Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα μηχανολόγος μηχανικός ψάχνει κατεύθυνση


mixanologos

Recommended Posts

Μακρια απο τεχνικος ασφαλειας. Ψαχνουνε Μηχανικους να τους φορτωσουνε τις ευθυνες που δε θελουν οι ιδιοι να αναλαβουν. Αν και το νομικο πλαισιο ειναι σαφεστατο για το ποιος ειναι ο ρολος του Τ.Ε, στην πραξη συμβαινουν αλλα πραγματα, και αυτα διοτι ουτε και εμεις οι ιδιοι δεν εχουμε διαβασει και εμπεδωσει τη νομοθεσια. Αν 8ελεις περισσοτερες πληροφοριες για Τ.Ε στειλε Π.Μ να σου πω καποιες λεπτομεριες.

 

Τωρα σχετικα με το εργασιακο σου. Ειναι καθαρα θεμα πως φανταζεσαι τον εαυτο σου να δουλευει τα επομενα χρονια. Νομιζω κατι σε μελετες θα ηταν πιο καλο, και φυσικα δεν το συζητω οτι δικο σου γραφειο ειναι οτι καλυτερο ( και εγω αυτο εκανα ) και μπορεις να κανεις και ελευθερες συνεργασιες με εταιριες π,χ τωρα με τα κλιματιστικα με το προγραμμα αυτο, ειναι καλη ευκαιρια να συνεργαστεις με μια αντιστοιχη εταιρεια και να περνεις το μεριδιο σου.

 

Επισης καλη λυση ειναι και η εκπαιδευση. Επιλεγεις και περνεις. Ο μηχανολογος εχει ευρυ φασμα επιλογων. !!

Link to comment
Share on other sites

Αξιοποίησε, όσο μπορείς την σημερινή θέση σου.

 

Πρώτον: έχεις εργασία. Πληρώνεσαι. Και μπορείς να εκπαιδεύεσαι ταυτόχρονα ως υπεύθυνη συστήματος ασφάλειας και υγείας (κάτι που έχει εφαρμογή σχεδόν σε κάθε επιχείρηση! ).

Δεύτερον: μην βλέπεις αρνητικά τους καφέδες και τα τηλέφωνα. Προσωπικά δεν θα με πείραζε να έκανα τους καφέδες σε συνεργάτες με τους οποίους έχω καλή σχέση.

Οπότε το ερώτημα είναι : έχεις καλή σχέση συνεργασίας με τους (και τις) συναδέλφους στην εταιρεία; Εάν η απάντηση είναι : "με μερικούς ναι και με μερικούς όχι", τότε μήπως σε πειράζει που κάνεις καφέ σε μη-συμπαθείς συναδέλφους; Το οποίο είναι φυσιολογικό και όχι μόνο φυσιολογικό, αλλά και συνηθισμένο σε ΟΛΕΣ τις επιχειρήσεις (οπότε και στην επόμενη πιθανή δουλειά θα το βρεις πάλι μπροστά σου)

 

Για το τηλέφωνο τώρα. Γιατί σε στεναχωρεί που σηκώνεις το τηλέφωνο; Εάν είχες δικό σου γραφείο, ποιός θα σήκωνε το τηλέφωνο;

Ισως φταίει το στερεότυπο της γραμματέας, που μας κάνει και θεωρούμε την απάντηση στο τηλέφωνο, γυναικεία δουλειά.

Αποψή μου είναι ότι από τους 100 μηχανικούς, ζήτημα οι μισοί να ξέρουν να απαντήσουν σωστά σε μια τηλεφωνική κλήση (δηλαδή εκτός από το "εμπρός" ή το "παρακαλώ", τι άλλο λέμε; ). Και ζήτημα αν οι 20 από αυτούς ξέρουν να ζητήσουν σωστά (μέσω τηλεφώνου) έναν π.χ. συνάδελφο σε μιά άλλη υπηρεσία/επιχείρηση και να κάνουν μία σωστή τηλεφωνική συνομιλία.

