Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα μηχανολόγος μηχανικός ψάχνει κατεύθυνση


mixanologos

Recommended Posts

Συγνώμη αλλά σε ποια δουλειά εδώ στην Ελλάδα σε πληρώνουν 4000!!!!???

Εμένα βέβαια είναι η πρώτη μου δουλειά, αλλά παίρνω 1100 ευρώ με το τσμεδε δικό μου...και δεν νομίζω να αλλάξει και πολύ αυτό το νούμερο! Όσο καιρό και να δουλεύω, δεν νομίζω ότι θα ξεπεράσω τα 1500-2000 σε κάποια εταιρεία και θα μου βγάζουν και το λάδι!!!

Επίσης ήθελα να πω ότι δεν φρικάρω τόσο με τα τηλέφωνα και τους καφέδες, αλλά όπως είπα και στο προηγούμενο post μου τη δίνει που τα κάνω όλα εγώ!

Μπορεί να πνίγομαι να κάνω κάτι και να χτυπήσει η πόρτα για παράδειγμα, κανείς δεν ανοίγει! Μου αναθέτουν δουλειές του λογιστηρίου, της γραμματείας, των μηχανικών, του τμήματος προμηθειών, του τμήματος ασφάλειας και υγείας και ταυτόχρονα πρέπει να κάνω καφέδες, να σηκώνω τηλέφωνα, να ανοίγω πόρτες, να πηγαίνω σε εξωτερικές δουλειές! Αυτό με φρικάρει!

Οι άλλοι παίζουν όλη μέρα με το youtube και εγώ τρέχω σαν τον Βέγγο!

Γενικά τα πάω καλά με όλους τους συναδέλφους (...επειδή ρωτήσατε!) αλλά δεν μπορώ να τα κάνω όλα εγώ!

Αλλά έχουμε ξεφύγει από το θέμα... εγώ βλέπω ότι σε μία τέτοια δουλειά θα συνεχίσω να κάνω τα πάντα με 1100 ευρώ και χωρίς να μαθαίνω κάτι ουσιαστικό!!Αυτό είναι που με καίει!

Γι' αυτό ζητάω τις απόψεις σας! Λέω να φύγω από την εταιρεία μετά το καλοκαίρι, αλλά να πάω που?

Να κάνω κανένα μεταπτυχιακό; Να φύγω στο εξωτερικό; Να ανοίξω δικό μου γραφείο; Να μείνω εδώ που κάθομαι; Η να πάω σε κανένα μελετητικό γραφείο;

 

Και τέλος άλλη μία ερώτηση... αν γνωρίζει κανείς από τις επιδοτήσεις του οαεδ... μπορώ να συστεγαστώ σε ένα δωμάτιο-γραφείο με έναν αρχιτέκτονα; Ή μήπως πρέπει να είναι 2 ξεχωριστοί χώροι;

 

Ευχαριστώ!!!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο μετρά η άποψη μου διότι είμαι από Κύπρο και τα πράγματα ίσως να είναι κάπως διαφορετικά εδώ. Από την δική μου εμπειρία όμως κατέληξα πως η καλύτερη δουλειά που μπορεί να κάνει ένας μηχανολόγος σε χώρες χωρίς σοβαρή βιομηχανία είναι μελετητής/σύμβουλος μηχανικός. Αυτό γιατί μετά έχεις την ευχέρεια να κάνεις δικό σου γραφείο χωρίς μεγάλη αρχική επένδυση (όπως π.χ. εργοληπτική εταιρεία). Και επίσης η γνώση που αποκτάς κάνοντας μελέτες μπορεί να γενικευθεί αρκετά, δηλαδή μπορεί σιγά σιγά να ασχοληθείς με μελέτες για έργα πέραν της οικοδομικής βιομηχανίας αφού θα έχεις μάθει τον σωστό τρόπο προσέγγισης. Και αν θες μετά να κάνεις κάτι άλλο, η πείρα ως μελετητής μετρά παντού. Φυσικά για να πετύχεις πρέπει να αποκτήσεις αυτόνομο τρόπο σκέψης και να μην φοβάσαι να αναλάβεις και το πιο δύσκολο έργο. Το κυριότερο όμως είναι το ότι σε αυτή την δουλειά τουλάχιστο χρησιμοποιείς και κάποιες εξισώσεις και γενικά έχει διάβασμα κτλ, οπότε συντηρείς κάπως καλύτερα τον τρόπο σκέψης του μηχανικού που έμαθες στην σχολή! Εγώ προτείνω αυτό λοιπόν: δουλειά σε μελετητικό γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά σε ποια δουλειά εδώ στην Ελλάδα σε πληρώνουν 4000!!!!???

