Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη ορόφου;


Recommended Posts

Καλησπέρα, σε οικογενειακή πολυκατοικία του 71' (ισ, 1ος, 2ος με 1 διαμέρισμα έκαστος), αναφέρεται στην σύσταση της πολυκατοικιάς ότι υπάρχει πρόβλεψη για 3ο και 4ο όροφο. Ο μελλοντικός 3ος όροφος ανήκει σε εμένα και στον αδερφό μου από μισός (με πρόβλεψη 1 διαμέρισμα βάση της σύστασης) και ο 4ος ο μισός σε ξάδερφο και ο άλλος μισός στον πατέρα μου(με πρόβλεψη 1 διαμέρισμα βάση της σύστασης). Θέλω να αρχίσω μια διαδικασία να δω κατά πόσο μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε. Άρα υπάρχουν πολλές ερωτήσεις

1) Πρώτο και βασικό, πρέπει αρχικά φαντάζομαι να δω κατά πόσο χτίζεται, πως πρέπει να κινηθώ; Θα πρέπει να το αναλάβει κάποιος μηχανικός να κάνει κάποια μελέτη να δει αν γίνεται κλπ; 

2) (Εφόσον επιτρέπεται το χτίσιμο), αφού η σύσταση αναφέρει πως ο 3ος θα είναι ένα διαμέρισμα x m2, μπορεί να αλλάξει αυτό σε 2 διαμερίσματα x/2 m2? Θα πρέπει να χτιστούν και τα 2 ή μπορει να χτίσει ο καθένας όποτε θέλει; αν ισχύει αυτό τι γίνεται με τον 4ο όροφο? γιατί σίγουρα δεν θα με ενδιέφερε το να χτίσω ολόκληρο διαμέρισμα δια δύο (γι αυτό είχα ρωτήσει κάποιο μηχανικό και δεν πολυήξερε να μου πει)

3) (Εφόσον ισχύουν τα παραπάνω), υπάρχουν διάφορες επιλογές απ ότι βλέπω, συμβατικές, μεταλλικές κατασκευές, προκάτ κλπ, εκεί πως να το ψάξω, θα με κατευθύνει ο μηχανικός;

Edited by Μάριος Γ.
Link to comment
Share on other sites

[προφανως δεν εχει μειωθει ο σδ ή το υψος]

 1. Ναι

3. Ναι

 

2.  Σημερα, η  καθ' υψος επεκταση δεν αντιστοιχει σε κτισματα, αλλα σε ποσοστα εξ αδιαιρετου επί οικοπεδου. Αυτα δηλωνετε στο Ε9 και στο κτηματολογιο.

Τα δικαιωματα σας ειναι, δυο  εξ αδιαιρετου στον 3ο και δυο εξ αδιαιρετου στον 4ο

Εφοσον συμφωνουν οι συνιδιοκτητες ολα γινονται.

 [Προφανως δεν γινεται να χτισθει ο 4ος,  εαν δεν εχει χτισθει ο 3ος.]

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dimitris GM said:

Εφοσον συμφωνουν οι συνιδιοκτητες ολα γινονται.

Οσο αφορά το ποιοι πρέπει να συμφωνήσουν τι ισχύει; πρέπει να συμφωνήσουν όλοι οι συνιδικοτήτες ή οι συνιδικοκτήτες του 3ου?

1 hour ago, dimitris GM said:

2.  Σημερα, η  καθ' υψος επεκταση δεν αντιστοιχει σε κτισματα, αλλα σε ποσοστα εξ αδιαιρετου επί οικοπεδου. Αυτα δηλωνετε στο Ε9 και στο κτηματολογιο.

Τα δικαιωματα σας ειναι, δυο  εξ αδιαιρετου στον 3ο και δυο εξ αδιαιρετου στον 4ο

Αυτό δεν το πολυκατάλαβα να πω την αλήθεια, σορρυ δεν το χω με αυτά :P 

Αυτό που αναφέρει το συμβόλαιο μου είναι ότι μου ανήκει το μισό μελλοντικό διαμέρισμα(124τμ) του 3ου ορόφου ή αλλιώς το 10% επι του οικοπέδου(300τμ). Αρα ουσιαστικά στον 3ο τι μπορεί να χτιστεί? (ξανα λεω με ενδιαφερει το χτιστεί ενα δικο μου διαμερισμα κυριως ή αλλιως πώληση(;;;)))

1 hour ago, dimitris GM said:

. [Προφανως δεν γινεται να χτισθει ο 4ος,  εαν δεν εχει χτισθει ο 3ος.]

