Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋπηρεσία Μηχανολόγου Μηχανικού Τ.Ε.


Big Engineer

Recommended Posts

Γεια σας. Έχω ξεκινήσει να εργάζομαι σε τεχνικό γραφείο με ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες. Θέλω να ρωτήσω αν με αυτόν τον τρόπο θα αυξήσω τα δικαιώματά μου στις μηχανολογικές μελέτες, καθώς και αν αυτό βοηθάει σε επίβλεψη και εγκατάσταση. Ηλεκτρολογικά αναλαμβάνουμε καθόλου ή όχι; Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Αν οι μελέτες αφορούν δημόσια έργα, θα πρέπει να πάρεις μελετητικό πτυχίο. Όμως πρέπει να διαλέξεις μελετητικό ή εργοληπτικό, καθώς δεν μπορείς να έχεις και τα δύο (οπότε εγκαταστάσεις και επιβλέψεις δεν...)

Αν πρόκειται για ιδιωτικά έργα, αποκτάς εμπειρία για το βιογραφικό σου (και μπορείς να αναλάβεις ότι ξέρεις...)

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, antloukidis said:

Αν οι μελέτες αφορούν δημόσια έργα, θα πρέπει να πάρεις μελετητικό πτυχίο. Όμως πρέπει να διαλέξεις μελετητικό ή εργοληπτικό, καθώς δεν μπορείς να έχεις και τα δύο (οπότε εγκαταστάσεις και επιβλέψεις δεν...)

Αν πρόκειται για ιδιωτικά έργα, αποκτάς εμπειρία για το βιογραφικό σου (και μπορείς να αναλάβεις ότι ξέρεις...)

Έστω ότι επιλέγω το μελετητικό τι κινήσεις πρέπει να κάνω μπορώ να γραφτώ στο τεε; Εγώ τώρα εργάζομαι σε γραφείο με η/μ μελέτες. Κάνουμε ιδιωτικά έργα κυρίως. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν δούλευα με μπλοκάκι, σε εργοληπτική εταιρία πριν 20 χρόνια περίπου, έκαναν τη διαδικασία ( χωρίς να ασχοληθώ καθόλου) και με έγραψαν.

Δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτό ούτε και μου χρειάστηκε κάπου...

Link to comment
Share on other sites

Που άκουσες οτι με την προυπηρεσία μπορείς να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου και να κανεις εγγραφή στο τεε;;

Το μοναδικό πράγμα που παίζει ρόλο είναι το πτυχίο σου (προπτυχιακό μονο).

Το τεε χορηγεί μετά από εξετάσεις, την αδεια ασκήσεως επαγγέλματος σε "διπλωματούχους μηχανικούς" (ΠΕ).

Οπότε δύο λύσεις.

1) Δίνεις κατατακτήριες στο εμπ ή όποιο αλλο ίδρυμα, κάνεις 3 χρόνια (5ο-10ο εξάμηνο) και παίρνεις πτυχίο πανεπιστημίου. Μετά κάνεις εγγραφές τεε (λαμβάνεις κωδικούς για πλατφόρμες τεε, χωρις περιορισμό σε οτιδήποτε λογω πδ99/2018) και κάνεις έναρξη επαγγελματος μετά την κτήση του πτυχίου (έχοντας ήδη και εμπειρία από το γραφείο που εργάζεσαι). Χωρίς να χρειάζεται να κάνεις όλη τη διαδικασία με την ατομική επιχείρηση για να εγγραφείς στο τεε. Για οποιαδήποτε βοηθεια επ' αυτού dm.

http://www.mech.ntua.gr/gr/studies/rating

2) αν είσαι μισθωτος δεν μπορείς να κάνεις τη διαδικασία από όσο γνωρίζω. Αφορά και στις δύο περιπτώσεις, "μη μισθωτούς".

Αν θές λοιπόν, να παραμείνεις με το υπάρχον πτυχίο και να αποκτήσεις δικη σου υπογραφη για δικά σου έργα (ιδιωτικα πάντα- τα δημόσια είναι μια άλλη ξεχωριστή κατηγορία) κάνεις έναρξη στη  εφορία με κατάλληλους ΚΑΔ, εγγραφή στην οικεία διεύθυνση βιομηχανίας, εγγραφή εετεμ και εγγραφή στο τεε (ως εταιρεία πλέον-ατομική επιχειρηση). Αναφορικά δες στο link.

