Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έδραση μεταλ. υποστ. σύνθετης διατομής με διαξονική


 

Recommended Posts

πως θα δημιουργούσατε την έδραση της σύνθετης διατομής που φάινεται στην πρώτη εικόνα;

 

σχόλια για την δέυτερη εικόνα;

 

τι προτείνετε για την προσομείωση στο INSTANT Συνδέσεις;

post-202-131887197321_thumb.jpg

post-202-131887197354_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικα με τη 2η φωτό, το μόνο που σίγουρα θα άλλαζα είναι η απόσταση "40" στις άκρες απο το κέντρο των M27 bolts. Σύμφωνα με το BS 5950-1:2000 (structural steelwork) είσαι μεν εντός των ορίων (minimum edge distance for standard clearence hole >= 27 = 1.25*φ) είναι φ+3=30μμ*1.25= 37,5μμ. , παρόλα αυτά εγώ θα το έκανα 50μμ..

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο Aris, ήταν σχεδιαστικό λάθος δικό μου...

 

για την προσομείωση κανείς;

 

αν λύσω μία κατά χ-χ και μία κατά y-y κάθε IPE ξεχωριστά δεν μπορώ στο instant να λάβω υπόψη την αλληλεπίδραση της διαξονικής...

 

απλά σκέφτομαι να περιορίσω τον λόγο αστοχίας αγκυρίου κοντά στο 0.5

 

αν και η μεγάλη ροπή περί τον y-y είναι >>> της ροπής περί τον χ-χ

 

ευχαριστώ ARIS

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γιατί οδηγήθηκες σε τέτοια σύνθετη διατομή? Να υποθέσω οτι η ενίσχυση παραμένει κοντά στον πόδα και όχι καθύψος του υποστυλώματος, σωστά? Σωστή η σκέψη σου εγώ θα έβρισκα τον "λόγο" της σύνδεσης αθροίζοντας τα τετράγωνα των λόγων κατα τις 2 διευθύνσεις και θα έπαιρνα την ρίζα της τιμής, εντελώς διαισθητικά σκεπτόμενος. Πάντως η διαμόρφωση στη δεύτερη εικόνα πέρα απο την παρατήρηση του Αρη μου φαίνεται ικανοποιητική. Θα το ξανασκεφτώ και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

το στατικό σύστημα τυγχάνει έλλειψης κατακόρυφων αντιανεμίων συνδέσμων (λόγω αρχιτεκτονικού, ούτε Χ ούτε Λ έμπαιναν)

 

όχι η σύνθετη διατομή δεν περιορίζεται στην έδραση αλλά τρέχει καθ΄όλο το ύψος της διατομής για τη δημιουργία πλαισιακής λειτουργίας και κατά τη διέυθυνση του IPE240

Link to comment
Share on other sites

Άν έβαζες HEA ή ΗΕΒ ??? δεν έχει δυσκαμψία και αντοχή προς την άλλη διεύθυνση ???

 

Επίσης θα μπορούσες να έβαζες ένα ισχυρό κεφαλόδεσμο ώστε να εξασφάλιζες πλαισιακή λειτουργία στην ασθενή διεύθυνση

 

Δεν ξέρω εγώ δεν θα έβαζα με τίποτα τέτοια σύνθετη διατομή

πρώτον επειδή είναι σχετικά δύσκολο να αναλυθεί σωστά και 2ον επειδή κατασκευαστικά είναι δύσκολο + ότι θα έχουμε παραμένουσες τάσεις από την συγκόλληση

 

Αν κρίνω δε και από τις διατομές δεν πρέπει να είναι και ιδιαίτερα μεγάλο άνοιγμα (για 10 μ το κόβω)

Link to comment
Share on other sites

αν βάλεις ΗΕΑ πως θα πετύχεις σύνδεση ροπής στην κεφαλή και στους δύο άξονες και κυρίως στην ασθενή διεύθυνση;

 

σημείωση: είναι ακραίος στύλος

 

ο κεφαλόδοσμος (αν εννοείς SHS) μπορεί να εξασφαλίσει σύνδεση ροπής στην ασθενή διέθυνση του ΗΕΑ, IPE κτλ μόνο αν εκατέρωθεν του κορμού του στύλου υπάρχουν δοκοί δηλ. ο στύλος είναι μεσαίου πλαισίου και όχι ακραίου

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σε παραπέμψω στο βιβλίο του Ερμόπουλου ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΑΠΟ ΧΑΛΥΒΑ παρ 8.3.2 σελ 341

 

όπου αναφέρει:

 

Εναλλακτικές δυνατότητες

 

α)διαμόρφωση κεφαλοδοκών με συνδέσεις ροπής προς όλα τα υποστυλώματα και διατομή επαρκή για την πλαισιακή λειτουργία. Στα κατά μήκος αυτά πλαίσια τα υποστυλώματα συμβάλλουν με την αδράνεια περί τον ασθενή τους άξονα

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο "Σχεδιασμός Δομικών Έργων από Χάλυβα" των Βάγια, Ερμόπουλου, Ιωαννίδη αναφέρει στην §13.5 σελ. 425 ότι αν είναι επιθυμητή η πλαισιακή λειτουργία και στις δύο διευθύνσεις τότε υπάρχουν δύο επιλογές:

1) σταυροειδής διατομή αποτελούμενης από δύο διπλά ταυ από τα οποία το ένα κόβεται στη μέση και συγκολλάται εκατέρωθεν του κορμού του άλλου.

2) χρησιμοποίηση κλειστών κοίλων διατομών όπως CHS, SHS ή RHS.

 

Να συμπληρώσω ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και:

3) τοιχώματα από οπλισμένο σκυρόδεμα

4) τοίχους 3Δ χωρίς οπές και με ενισχυμένο πλέγμα από Φ3.6

Αυτά από όσα ακούστηκαν στο σεμινάριο που έγινε πριν λίγο καιρό στην Καρδίτσα.

 

iogeo

Πού το διάβασες ή άκουσες αυτό για το ακραίο στύλο από κοίλη διατομή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.