Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΒΕ ή ΙΚΑ?


Oblis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως να ξέρεις ότι αυτή είναι προφορική συμφωνία (για τα δώρα)

Και άμα φύγεις από την εταιρία πχ πριν τα Χριστούγεννα δε θα λάβεις το δώρο που σου παρακρατούσαν όλη τη χρονιά ή έστω το ποσοστό που του αναλογούσε.

Θα είσαι ευχαριστημένος αν σε πληρώσουν κιόλας.

 

Επιπλέον θα έχεις το μπελά με τα φορολογικά, βιβλία, απόδοση ΦΠΑ κλπ.

Ίσως χρειαστείς λογιστή. Επιπλέον έξοδο. Επίσης σε διώχνουν όποτε θέλουν.

 

Στη θέση σου θα ισομοίραζα τα δώρα στον μισθό για να είμαι σίγουρη πως θα τα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στη θέση σου θα ισομοίραζα τα δώρα στον μισθό για να είμαι σίγουρη πως θα τα πάρω

Αυτό είναι και το καλύτερο...

Σκέψου τι αποδοχές θέλεις σε ετήσια βάση και διαίρεσέ το με το 12 ώστε να είσαι καλυμένος...

Επίσης, το βασικό πλεονέκτημα είναι πως θα μπορείς να παίρνεις και δικές σου δουλειές, όσο για τα λογιστικά τα μαθαίνεις . Μη σε προβληματίζει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

αυτή η παρακράτηση τι ακριβως είναι?

και είναι 20% στάνταρ αυτό?

Ρωταω γιατι ακρίβώς έτσι μου έχει τύχει τώρα μια περίπτωση για να δουλεψω σε μια βιομηχανια.

Link to comment
Share on other sites

Αν πχ είναι να πάρεις 1000ευρώ, σου παρακρατά η εταιρία 20% δηλαδή 200ευρώ και τα αποδίδει στην εφορία για λογαριασμό σου.

Είναι σαν να προκαταβάλεις το φόρο εισοδήματος μέσω της εταιρίας.

Όταν κάνεις τη φορολογική σου δήλωση, αν πχ προκύψει οτι πρέπει να πληρώσεις Χ φόρο, και η συνολική παρακράτηση όλο το έτος ήταν Υ, τότε:

αν Χ>Υ τότε πληρώνεις τη μόνο διαφορά Χ-Υ

αν Χ=Υ δεν πληρώνεις τίποτα

αν Χ<Υ σου επιστρέφουν τη διαφορά Υ-Χ

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια παρακράτηση που πρέπει να δώσεις στην εφορία για κάθε τιμολόγιο που κόβεις. Δηλαδή αν κόψεις τιμολόγιο 1000 ευρώ η παρακράτηση είναι 1000*0,20 = 200 ευρώ.

 

Τώρα δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικό να στα κρατήσει ο εργοδότης και να τα αποδώσει αυτός στην εφορία, ή να τα πάρεις εσύ και να αποδόσεις μόνος σου.

 

Πάντως αν στα κρατήσουν πρέπει στο τέλος να βγεις στην «γύρα» και να μαζεύεις βεβαιώσεις παρακράτησης από τον κάθε εργοδότη για να πάρεις τα λεφτά σου.

 

Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι στο τέλος την φορολογικής χρονιάς που θα κανείς την φορολογική σου δήλωση, τα παίρνεις πίσω.

 

Τώρα δεν έχω μάθει ακόμα αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μην ρισκάρεις τα χρήματα σου αλλά υποθέτω ότι ένας λογιστής θα ξέρει να σου πει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Προκειτε να εργαστώ σε εργολάβο που πήρε εργο στο δημόσιο (συντήρηση μονάδας ΑΗΣ ΔΕΗ). Είμαι μηχανολόγος μηχανικός Τ.Ε. Τι είναι καλύτερο για μένα; Να ασφαλιστώ με ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ; Ποια τα υπερ και ποια τα κατα στην καθε περίπτωση;

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

ilias

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ απλό

 

διότι έτσι ορίζει η νομοθεσία

και επειδή τη φορολογείσαι

 

υγ προσοχή πάνω στις ΑΠΥ γράφουμε στο κάτω μέρος

παρακρατηθηκε φόρος 20% : Χ*0,20

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.