Εδω μέσα θα βρείς πολύ χρήσιμα εργαλεία και πολύ σημαντική πληροφορία.

 

 

Edited by harisiliop
Link to comment
Share on other sites

Γ

On 18/12/2023 at 12:41 ΜΜ, harisiliop said:

Που άκουσες οτι με την προυπηρεσία μπορείς να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου και να κανεις εγγραφή στο τεε;;

Το μοναδικό πράγμα που παίζει ρόλο είναι το πτυχίο σου (προπτυχιακό μονο).

Το τεε χορηγεί μετά από εξετάσεις, την αδεια ασκήσεως επαγγέλματος σε "διπλωματούχους μηχανικούς" (ΠΕ).

Οπότε δύο λύσεις.

1) Δίνεις κατατακτήριες στο εμπ ή όποιο αλλο ίδρυμα, κάνεις 3 χρόνια (5ο-10ο εξάμηνο) και παίρνεις πτυχίο πανεπιστημίου. Μετά κάνεις εγγραφές τεε (λαμβάνεις κωδικούς για πλατφόρμες τεε, χωρις περιορισμό σε οτιδήποτε λογω πδ99/2018) και κάνεις έναρξη επαγγελματος μετά την κτήση του πτυχίου (έχοντας ήδη και εμπειρία από το γραφείο που εργάζεσαι). Χωρίς να χρειάζεται να κάνεις όλη τη διαδικασία με την ατομική επιχείρηση για να εγγραφείς στο τεε. Για οποιαδήποτε βοηθεια επ' αυτού dm.

http://www.mech.ntua.gr/gr/studies/rating

2) αν είσαι μισθωτος δεν μπορείς να κάνεις τη διαδικασία από όσο γνωρίζω. Αφορά και στις δύο περιπτώσεις, "μη μισθωτούς".

Αν θές λοιπόν, να παραμείνεις με το υπάρχον πτυχίο και να αποκτήσεις δικη σου υπογραφη για δικά σου έργα (ιδιωτικα πάντα- τα δημόσια είναι μια άλλη ξεχωριστή κατηγορία) κάνεις έναρξη στη  εφορία με κατάλληλους ΚΑΔ, εγγραφή στην οικεία διεύθυνση βιομηχανίας, εγγραφή εετεμ και εγγραφή στο τεε (ως εταιρεία πλέον-ατομική επιχειρηση). Αναφορικά δες στο link.

Εδω μέσα θα βρείς πολύ χρήσιμα εργαλεία και πολύ σημαντική πληροφορία.

 

 

Για πες μου φίλε την διαδικασία αν δεν θέλω να ιδρυσω ατομική επιχείρηση. Για να γραφτώ στο τεε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

Έχω πει κάτι λάθος. 1. Αν είσαι μηχανικός ΠΕ πρώτα εγγράφεσαι στο ΤΕΕ και μετά ιδρύεις ατομική επιχείρηση αν θες να αναλαμβάνεις δικά σου ιδιωτικά έργα. Υπογράφεις χωρίς περιορισμό (εφόσον γνωρίζεις το αντικείμενο).  

2. Αν είσαι μηχανικός ΤΕ αλλάζει η σειρά, πρώτα θα ιδρυσεις ατομική επιχείρηση και ως εταιρεία θα κανεις εγγραφη στο ΤΕΕ, με τον κίνδυνο οτι τα δικαιώματα των ΤΕ (είναι καθορισμένα και ακαθόριστα την ίδια στιγμή!).

Για την ατομική επιχείρηση συμβουλέψου λογιστή να σου εξηγήσει λεπτομερείες και υποχρεωσεις-κρατήσεις.

Το λάθος ήταν το εξής. Ότι εφόσον υπογράφεις-υποβάλλεις σχέδια μελετες κόβεις αντίστοιχα και απυ κανεις συμφωνητικά κοκ. 
 

Αν σε ενδιαφέρουν οι κατατακτήριες σε ξεχωριστό μήνυμα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.