 

Και παραπανω εχω παρει σαν μισθο αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. Το θεμα ειναι οτι οσα και να σου δωσουν, λιγα ειναι για αυτα που παιρνουν απο εσενα.

 

 

Εμένα βέβαια είναι η πρώτη μου δουλειά, αλλά παίρνω 1100 ευρώ με το τσμεδε δικό μου...και δεν νομίζω να αλλάξει και πολύ αυτό το νούμερο! Όσο καιρό και να δουλεύω, δεν νομίζω ότι θα ξεπεράσω τα 1500-2000 σε κάποια εταιρεία και θα μου βγάζουν και το λάδι!!!

 

Συνήθως καπως ετσι ειναι τα πραγματα. Τι σου λεει αυτο εσενα?

 

 

Μπορεί να πνίγομαι να κάνω κάτι και να χτυπήσει η πόρτα για παράδειγμα, κανείς δεν ανοίγει! Μου αναθέτουν δουλειές του λογιστηρίου, της γραμματείας, των μηχανικών, του τμήματος προμηθειών, του τμήματος ασφάλειας και υγείας και ταυτόχρονα πρέπει να κάνω καφέδες, να σηκώνω τηλέφωνα, να ανοίγω πόρτες, να πηγαίνω σε εξωτερικές δουλειές! Αυτό με φρικάρει!

Οι άλλοι παίζουν όλη μέρα με το youtube και εγώ τρέχω σαν τον Βέγγο!

 

ετσι ακριβως! επειδη εισαι το "ψαρι" του γραφειου. Ερωτηση: αυτα που σε βαζουν να κανεις, τα ασχετα, τα εχεις μαθει? Ειναι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ, και θα το καταλαβεις αργοτερα.

 

 

Να κάνω κανένα μεταπτυχιακό; Να φύγω στο εξωτερικό; Να ανοίξω δικό μου γραφείο; Να μείνω εδώ που κάθομαι; Η να πάω σε κανένα μελετητικό γραφείο;

 

Για να ανοιξεις γραφειο δικο σου πρεπει να σκεφτεις πώς θα πληρωσεις το νοικι σου τους πρωτους 10-12 μηνες. Εχεις δουλειες? Συνηθως οι μηχανικοι παιρνουν καποιες δουλειες σαν υπαλληλοι, και οταν νιωσουν στα ποδια τους ενταξει, παραιτουνται και κοιτανε μονο τα δικα τους. Εσυ οπως μας τα λες πρεπει πρωτα να ΜΑΘΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, και μετα να ΒΡΕΙΣ ΕΡΓΑ. Δύσκολα και τα δυο.

 

Αρα μήπως πρεπει καταρχην να βρεις μια υπαλληλικη δουλεια που να σου δωσει τη δυνατοτητα να μαθεις πχ να κανεις μελετες Η/Μ για αδειες? Και σε 1 χρόνο ξανακοιτας την κατάστασή σου?

 

Τώρα για μεταπτυχιακο, εγω που εχω τρία (3) θα σου πω να ΜΗΝ κανεις. Για χιλιους λογους. Κάτσε στην αγορα εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια απάντηση στο θέμα που άνοιξε η συνάδελφος με τίτλο "Τα καθημερινά προβλήματα των νέων μηχανικών" στη σελίδα: http://leftengineers.wordpress.com/2009/07/24/katnimerinaneon/

 

 

Δημοσιεύθηκε και στο Ενημερωτικό Δελτίο του ΤΕΕ τεύχος 2546 27-7-2009 στη σελίδα της Συνεργασίας αριστερών μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

παδια με τα τηλεφωνα συμφωνω ολοι σηκωνουμε τηλ στις δουλειες μας , αλλα να μου έλεγε ο αλλος κανε μου καφε, μπα να ηταν ο πρωθυπουργος, η ο προεδρος της δημοκρατιας δεν παιζει. χερια εχει να κανει.

για το οτι πρεπει να ειναι χαρουμενη που εχει δουλεια αυτο τον καιρο +1000

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον howard_roark!

 

Στην Ελλάδα, οι Μηχανικοί (σε επίπεδο κατασκευαστικών ειδικα) δεν είναι μηχανικοί. Είναι και Μηχανικοί, αλλά και εργάτες και γραμματείς και "ταξιτζήδες" και καφετζήδες και χαμάληδες. Μιλάω εξ ιδίας πείρας!

