Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κεραμιδια


Recommended Posts

ευχαριστω πολυ

Καλησπέρα, βρίσκομαι στην διαδικασία κατασκευής εξοχικής κατοικίας σε παραθαλάσσια περιοχή στην Εύβοια, στο Αλιβέρι,
ειναι με φέρουσα τοιχοποιία την πέτρα το σπίτι , και σκέπτομαι να φτιάξω κεραμοσκεπή , για να είναι και πιο ελαφριά η κατασκευή,
τι πρέπει να προσέξω στα ξύλα της οροφής, τι επεξεργασία χρειάζεται ωστε να αντέξουν, διότι θα είναι εμφανείς ,
θα ήθελα αν μπορείτε να με ενημερώσετε σχετικά με τα κεραμίδια, με ενδιαφέρουν να ειναι ασφαλώς θερμομονωτικά
με ενδιαφέρει αν εχει βγει κατι πιο καινούργιο εκτος απο τα κλασικά, μου είπαν οτι το καλύτερο κεραμίδι ειναι του Παναγιωτόπουλου
τι είδος να βάλω, Βυζαντινό ? Ρωμαϊκό ?  , Γαλλικό ?  και γενικά αν έχει κάποιος την καλοσύνη να με ενημερώσει για να εχω  το καλύτερο αποτέλεσμα,
ευχαριστώ πολύ

Βάζε τονισμό στο κείμενο σου.

Είναι υποχρεωτικό από τους κανόνες για να μη κλειδώσει το θέμα.

Επιλέγεις τις 3 τελίτσες άνω δεξιά του κειμένου και επιλέγεις επεξεργασία για να κάνεις την διόρθωση.

Didonis

Edited by Pavlos33
επικολλήθηκε το νέο κείμενο με τονισμό. Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ said:

.....να με ενημερώσετε σχετικά με τα κεραμίδια, με ενδιαφέρουν να ειναι ασφαλώς θερμομονωτικά.....

Δεν είναι το κεραμίδι το βασικό υλικό που παρέχει θερμομόνωση. Θερμομονωτικά υλικά τοποθετούνται κάτω από το κεραμίδια και ανάλογα με ότι προβλέπει η μελέτη θερμομόνωσης της Οικοδομικής Άδειας που σας έχουν εκδώσει ή θα γίνει.

Με βάση λοιπόν την μελέτη θερμομόνωσης και την καθοδήγηση από τον επιβλέποντα μηχανικό του έργου θα έχεις τα πιο καλά αποτελέσματα και σύμφωνα με τις πολεοδομικές διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ said:

ευχαριστω πολυ

Καλησπέρα, βρίσκομαι στην διαδικασία κατασκευής εξοχικής κατοικίας σε παραθαλάσσια περιοχή στην Εύβοια, στο Αλιβέρι,
ειναι με φέρουσα τοιχοποιία την πέτρα το σπίτι , και σκέπτομαι να φτιάξω κεραμοσκεπή , για να είναι και πιο ελαφριά η κατασκευή,
τι πρέπει να προσέξω στα ξύλα της οροφής, τι επεξεργασία χρειάζεται ωστε να αντέξουν, διότι θα είναι εμφανείς ,
θα ήθελα αν μπορείτε να με ενημερώσετε σχετικά με τα κεραμίδια, με ενδιαφέρουν να ειναι ασφαλώς θερμομονωτικά
με ενδιαφέρει αν εχει βγει κατι πιο καινούργιο εκτος απο τα κλασικά, μου είπαν οτι το καλύτερο κεραμίδι ειναι του Παναγιωτόπουλου
τι είδος να βάλω, Βυζαντινό ? Ρωμαϊκό ?  , Γαλλικό ?  και γενικά αν έχει κάποιος την καλοσύνη να με ενημερώσει για να εχω  το καλύτερο αποτέλεσμα,
ευχαριστώ πολύ

 

Θα σου πρότεινα το ρωμαϊκό του Παναγιωτόπουλου καλό είναι και δοκιμασμένο. Φυσικά υπάρχουν και άλλες εταιρίες, αλλά το θέμα είναι τι φέρνουν τα κοντινά καταστήματα δομικών υλικών. Βυζαντινό πλέον μόνο σε ειδικά κτίρια ιστορικού και διατηρητέου χαρακτήρα και το ίδιο και για τα γαλλικά. Αν έχεις δει παλιές στέγες με κολυμβητά κεραμίδια όλη η λασπη έχει γίνει κομμάτια μετά από πολλά χρόνια και εύκολα μπαίνουν ποντίκια μέσα στο σπίτι ανασηκώνοντας τα κεραμίδια. Για τα γαλλικά κεραμίδια συνήθως σκούριαζαν τα σύρματα που τα περνούσαν από μέσα από τις ειδικές υποδοχές και μετά από χρόνια ουσιαστικά ήταν ασύνδετα μεταξύ τους και στηρίζονταν στις ειδικές αυλακώσεις που είχαν στα άκρα . Θεωρώ λοιπόν ότι από άποψη κεραμιδιού δεν χρειάζεται να ανατρέξεις σε άλλη λύση πλήν αυτής του ρωμαϊκού (καρφωτό).  Με κάτι άλλα με περίεργες τεχνοτροπίες, μισά βαμμένα έτσι και μισά αλλιώς ή με άλλα που γυαλίζουν (επισμαλτωμένα) μην μπλέχεις.

