω, αντίθετη με την επιφάνεια κόλλησης.

Τι υλικό θα μου προτείνατε να χρησιμοποιήσω για να κρατήσει χρόνια? Να μην είναι κόλλα που μπορεί να κάνει ζημιά στον σοβά του δοκαριού σε περίπτωση που θελήσω να το αφαιρέσω μελλοντικά το κανάλι. Και να είναι ένα οικονομικό υλικό, μην δώσω πάνω απο 5 ευρώ για να κολλήσω απλά ένα ηλεκτρολογικό κανάλι.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ούπα νομίζω είναι αυτό που θα αφήσει την μικρότερη βλαβη

όλα τα χημικά θα σου αφήσουν μεγαλύτερο μερεμετι αν τα καταργήσεις

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2023 at 12:06 ΜΜ, tzitzikas said:

 

στοιχίζουν  παραπάνω από 5 ευρό , τις εμπιστεύομαι  όμως ......

image.thumb.jpeg.bbaa6bcb10e20dab900c47680fb198f4.jpeg

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2023 at 9:06 ΜΜ, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

στοιχίζουν  παραπάνω από 5 ευρό , τις εμπιστεύομαι  όμως ......

image.thumb.jpeg.bbaa6bcb10e20dab900c47680fb198f4.jpeg

καλησπέρα. Θα ήθελα να σε ρωτήσω χρησιμοποιώντας αυτά τα υλικά,  αν σε περίπτωση θελήσω μελλοντικά να αφαιρέσω το κανάλι απο το δοκάρι, υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά στον σοβά? Για αυτό σκεφτόμουν την λύση ακρυλικής σιλικόνης ή ακρυλικού αρμόστοκου, για να μπορώ να το αφαιρέσω σχετικά ανώδυνα. 

Σε πολυκαταστήματα praktiker, leroy κτλ δεν βλέπω να τα έχουν στις σελίδες τους, 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε κόλλα και αν χρησιμοποιήσεις, θα κάνει ζημιά - σημάδια στο σοβά. Οι τρύπες από 3 - 4 ούπατ (όπως είπε και ο συνάδελφος πιό πάνω) κλείνουν πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, antloukidis said:

Οποιαδήποτε κόλλα και αν χρησιμοποιήσεις, θα κάνει ζημιά - σημάδια στο σοβά. Οι τρύπες από 3 - 4 ούπατ (όπως είπε και ο συνάδελφος πιό πάνω) κλείνουν πανεύκολα.

Καλησπέρα. Είμαι σε.περιοχη με.πολυ υγρασία και σκέφτομαι ότι τρύπες στον σοβά μπορεί να.προκαλεσουν ζημιά με την υγρασία αυτή. Επίσης αν δεν τρυπήσει μπετόν δεν πιάνουν καλά τα ούπα σε δοκάρι. Επιπλέον δεν ξέρω μήπως.περναει κάνα καλώδιο εκεί που δίνει ρεύμα στα spot του μπαλκονιού. Δοκίμασα με.ενα Bosch ανιχνευτή καλωδίων αλλά αυτός δεν βρίσκει ούτε τα καλώδια ακριβώς κάτω από τα μπουάτ ακόμα και υπό φόρτιση. Όποτε ψάχνω λύση με κόλλα αλλά επειδή και εγώ.την φοβάμαι την κόλλα για τον λόγο που αναφέρατε, σκέφτομαι κάτι πιο ανώδυνο δηλαδή ακρυλικό αρμοστοκο, ακρυλική σιλικόνη ή και ταινία συγκόλλησης διπλής όψης αν και η τελευταία λύση θα πρέπει να είναι καλή η ταινία για να κολλήσει καλά και πάλι δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει.

 

Καλησπέρα και πάλι. Σκέφτομαι την λύση της ισχυρής ταινία μιας διπλής όψης. Κάτι τέτοιο λέτε θα κάνει αν βάλω κάποια κομμάτια ανά διαστήματα? Ευχαριστώ

 

Μια τέτοια ταινία πως σας φαίνεται? 

https://www.3mhellas.gr/3M/el_GR/p/d/v101342021/

Edited by Pavlos33
έγινε συγχώνευση πολλαπλών δημοσιεύσεων-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, tzitzikas said:

... ότι τρύπες στον σοβά μπορεί να.προκαλεσουν ζημιά ....

οι σοβάδες δεν παθαίνουν καμία ζημιά από μερικές τρυπούλες με ούπα.... αλλά και να πάθει κάτι σοβάς δεν παθαίνει τίποτα το κτήριο σας ...

πέραν αυτού η χρησιμότητα του θέματος είναι ότι μαθαίνουμε τι κόλες και ταινίες υπάρχουν στην πιάτσα....

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, tzitzikas said:

Σε πολυκαταστήματα praktiker, leroy κτλ δεν βλέπω να τα έχουν στις σελίδες τους, 

αυτα τα υλικα δεν τα βρισκεις στα μερλιν , πρακτικερ , αλεξ , λιντλ, κλπ....τα βρίσκεις σε μαγαζά που ασχολούνται με μονωτικά κ ειδικά οικοδομικά υλικά.....

και για όλους εσάς που λέτε για τρύπες κ  ουπατ , με τι εργαλείο  θα τρυπήσετε μπετον για να στερεώσετε ένα πλαστικό εύκαμπτο καναλάκι που έχει φάρδος μόλις 16χιλιοστα χωρίς να διμιουργίσεται ''οπτικές ανωμαλίες'' κατά την τοποθέτηση του ? ακόμα κ 5αρι τετράκοπο να βάλετε θα έχετε θέματα....εκτός κ αν ''κάψεις'' μερικά 5μισάρια κοβαλτίου αλλά κ πάλι δεν είναι τιπτ σίγουρο  

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το ύφος, " για όλους εσας"

 

Άποψη μου είναι, δημόσιο φόρουμ

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

....  θα τρυπήσετε μπετον...

σοβά λέει ότι έχει. Ελάχιστο πάχος σοβά συνήθως είναι 1,5εκ

και το "όλους σας" δεν βοηθάει 

Σίγουρα αφορά εμένα που δεν βάζω καναλάκια κρεμασμένος κλπ κλπ που ένας ηλεκτρολόγος συχνά πυκνά κάνει 

Αλλά το τι είναι βλάβη η μη σε έναν σοβά κάτι λίγα ξέρουμε και "όλοι μας" 

 

Υ.Γ.

Νικόλα...

μπας και έχεις εμπειρία αυτές οι σούπερ ντούπερ κόλλες που είπες μετά από 6-7 χρόνια με την υπεριώδη ακτινοβολία του 'Ηλιου  στην Ελλάδα (σε εξωτερικό χρόνο) αν κρατάνε ή θέλουν ρεκτιφιέ πάλι.

Και το ρωτάω όχι με βάση τι γράφουν στις προδιαγραφές τους αλλά από την δική σου πράξη που έχεις τοποθετήσει.

Προσωπικά δεν το γνωρίζω

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.