Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νερά από το δάπεδο υπογείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σ όλους και χρόνια πολλά με υγεία και αγάπη.

 

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Κατοικώ σ ένα σπίτι δεκαετίας το οποίο μπάζει από παντού. Χήρα και ΑΜΕΑ με δύο παιδιά, μες το πένθος τότε με ξετιναξε όποιος μπήκε στην οικοδομή με αποτέλεσμα να μείνει το σπίτι ατέλειωτο. Το υπόγειο(βιομηχανικό δάπεδο ) βάζει νερά από κάτω. Τα ταβάνια έχουν ξεφλουδίσει απ τις άχρηστες ρύσεις της ταράτσας. Επικοινώνησα πέρυσι με το μηχανικό μου (ο οποίος επισκέφτηκε μόνο μια φορά την οικοδομή για "επίβλεψη") και μου είπε ότι Φέρει ευθύνη μόνο για εφτά χρόνια!!!! Το πρόβλημα της ταράτσας εννοείται ήταν από την αρχή αλλά Οκ είναι ορατές οι ζημιές. Του υπογείου ξεκίνησε γύρω στα έξι χρόνια μετά την κατασκευή και εξελισσόταν σιγά σιγά. Ξεκίνησαν όμως οι αρρώστιες μου κ αδιαφόρησα απ τους πόνους και τα τρεχάματα στους γιατρούς. Τώρα έχω αγχωθεί πολύ γιατί δεν υπάρχει άλλη κατοικία για τα κορίτσια μου και γω όλο χειροτερεύω. Ο πρόλογος γίνεται γιατί είμαι πολύ κουρασμένη ψυχικά και σωματικά μ αυτό το κτίσμα. Δεν έχω σωματική δύναμη πια να τα δουλέψω μόνη μου και όποιος πέρασε από δω έπαιρνε χρήματα κ άφηνε ερείπια. Ακόμη και το κουρασάνι της kourassanit (ως ευσυνείδητη διακοσμήτρια ήθελα να το δοκιμάσω σπίτι μου πρώτα) μαδούσε απ την πρώτη μέρα.μπάνιο τρισάθλιο, πάγκος κουζίνας άχρηστος. Άσκοπες οι επικοινωνίες μου με Θεσσαλονίκη και γι αυτό. Μη το χρησιμοποιείτε. Μακρηγορώ αλλά μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Εφτά χιλιάδες ο μηχανικός με σχέδια δικά μου, μια του επίσκεψη και μελέτες πλαφόν. 

Ερωτήσεις και βοήθεια :

Ισχύουν τα 7 χρόνια ευθύνης; 

Πως μπορώ να κάνω τώρα στο υπόγειο υγρομονωση όσο πιο οικονομικά γίνεται; 

Η οικονομικοτερη και σωστή λύση για τις ρύσεις στην ταράτσα; 

Τέλος αν καταφέρω να βγάλω το κουρασάνι (στον πάγκο της κουζίνας είναι σα μαστίχα) πως θα ενώσω το μπετόν του νεροχύτη με καινούργιο; από κει έφυγε από την αρχή το κουρασάνι κ είναι λακκούβες λακκούβες το μπετόν. Σκεφτόμουν το cob αλλά δε θα μπορώ να το δουλέψω. Έχω πρόβλημα στις αρθρώσεις. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ όποιον ενδιαφερθεί. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η λύση-μονόδρομος είναι να αποταθείς σε μηχανικό που ασχολείται με κατασκευαστικά ζητήματα και επισκευές.

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2023 at 6:42 ΜΜ, Μαρία Καπίρη said:

...Χήρα και ΑΜΕΑ με δύο παιδιά, ...

αν επιτρέπεις..... ηλικία περίπου τα παιδιά σήμερα? (και με κάθε σεβασμό στα προβλήματα που έχεις φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 30/12/2023 at 10:38 ΜΜ, Didonis said:

αν επιτρέπεις..... ηλικία περίπου τα παιδιά σήμερα? (και με κάθε σεβασμό στα προβλήματα που έχεις φυσικά)

Καλή χρονιά

28 και 32 η μία βιολόγα και η μικρή σπουδάζει τώρα νομική. Είχε αφήσει το σχολείο, το συνέχισε έδωσε χωρίς φροντιστήρια πέρασε Αθήνα αλλά έπαθε λύκο και σιόγκρεν

Γιατί με ρωτάτε όμως;

 

On 30/12/2023 at 12:59 ΜΜ, Σερίφης said:

Η λύση-μονόδρομος είναι να αποταθείς σε μηχανικό που ασχολείται με κατασκευαστικά ζητήματα και επισκευές.

 

On 30/12/2023 at 2:42 ΜΜ, Μαρία Καπίρη said:

Ευχαριστώ πολύ αλλά δεν έχω την οικονομική δυνατότητα 

Μπορεί κάποιος να μου δώσει λύση για το δάπεδο του υπογείου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.