Μετάβαση στο περιεχόμενο

δώμα, μελλοντικός όροφος και κατασκευές


mech_mas

Recommended Posts

Γεια σας,

ο πατέρας μου μου μεταβίβασε τον 1ο όροφο, τον ανοικοδόμητο 2ο όροφο και το περαιτέρω υψούν. Μπορώ να μην επιτρέψω κατασκευές στο δώμα, π.χ. τοποθέτηση ηλιακού θερμοσίφωνα; Συμβολαιογραφικά μου ανήκουν τα παραπάνω που ανέφερα, πρέπει να δηλώνω το περαιτέρω υψούν και φορολογικά

Παρακαλώ, μπορείτε να με πληροφορήσετε αν πρέπει να δηλώνω το περαιτέρω υψούν που μου ανήκει στην φορολογική μου δήλωση;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

-  Αφου  σου μεταβιβασε  "τον 1ο όροφο, τον ανοικοδόμητο 2ο όροφο και το περαιτέρω υψούν"

σε ποιόν να απαγορευσεις την τοποθετηση Η/Θ  ;;;

  -  Ο  "ανοικοδομητος"  οροφος  παραμενει αχτιστος;

-   Ο  "αερας" δηλωνεται στο Ε9, ειτε υπαρχει  υπολοιπο σδ ειτε οχι.

 

Link to comment
Share on other sites

-Ασφαλώς θέλω να αποτρέψω τις κατασκευές στην ταράτσα του υπάρχοντος 1ου ορόφου. Την τοποθέτηση ηλ. θερμοσίφωνα απαιτεί ο ιδιοκτήτης του ισογείου

Μπορώ να την αποτρέψω;

-Ναι, ο ανοικοδόμητος όροφος παραμένει άχτιστος.

Εάν είσαι μηχανικός πρόσθεσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου. Εάν είσαι ιδιώτης, ενημέρωσέ με, προκειμένου να μεταφέρω την δημοσίευση στην ενότητα ιδιωτών.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

    Εσυ θα αρνηθεις, αυτος θα προσφυγει στα δικαστηρια κι αυτα θα αποφασισουν.

   Οπότε,  την "καθοδηγηση" θα την παρεις απο τον δικηγορο σου.

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, mech_mas said:

...; Συμβολαιογραφικά μου ανήκουν τα παραπάνω που ανέφερα, πρέπει να δηλώνω το περαιτέρω υψούν και φορολογικά..

 

4 ώρες πριν, mech_mas said:

...Την τοποθέτηση ηλ. θερμοσίφωνα απαιτεί ο ιδιοκτήτης του ισογείου

Μπορώ να την αποτρέψω;

...

1.       Φορολογικά τι δηλώνεις είναι αρμόδιος ο λογιστής σου. Από τα λίγα που ξέρω (χωρίς να είμαι ειδικός ούτε αρμόδιος) ότι έχει χιλιοστά ιδιοκτησίας ακόμα και μελλοντικής αέρινης στήλης ακόμα και χωρίς δυνατότητα υλοποίησης τους επηρεάζει τα φορολογικά σου. Το τσεκάρεις με τον λογιστή αφού φυσικά τσεκάρεις αν στη σύσταση ιδιοκτησία και στους τίτλους αν έχεις χιλιοστά με αναλογία οικοπέδου που είναι στην ιδιοκτησία σου.

2.       Δώμα Ηλιακοί κλπ. Μέχρι να υλοποιηθεί (αν υλοποιηθεί ποτέ ο μελλοντικός όροφος το Δώμα κατά την πιο συνήθη κατάσταση είναι κοινόχρηστο. Άρα είναι κοινόχρηστο όλων σας και όχι μόνο του δικαιούχου του μελλοντικού αέρα. Στην μοναδική περίπτωση που δεν ισχύει αυτό είναι όταν η σύσταση ή ο κανονισμός έχει δώσει αποκλειστική χρήση σε κάποιον από τους ιδιοκτήτες. Αν όχι και αν δεν γράφει και περιγράφει την αποκλειστική χρήση σαφέστατα τα όρια της, όλα τα άλλα είναι κοινόχρηστα και ο καθένας απλώνει την μπουγάδα του ή βάζει τις κεραίες του ή τους ηλιακούς του να μη πετάει λεφτά σε ΔΕΗ κλπ.….. Φυσικά ο καθένας εκ των συνιδιοκτητών έχει δικαίωμα πρόσβασης

Πέραν αυτών…. Εσύ γιατί έχεις αντίρρηση να βάλει ο ισόγειος έναν ηλιακό θερμοσίφωνα?

 

Φυσικά αν τα ανωτέρω δεν σου φτάνουν η λύση είναι ότι σου είπε ο Δημήτρης…. Θα είσαστε η χαρά των δικηγόρων

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. οκ

2. η αντίρρησή μου είναι στο ότι έχω κάνει πρόσφατα στεγάνωση του δώματος και αποκλειστικά με δικά μου έξοδα

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.