 

Ο howard_roark τα λέει άψογα.

 

Φίλε, μεγάλη μαγκιά να δηλώνεις (έχοντας 3 MSc) ότι πρέπει να μείνει στην αγορά εργασίας! Η αλήθεια, όμως, αυτή είναι.

 

Όταν πας σε κατασκευαστική, δεν τους ενδιαφέρουν αυτά.

 

Οι εμπειρίες παρόλα αυτά είναι ανεκτίμητες. Πάντα χρειάζονται!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Φίλε howard_roark, τελικα μετά από 2,5-3 χρόνια που πέρασαν σχεδόν από το πρώτο post μου έχω να σου πω τα εξής...

 

Έμεινα στον χώρο εργασίας γιατί τελικά αποφάσισα να σε ακούσω και να μην το βάλω στα πόδια σε καμιά χώρα της Ευρωπης για "διακοπούλες",με την πρόφαση ότι πάω για μεταπτυχιακό (γαιτί για να πω την αλήθεια μου...μετά από τόσο διάβασμα στη σχολή δεν πάλευα να πάω σε κανένα σοβαρό πανεπιστήμιο για να με πήξουν..!). Ούτε προσπάθησα να κάνω κάτι δικό μου από το φόβο ότι δεν θα τα καταφέρω!

Έστειλα άπειρα CVs σε όποια αγγελία έπεφτε στα χέρια μου και έστελνα βιογραφικά σε μελετητικά γραφεία και εταιρείες ακόμα και αν δεν ζητούσαν κόσμο...ΤΙΠΟΤΑ όμως! Πήγα σε 2-3 συνεντεύξεις (στις οποίες είχα θετική απάντηση) όμως η διαφορά των χρημάτων ήταν λίγη και δεν κάλυπτε τα έξοδα που θα έκανα λόγω απόστασης...Άρα θα έμενα στα ίδια ή σε λιγότερα...

Έκανα λοιπόν υπομονή!

Έμεινα στην ίδια εταιρεία και τώρα λόγω κρίσης λέω και ευχαριστώ....!

Βέβαια τα πράγματα έχουν αλλάξει πλέον!

Μπορεί να εξακολουθώ να κάνω πολλά περισσότερα από αυτά για τα οποία με πληρώνουν (πληροφοριακά...η αύξηση που πήρα στα 3 χρόνια που είμαι στην εταιρεία ήταν 100 ευρώ...) όμως πλέον έχουν έρθει μέρες που "γουστάρω" αυτό που κάνω!

Έχω βέβαια κάθε μέρα το φόβο της απόλυσης λόγω της κρίσης που έχει γονατίσει όλες της εταιρείες, αλλά έχω πλέον και την αισιοδοξία και την αυτοπεποίθηση ότι αξίζω πολλά (και πληρώνομαι λίγα!) οπότε θα με κρατήσει μέχρι να αναγκαστεί να μας διώξει σχεδόν όλους!

Ασχολούμε ακόμα με την ποιότητα, ασφάλεια και υγεία, κανω ακόμα προσφορές (καταλαβαίνω όμως πλέον τι υπολογίζω!), και επιβλέπω πλέον και έργα της εταιρείας!

Πέρασα μέρες που έλεγα πως θα πέσω κάτω από την κούραση (και από τις υπερωρίες τις οποίες όλοι οι άλλοι πληρώνονταν ενώ εγώ ως μηχανικός όχι...)

αλλά ξυπνούσα και έλεγα πάμε να δημιουργήσουμε!

Αααα!και βέβαια έχω πάψει να κάνω τη γραμματέα στη θέση της γραμματέας!Γιατί έχουν δει πως αξίζει η δουλειά μου και πλέον με υπολογίζουν όλοι αλλιώς!

Εξακολουθώ να είμαι η μικρή του γραφείου αλλά είμαι πλέον μία από τυς μηχανικούς!Και για να το πάρω και λίγο πάνω μου...όσες κοπέλες μηχανικοί πέρασαν από την εταιρεία ή δεν άντεξαν (γιατί υπάρχουν πολλοί που σου κάνουν πόλεμο...και όχι μόνο νεύρων!) ή κάνουν τις γραμματείς σε άλλους μηχανικούς!και αυτό με κάνει να έχω την αισιοδοξία που σας έλεγα πριν.

 

Θα ήθελα λοιπόν να σε ευχαριστήσω και όλους όσους μου απάντησαν τότε γιατί με βοηθήσατε πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.