Μετάβαση στο περιεχόμενο

στήριξη πλαστικού ηλεκτρολογικού καναλιού σε εξωτερικό δοκάρι-κολλα?


tzitzikas

Recommended Posts

1 hour ago, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

εκτός κ αν ''κάψεις'' μερικά 5μισάρια κοβαλτίου

Να δοκιμάσει δηλαδή, να τρυπήσει επίχρισμα και σκυροδεμα με τρυπάνια μετάλλου; Γιατί να το κάνει αυτό; 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

α  

 

5 ώρες πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

αυτο το ''για ολους εσας'' , δεν το εγραψα με κακη πρόθεση κ ούτε είχα σκοπό να σας  προσβάλω , συγνωμη εάν άφησα με τον τρόπο γραφής μου να εννοηθεί  κάτι τέτοιο , άλλωστε οι περισσότεροι ''γνωριζόμαστε'' πολλά χρονιά κ αν μην τη άλλο  σας σέβομαι..   

@JohnnyHoliday θα δημιουργήσεις την πατούρα για να δουλέψεις το 5αρι sds σε κρούση , αλλιώς θα πετάξεις φλούδα σοβά 

@Didonis  έχω δει  ότι έχουν αρκετά χρόνια ζωής .....  

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

θα δημιουργήσεις την πατούρα για να δουλέψεις το 5αρι sds σε κρούση , αλλιώς θα πετάξεις φλούδα σοβά 

Ποτέ δεν μου έχει συμβεί αυτό, με ψιλό τρυπάνι διαμάντι. Και ειδικά με κοβαλτιου, να τρυπήσω επίχρισμα. Γιατί να το κάνω αυτό στον εαυτό μου και την τσέπη μου;

Είναι σαν να λέμε, να παίρνεις την ακριβή Μερσεντες για να την φορτώσεις μπαζοσακούλες...

Edited by JohnnyHoliday
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε σοβά δεν πιάνουν καλά τα ουπατ. Στα δοκάρια μέσα.στο.σπιτι που είχα βάλει τα ξύλινα κοντάρια για τις κουρτίνες δεν έπιασαν καλά. Έπρεπε να φτάσω το μπετόν αλλά σε κάποια.σημεια.ειχε σίδερα, οπότε καταλαβαίνετε ότι προκύπτουν προβλήματα. Για αυτό δεν θέλω στο δοκάρι και ειδικά.εξωτερικα να κάνω τρύπες.

Υπάρχει περίπτωση εξωτερικό δοκάρι να μην έχει σοβά? 

Μια.αλλη λύση που σκεφτόμουν είναι να βάλω σε κάποια σημεία στο κανάλι ειδική διπλής όψης ταινία στήριξης για εξωτερικό περιβάλλον και ενδιάμεσα να βάλω σιλικόνη ή ακρυλικό αρμοστοκο για να δέσει καλύτερα καθώς η επιφάνεια του δολαρίου δεν είναι πολύ λεία, η ταινία ίσως δεν παίξει καλά από μόνη της.

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, JohnnyHoliday said:

 Γιατί να το κάνω αυτό στον εαυτό μου και την τσέπη μου;

γιατι κρύβεις μέσα σου έναν μερακλή μάστορα έναν.....artista..... 

18 ώρες πριν, tzitzikas said:

Υπάρχει περίπτωση εξωτερικό δοκάρι να μην έχει σοβά? 

μια -δυο φορές  έχω συνάντησή εμφανή δοκάρι....οροφή ναι.....αν το ''χαϊδέψεις'' θα το καταλάβεις....

18 ώρες πριν, tzitzikas said:

να βάλω σε κάποια σημεία στο κανάλι ειδική διπλής όψης ταινία στήριξης για εξωτερικό περιβάλλον 

Μα αφού ήδη  έχει το κανάλι 2πλης  ,  θα του βάλεις κ άλλη ? άσε που θα  κάνει καμπούρες κ κύματα...είναι αυτό που είπα παραπάνω ''οπτικές ανωμαλίες''

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

γιατι κρύβεις μέσα σου έναν μερακλή μάστορα έναν.....artista..... 

μια -δυο φορές  έχω συνάντησή εμφανή δοκάρι....οροφή ναι.....αν το ''χαϊδέψεις'' θα το καταλάβεις....

Μα αφού ήδη  έχει το κανάλι 2πλης  ,  θα του βάλεις κ άλλη ? άσε που θα  κάνει καμπούρες κ κύματα...είναι αυτό που είπα παραπάνω ''οπτικές ανωμαλίες''

Δεν εννοώ να βάλω ταινία σε κανάλι με.ταινια. εννοω να πάρω κανάλι χωρίς ταινία αυτοκόλλητη και να βάλω ταινία καλή π.χ της 3Μ για.εξωτερικο.χωρο δυνατη

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει ταινία που να κολλάει σίγουρα σε σοβά και μάλιστα σε εξωτερικό σοβά με ήλιο, αέρα και βροχή.

Από την άλλη οτιδήποτε βάλεις και κολλήσει καλά, όταν πας να το βγάλεις... θα αφήσει σημάδια ή θα πάρει και το σοβά μαζί...

Μονόδρομος τα ούπατ, με σιλικόνη μαζί, αν φοβάσαι την υγρασία και με λίγη ακρυλική σιλικόνη για κλείσιμο της τρύπας όταν ξηλώσεις το κανάλι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, tzitzikas said:

Δεν εννοώ να βάλω ταινία σε κανάλι με.ταινια. εννοω να πάρω κανάλι χωρίς ταινία αυτοκόλλητη και να βάλω ταινία καλή π.χ της 3Μ για.εξωτερικο.χωρο δυνατη

ολα τα εγχωριας παραγωγης  , διπλης 3Μ για εξωτερικο χωρο φοράνε  ...

6 ώρες πριν, antloukidis said:

Από την άλλη οτιδήποτε βάλεις και κολλήσει καλά, όταν πας να το βγάλεις... θα αφήσει σημάδια ή θα πάρει και το σοβά μαζί...

κ αν το ''ζορίζεις'' με mapgaz πριν το ξεκολλήσεις , τι θα γινει ? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, antloukidis said:

Δεν κατέω.... αλλά φαντάζομαι... και δεν μπορώ να το πω εδώ... 😊

Κ αν  το ακροφυσιο σημαδευει τον πάτο του καναλιου  ?  

edit

εδω  αποχωρω , καλη συνεχεια....σε ολους  

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.