Αν μπορείς και πιάνουν τα χέρια σου και φυσικά έχεις κάπου χώρο (πχ μια αποθήκη μεγάλη να τα βάλεις) κάνε παραγγελία την ξυλεία της στέγης (να πάρεις μη εμποτισμένη) και με τα ειδικά βερνίκια για μύκητες κλπ να τα περάσεις μόνος σου 2 χέρια. Αυτό για μένα θα είναι το ιδανικό. Έχουν ακουστεί διάφορα με τις ξυλείες τις εμποτισμένες (πολλές απατεωνιές) και γενικώς ποτέ δεν ξέρεις αν αξίζουν τα παραπάνω λεφτά που θα δώσεις. Βεβαίως αν είσαι τόσο μάγκας και μερακλής και θέλεις να ασταρώσεις και να ντουκοχρωματίσεις και όλα τα ξύλα ακόμη καλύτερα. Στην τελευταία περίπτωση όμως δεν θα πρέπει να έχεις περάσει το άχρωμο βερνίκι προστασίας γιατί δεν θα κολλάνε τα χρώματα σωστά μετά (θα θέλεις πολύ γυαλοχάρτισμα).

Η θερμομόνωση όπως προαναφέρθηκε θα γίνει από τα θερμομονωτικά υλικά (εξηλασμένη πολυστερίνη συνήθως αλλά όχι δεσμευτικά) αναλόγως της διαστρωμάτωσης που θα επιλεχθεί και αναλόγως αν υπάρχει και οριζόντιο ξύλινο ταβάνι κλπ. Συνήθως οι μάστορες σου πετσώνουν τα ψαλίδια ,πηχιάζουν την θερμομόνωση πάνω του και μετά στερεώνουν την μεμβράνη στεγανοποίησης και στο τέλος πάνω σε ξύλινα πηχάκια καρφώνουν τα κεραμίδια. Λασπώνουν κορφιά  και μαχιάδες και ενδεχομένως αν το ζητήσεις να τοποθετήσεις και το σύστημα υδρορροών (σόυγελα και τις κατακόρυφες) για την ελεγχόμενη απορροή των νερών. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση,
σίγουρα δεν είναι το βασικό θερμομονωτικό υλικό το κεραμίδι,  το αρχικό σχέδιο ήταν να ρίξουμε πλάκα απο μπετόν και να τοποθετησουμε απο επανω θερμομονωτικό υλικό  γεωύφασμα   και  χαλίκι, , με δοκάρια με μπετόν περιφερειακά στους τοίχους,
επειδή οι μπετατζήδες με καθυστέρησαν και καθυστερούν  πολύ να έλθουν, βρήκα χρόνο ενδιαμέσως να βρώ κάποιον καλό μάστορα, για κεραμοσκεπές και έτσι ρώτησα τον μηχανικό μου, αν πειράζει να αλλάξουμε και να την κάνουμε κεραμοσκεπή, η οποία βγαίνει πιό οικονομική απο το μπετόν,
γιαυτό και η ανάρτηση εδώ, ώστε να βρω πληροφορίες για τι πρέπει να προσέξω στα ξύλα, για πιο οικονομικό σκέπτομαι να το κάνω εμφανή και τι είδους κεραμίδι να χρησιμοποιήσω, ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Θα σου πρότεινα το ρωμαϊκό του Παναγιωτόπουλου καλό είναι και δοκιμασμένο. Φυσικά υπάρχουν και άλλες εταιρίες, αλλά το θέμα είναι τι φέρνουν τα κοντινά καταστήματα δομικών υλικών. Βυζαντινό πλέον μόνο σε ειδικά κτίρια ιστορικού και διατηρητέου χαρακτήρα και το ίδιο και για τα γαλλικά. Αν έχεις δει παλιές στέγες με κολυμβητά κεραμίδια όλη η λασπη έχει γίνει κομμάτια μετά από πολλά χρόνια και εύκολα μπαίνουν ποντίκια μέσα στο σπίτι ανασηκώνοντας τα κεραμίδια. Για τα γαλλικά κεραμίδια συνήθως σκούριαζαν τα σύρματα που τα περνούσαν από μέσα από τις ειδικές υποδοχές και μετά από χρόνια ουσιαστικά ήταν ασύνδετα μεταξύ τους και στηρίζονταν στις ειδικές αυλακώσεις που είχαν στα άκρα . Θεωρώ λοιπόν ότι από άποψη κεραμιδιού δεν χρειάζεται να ανατρέξεις σε άλλη λύση πλήν αυτής του ρωμαϊκού (καρφωτό).  Με κάτι άλλα με περίεργες τεχνοτροπίες, μισά βαμμένα έτσι και μισά αλλιώς ή με άλλα που γυαλίζουν (επισμαλτωμένα) μην μπλέχεις.