 

Στους δύσκολους καιρούς (όπως όλοι λένε) έχεις την τύχη να έχεις δουλειά. Εκμεταλεύσου την τουλάχιστον στο βαθμό που θα σε εκπαιδεύει. Εάν δεν μπορείς να εκμαιεύσεις κανενός είδους εκπαίδευση, δες μήπως φταίς εσύ. Εάν δεν φταίς εσύ, πρώτα βρες άλλη δουλειά, και μετά παραιτήσου από την σημερινή σου θέση.

 

Εν τω μεταξύ, φρόντισε να είσαι εντάξει σε αυτά (εστω και λιγοστά) που σου αναθέτουν. Κάτι που συνήθως οι νέοι (αλλά και οι έμπεροι συνάδελφοι) το θεωρούν δεδομένο, ενώ δεν είναι.

 

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ωραία αυτά που λες και στα περισσότερα συμφωνώ, ειδικά στο θέμα της φιλοτιμίας έστω και στα λίγα.

 

απορώ όμως με αυτά περί καφέδων που γράφεις και περί τηλεφώνων εκτός αν σε παρεξήγησα αλλα νιώθω οτι λες στην κυρία να κάνει την ανάγκη φιλοτιμία. Και απορώ γιατί 10 χρόνια σε εταιρείες, πώς στο διάολο συνέβαινε και μόνο οι γυναίκες μηχανικοί φτιάχναν καφέδες, μόνο οι γυναίκες μηχανικοί σηκώναν τηλέφωνα και το παίζαν ωραίες γκόμενες (κατ' εντολή φυσικά) στη ρεσεψιον οταν υπήρχε σοβαρό ραντεβου?

 

Το θέμα στην ελλάδα έχει ως εξής: στον ανδροκρατούμενο εταιρικό χώρο της κατασκευής, η γυναίκα είναι υποβιβασμένη. Δεν κάθομαι να αναλύσω τους λόγους αλλά η κατάσταση είναι δεδομένη και πέρα από όλα τα άλλα, απλά σαν ωφελιμη εργασία και απασχόληση απο την πλευρά του εργοδότη αν το δει κανείς, πρόκειται περι μεγαλειώδους μαλακίας να εχεις μηχανικους να κανουν τετοια πραγματα.

 

Εγω θυμαμαι πιτσιρίκα αρχιτεκτονισα στην πρωτη μου δουλεια που ε σ κ ι ζ ε στη δουλειά πάνω, και ολο για καφέ και ξεκαφέ την φωνάζαν. Μεχρι που άρχισε να τους κανει τους καφεδες μαυροζούμι και την αφήσαν ήσυχη. Τι να λέμε τώρα. Κι αν πει και τιποτα μια γυναίκα, αρχίζουν τα κοσμητικά πίσω απτην πλάτη της ενώ και παναγίες να ρίξουν άντρες, "ελα μωρε είχαμε τα νεύρα μας, νταξει"

 

δηλαδη, αν δεν έγινα σαφης: αν σηκώναν τα τηλεφωνα και οι αντρες, ενταξει. Αν φτιάχναν καφε και οι άντρες, οκ. Αλλα εγω αυτά, οπου υπάρχει κοπέλα στο γραφείο δεν τα έχω δει ποτε. Και κανενας δεν ρωταει τι εισαι εσυ, μηχανολογος με πόσα μαστερ?

Link to comment
Share on other sites

...

απορώ όμως με αυτά περί καφέδων που γράφεις και περί τηλεφώνων εκτός αν σε παρεξήγησα αλλα νιώθω οτι λες στην κυρία να κάνει την ανάγκη φιλοτιμία. Και απορώ γιατί 10 χρόνια σε εταιρείες, πώς στο διάολο συνέβαινε και μόνο οι γυναίκες μηχανικοί φτιάχναν καφέδες, μόνο οι γυναίκες μηχανικοί σηκώναν τηλέφωνα και το παίζαν ωραίες γκόμενες (κατ' εντολή φυσικά) στη ρεσεψιον οταν υπήρχε σοβαρό ραντεβου?

