Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στάζει νερά το ταβάνι εδώ κ 20 μέρες!!!


tanya

Recommended Posts

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά!!

Θέλω τη γνώμη σας γιατί κοντευουμε να τρελαθουμε εδώ μέσα. πριν από 20 μέρες άρχισε ν στάζει το ταβάνι του σαλονιού μας. Αμεσως ενημερώσαμε τους από πάνω, έφεραν υδραυλικό, έβαλε κάμερα, βρήκε τη ζημιά, έσκαψαν όλο το μπάνιο κ το διόρθωσαν απ' ότι μας είπαν. Όσο γίνονταν εργασίες σταμάτησε ν στάζει το ταβάνι. Αυτό κράτησε μέχρι κ τρεις μέρες αφού ολοκληρώθηκαν οι εργασίες. 

Μετά άρχισε ν ξανασταζει κ έχει τουλάχιστον δύο βδομάδες τώρα. Τους το ξαναπειπαμε, ξαναήρθε ο υδραυλικός κ είπε ότι είναι τα νερά που έχουν ποτίσει κ στην ουσία να κάνουμε υπομονή μέχρι να τα "ξερασει" όλα το ταβάνι. 

 

Ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει κάτι τέτοιο κ αν ναι πότε θα σταματήσει όλο αυτό? Έχουμε δύο μικρά παιδιά στο σπίτι, το ένα νεογέννητο. Εμένα κοντεύει ν μου στρίψει πια γιατί όσο περνάνε οι μέρες χειροτερευει αντί να φτιάχνει. Φουσκώνουν κ άλλα σημεία κ είμαστε με τέσσερις λεκάνες αυτή τη στιγμή. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλέστε έναν δικό σας υδραυλικό, να του έχετε εμπιστοσύνη να δει κι αυτός τι γίνεται. Αρχικά αυτό και μετά βλέπετε.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tanya said:

...Όσο γίνονταν εργασίες σταμάτησε ν στάζει το ταβάνι. Αυτό κράτησε μέχρι κ τρεις μέρες αφού ολοκληρώθηκαν οι εργασίες. 

.... είπε ότι είναι τα νερά που έχουν ποτίσει κ στην ουσία να κάνουμε υπομονή μέχρι να τα "ξερασει" όλα το ταβάνι. 

Η πρώτη πρόταση ακυρώνει τη δεύτερη!

Προφανώς η επισκευή ...δεν πέτυχε!

Link to comment
Share on other sites

On 12/25/2023 at 2:37 PM, antloukidis said:

Η πρώτη πρόταση ακυρώνει τη δεύτερη!

Προφανώς η επισκευή ...δεν πέτυχε!

Υποτίθεται ο υδραυλικός τους το ξανατσεκαρε με θερμική κάμερα κ δε βρήκε κάτι άλλο απ' ότι μου παν. Σήμερα που στάζει κ νέο σημείο όμως πως το εξηγεί δλδ? Θ τρελαθω πραγματικά!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά @tanya . Αύριο που είναι ξανά "εργάσιμη", απευθύνσου σε δικηγόρο. Να ετοιμάσει ένα εξώδικο. Τα υπόλοιπα σιγά-σιγά θα δρομολογηθούν. Δεν υπάρχει κανένα site παγκοσμίως που να μπορεί να βρει και να λύσει αιτία διαρροής.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, pirsogiannis said:

 Δεν υπάρχει κανένα site παγκοσμίως που να μπορεί να βρει και να λύσει αιτία διαρροής.

Χρόνια πολλά, με υγεία.

Αν διαβάσατε προσεκτικά την ανάρτηση μου, προφανώς κ δεν ζητάω να βρεθεί η αιτία της διαρροής μέσω μηνύματος. Η ερώτηση μου είναι (προς τους ειδικούς!!) αν όντως μπορεί να συμβαίνει αυτό που είπε ο υδραυλικός, κ αν είναι φυσιολογική αυτή η εξέλιξη. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν το νερό στάζει με τον ίδιο ρυθμό που έσταζε πριν προφανώς και δεν μπορεί να είναι από το απλο στέγνωμα του δομικού στοιχείου. Και πάλι όμως υπάρχουν υλικά κατάλληλα που επιταχύνουν την αφύγρανση του δομικού στοιχείου. Μην μπλέξετε όμως σε πολλά τεχνικά θέματα. Κινηθείτε με δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε αντίστοιχο πρόβλημα κάποτε είχα χρησιμοποιήσει αυτόν****

Διαρροή σε σωλήνα καλοριφέρ στο πάτωμα, κάτω από τα πλακάκια, σε διαμέρισμα Α' ορόφου πάνω από pilotis.

Εντόπισε την διαρροή με απόλυτη ακρίβεια. Σκάψαμε ακριβώς εκεί που υπέδειξε (σπάσαμε μόνο μισό πλακάκι), βρήκαμε την διαρροή, την επισκευάσαμε και τέλος. Το νερό σταμάτησε να στάζει στην pilotis μετά από μερικές ημέρες.

Κανόνας συμμετοχής 7: Απαγορεύεται η αναζήτηση μηχανικών, τεχνικών γραφείων, ατομικών επιχειρήσεων και εταιρειών πάσης φύσεως παροχής υπηρεσιών, κατασκευαστικών προσφορών, σύνταξης μελετών, παροχής συμβουλών κ.λ.π., όπως και η χορήγηση πληροφοριών με σκοπό την προώθηση οποιασδήποτε ατομικής ή εταιρικής επιχείρησης.

Το μήνυμα έχει μερικώς τροποποιηθεί.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.