Αν μπορείς και πιάνουν τα χέρια σου και φυσικά έχεις κάπου χώρο (πχ μια αποθήκη μεγάλη να τα βάλεις) κάνε παραγγελία την ξυλεία της στέγης (να πάρεις μη εμποτισμένη) και με τα ειδικά βερνίκια για μύκητες κλπ να τα περάσεις μόνος σου 2 χέρια. Αυτό για μένα θα είναι το ιδανικό. Έχουν ακουστεί διάφορα με τις ξυλείες τις εμποτισμένες (πολλές απατεωνιές) και γενικώς ποτέ δεν ξέρεις αν αξίζουν τα παραπάνω λεφτά που θα δώσεις. Βεβαίως αν είσαι τόσο μάγκας και μερακλής και θέλεις να ασταρώσεις και να ντουκοχρωματίσεις και όλα τα ξύλα ακόμη καλύτερα. Στην τελευταία περίπτωση όμως δεν θα πρέπει να έχεις περάσει το άχρωμο βερνίκι προστασίας γιατί δεν θα κολλάνε τα χρώματα σωστά μετά (θα θέλεις πολύ γυαλοχάρτισμα).

Η θερμομόνωση όπως προαναφέρθηκε θα γίνει από τα θερμομονωτικά υλικά (εξηλασμένη πολυστερίνη συνήθως αλλά όχι δεσμευτικά) αναλόγως της διαστρωμάτωσης που θα επιλεχθεί και αναλόγως αν υπάρχει και οριζόντιο ξύλινο ταβάνι κλπ. Συνήθως οι μάστορες σου πετσώνουν τα ψαλίδια ,πηχιάζουν την θερμομόνωση πάνω του και μετά στερεώνουν την μεμβράνη στεγανοποίησης και στο τέλος πάνω σε ξύλινα πηχάκια καρφώνουν τα κεραμίδια. Λασπώνουν κορφιά  και μαχιάδες και ενδεχομένως αν το ζητήσεις να τοποθετήσεις και το σύστημα υδρορροών (σόυγελα και τις κατακόρυφες) για την ελεγχόμενη απορροή των νερών. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ, είσαι θησαυρός, οι οδηγίες είναι αυτές που σκεπτόμουν, χωρία να είμαι σίγουρος αλλά ήθελα και κάποιον να μου το πιστοποιήσει την όλη διαδικασία,
ναι θα πάρω την ξυλεία και  θα την τρίψω μόνος μου για να  την κάνω  εμφανή την σκεπή και πιο οικονομικά ,  μου είπαν να χρησιμοποιήσω βαφή μαζί με το φάρμακο , ο μάστορας πρότεινε να τα βάψει μεροκάματο, οπότε νομίζω οτι κάπως έτσι πρέπει να προχωρήσω, ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ said:

... το αρχικό σχέδιο ήταν να ρίξουμε πλάκα απο μπετόν ....

 και έτσι ρώτησα τον μηχανικό μου, αν πειράζει ...

Δεν ξέρω τι είπε ο μηχανικός σου, πάντως αλλαγή των εγκεκριμένων μελετών χωρίς αναθεώρηση της άδειας, δεν γίνεται διότι θα μπλέξετε άσχημα.

Ο καιρός που κάναμε ό,τι θέλαμε, αγνοώντας τη νόμιμη οδό, έχει περάσει ανεπιστρεπτί

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητέ , όταν ενημέρωσα τον μηχανικό για την πρόθεση μου, να αλλάξω απο μπετόν σε κεραμοσκεπή, δεν μου έφερε αντήρηση,
μου είπε οτι γίνετε και καταλαβαίνω οτι θα κάνει αλλαγή της άδειας,

Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2023 at 5:54 ΜΜ, ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ said:

 

Καλησπέρα, σχετικά με τα κεραμίδια,  μου είπαν οτι στην Καλαμάτα υπάρχει μια κεραμοποιία, Αφοι Αναγνωσταρά. που βγάζουν κεραμίδια αδιαβροχοποιημένα , και δεν βαραίνουν στην βροχή, αν ξέρετε αν είναι δοκιμασμένα και πια η γνώμη σας στο να είναι το κεραμίδι λευκό χρώμα, ώστε να υπάρχει αντανάκλαση του Ηλίου, ευχαριστώ και πάλι

Edited by ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.