 

mε παρεξήγησες. Είπα ότι φταίει το στερότυπο της γραμματέας, για το ότι θεωρούμε το σήκωμα τηλεφώνων γυναικεία δουλειά. Και ότι μπορεί η ίδια να σηκώνει τηλέφωνα, όχι με στυλ γραμματέας-χαζογκόμενας (προσοχή μην παρεξηγηθώ πάλι, ΔΕΝ λέω ότι είναι η κοπέλα) αλλά με ορθό-κοφτό και ευγενικό στυλ, μεταφέροντας μηνύματα σαφή, περιεκτικά και σύντομα. Τέτοιο στυλ δηλαδή, που να κάνει την ειδοποιό διαφορά ανάμεσα στο να σηκώνει τηλέφωνο μία "γυναίκα" και στο να σηκώνει το τηλέφωνο μία "μηχανικός-γυναίκα".

 

...

δηλαδη, αν δεν έγινα σαφης: αν σηκώναν τα τηλεφωνα και οι αντρες, ενταξει. Αν φτιάχναν καφε και οι άντρες, οκ. Αλλα εγω αυτά, οπου υπάρχει κοπέλα στο γραφείο δεν τα έχω δει ποτε. Και κανενας δεν ρωταει τι εισαι εσυ, μηχανολογος με πόσα μαστερ?

Ούτε εγώ συμφωνώ με σεξιστικές πρακτικές, αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Διότι και άντρας να ήταν (και ας μην έκανε καφέδες και ας μην απαντούσε στα τηλεφωνήματα), πάλι κανένας δεν θα τον ρωτούσε αν είναι μηχανολόγος και αν έχει μάστερ...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα στην ελλάδα έχει ως εξής: στον ανδροκρατούμενο εταιρικό χώρο της κατασκευής, η γυναίκα είναι υποβιβασμένη. Δεν κάθομαι να αναλύσω τους λόγους αλλά η κατάσταση είναι δεδομένη και πέρα από όλα τα άλλα, απλά σαν ωφελιμη εργασία και απασχόληση απο την πλευρά του εργοδότη αν το δει κανείς, πρόκειται περι μεγαλειώδους μαλακίας να εχεις μηχανικους να κανουν τετοια πραγματα.

 

 

θα συμφωνήσω με αυτά που λες, μολονότι στην Ελλάδα γενικά υπάρχει η φιλοσοφία πως ο Μηχανικός τα κάνει όλα ... και όχι μονο στις οικοδομικές κατασκευές αλλα και στην βιομηχανία (οπου εκεί δεν ΠΑΤΑΕΙ γυναίκα ...) μπορεί να γίνει ενίοτε Εργάτης, Αποθηκάριος, Υπευθυνος Ανθρ. Δυναμικού, Λογιστής και άλλες ειδικότητες ΔΙΟΤΙ πολύ απλα σε αυτή την χώρα οι πιο πολλές εταιρείες θέλουν ΠΑΝΤΑ το κόστος να είναι το ΕΛΑΧΙΣΤΟ και το κέρδος το ΜΕΓΙΣΤΟ (χωρίς φυσικά αυτό να επιτυγχάνεται μεσα από επενδυσεις σε υλικά και ανθρώπους...). Στην περίπτωση των γυναικων όπου έχουν αυτό το ενίοτε προτέρημα της εν γένει "ωραίας" εμφάνισης, της γλυκειας και πιο θελκτικής φωνής, της "στάμπας" της καλής νοικοκυράς, ο εργοδότης το εκμεταλλέυεται προς ιδίον όφελος και τότε γίνεται "μειονέκτημα" για την μηχανικό. Ο άντρας μηχανικός από την άλλη γίνεται πιο έυκολα "κουβαλητής" ας πούμε, "υδραυλικός", "Ηλεκτρολόγος", "μαραγκός" ...

 

Οπότε μεγαλειώδης μαλακία δεν είναι ... ΔιΟΤΙ έχεις ένα πασπαρτού εργαλείο που μπορεί πέρα από την ειδικότητα του να κάνει και άλλες δουλείες ΑΜΑ χρειαστεί ... Πληρώνοντας ΕΝΑΝ ΜΙΣΘΟ!

Link to comment
Share on other sites

Φεύγουμε εκτός θέματος, αλλά το να πληρώνει ο εργοδότης έναν μισθό και να έχει ΚΑΙ μηχανικό και εργάτη (ή γραμματέα/σχεδιαστή/οδηγού κτλ) , αλλά, προσοχή, όχι ταυτόχρονα, είναι βλακεία, διότι χάνει χρήματα εφόσον ο μισθός μηχανικού είναι υψηλότερος από τον μισθό εργάτη.

Προσωπικά, δεν θα δούλευα για πολύ σε έναν εργοδότη που χρησιμοποιεί το κατσαβίδι για καλέμι.

Link to comment
Share on other sites

το εννοώ ακριβώς όπως το λεει ο φιλος costasv

 

και εγω εχω κανει μεχρι και τον οδηγο (κοινώς σωφέρ) υψηλου προσωπου για την εταιρεία, δηλαδη καμμια σχεση με μηχανικος ή υπαλληλος γραφειου, βρηκαμε ευγενικο νεο ας τα κανει ολα. Δεν ηταν μαλακια αυτο? Με τα 4πλασια λεφτα που με πληρωναν?

Link to comment
Share on other sites

το εννοώ ακριβώς όπως το λεει ο φιλος costasv

 

και εγω εχω κανει μεχρι και τον οδηγο (κοινώς σωφέρ) υψηλου προσωπου για την εταιρεία, δηλαδη καμμια σχεση με μηχανικος ή υπαλληλος γραφειου, βρηκαμε ευγενικο νεο ας τα κανει ολα. Δεν ηταν μαλακια αυτο? Με τα 4πλασια λεφτα που με πληρωναν?

 

Από την πλευρά μου φυσικά και ήταν μαλακία .. για πολλούς λόγους. Όμως από την πλευρά του μέσου (κοντόφθαλμου και ανοργάνωτου) εργοδότη ΗΤΑΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ να σε βάλει να γίνεις και όδηγός ... Δηλαδή, ιδίως σε περίπτωση μικρής εταιρείας, τι περίμενες να προσλάβει ΟΔΗΓΟ για την μεταφορά κάποιου υψηλού προσωπού μία φορά στο τόσο.... Το λες και ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ βρήκανε εναν ευγενικό νέο ας τον βάλουν ΚΑΙ οδηγό ...

 

Πάρτε το χαμπάρι στις ΜΗ ΣΟΒΑΡΕΣ Ελληνικές Επιχειρήσεις (δηλ. στο 95%) ΙΣΧΥΕΙ ότι και στον στρατο ... ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ-ΠΡΟΤΕΡΗΜΑΤΑ ΕΧΕΙΣ ... Τόσο πιο πολύ σε ΧΩΝΟΥΝ σε οτιδήποτε χρειάζονται !

 

ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ? Ε? Ρίχνε που και που και κανα γαμοσταυρίδι ... (χεχε.. Πλάκα κάνω!)

Link to comment
Share on other sites

βρε συ αυτο λεμε, οτι αυτος ΝΟΜΙΖΕΙ οτι κερδιζει αλλα εκεινη την ωρα εγω δουλευα με 4000 χιλιαρικα το μηνα και εκανα βολτες στο συνταγμα με τον ξενο, ανταλλασαμε ιστοριουλες απο το λαντον, και απορουσε ο ανθρωπος που ημουν αρχιτεκτονας. ποσο θα του κοστιζε ενας σωφερ δηλαδη για 4 μερες? τι λεμε τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.