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν πρέπει να χτιστεί ολόκληρος ο 3ος μαζί η μπορεί να γίνει και ξεχωριστά κάθε διαμέρισμα;

Edited by Μάριος Γ.
Link to comment
Share on other sites

Η -όποια- συμφωνια θα αφορα αυτους που εχουν το δικαιωμα στον αερα.

  Δεν υπαρχει το "ξεχωριστα καθε διαμερισμα"

  Συμφωνα με  την συσταση, ενα διαμερισμα θα εχει ο 3ος και ενα ο 4ος

με δυο συνιδιοκτητες εξ αδιαρετου το καθε ενα.

Κατα τα λοιπα, παλι θα σου γεννηθουν αποριες.

Επομενως, καλο θα ηταν να μιλησεις  με τον συμβ/φο σου .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η συμβ/φος μου είπε οτι μπορεί να γίνει τροποποίηση της σύμβασης της πολυκατοικίας ωστε να βγουν 2 διαμερίσματα στον 3ο 

μου φαίνεται παράλογο πως πρέπεινα χτιστεί ντε και καλά ενα διαμέρισμα, έχω ακούσει περιπώσεις που σπάνε ενα διαμέρισμα σε πολλά κλπ αλλά δεν ξέρω κιόλας

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Μάριος Γ.
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Μάριος Γ. said:

Καλησπέρα, σε οικογενειακή πολυκατοικία του 71' (ισ, 1ος, 2ος με 1 διαμέρισμα έκαστος), ......

 

4 λεπτά πριν, Μάριος Γ. said:

Η συμβ/φος μου ειπε .....

πριν σου πει οτιδήποτε ο συμβολαιογράφος δες πρώτα από αν έχεις το πολεοδομικό δικαίωμα (υπόλοιπο Συντελεστή Δόμησης Όγκου, Ύψους κλπ) με βάση τις πολεοδομικές διατάξεις που είναι εν ισχύ σήμερα για το οικοδομικό σας τετράγωνο.

Και σίγουρα να δεις όλες τις στατικές ενισχύσεις από θεμέλια και φέροντα οργανισμό που θα απαιτηθεί να γίνει από το ισόγειο και Ά Όροφο μέχρι να φτάσεις στην προσθήκη καθ ύψος....

Άρα κίνηση πρώτη αναθέτεις σε Τεχνικό Γραφείο Μηχανικών αυτά με προμελέτη τα τι τα πως και τα πόσο....

(συνοπτικά πρώτα πιάσε το αγριογούρουνο και μετά κανόνισε την φωτιά ....)

 

Υ.Γ.

Για τα περί συμφωνίας όλων των ιδιοκτητών ή όχι (ειδικά του ισογείου και του ορόφου που υπάρχει κτίσμα) και με πλήρη δικαιώματα να έχεις στους τίτλους θα πρέπει να συμφωνήσουν μαζί σας διότι τα δικά τους σπίτια το πιο πιθανό είναι ότι θα υποστούν σημαντικές επεμβάσεις με τις ενισχύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω τώρα κάτι χαζό, το τεχνικό γραφείο έχει διαφορά από κατασκευαστική εταιρία;

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Μάριος Γ.
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

άλλες φορές ναι άλλες όχι....

πας όπου έχει ως βασικό αντικείμενο μελέτες επιβλέψεις κατασκευές 

Μηχανικοί (Αρχιτέκτονες, Πολιτικούς Μηχανικούς, Μηχανολόγους κλπ)

όχι έμποροι

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Μάριος Γ. said:

Η συμβ/φος μου ειπε οτι μπορει να γινει τροποποιηση της συμβασης της πολυκατοικιας ωστε να βγουν 2 διαμερισματα στον 3ο 

μου φαινεται παραλογο πως πρεπει να χτιστει ντε και καλα ενα διαμερισμα εχω ακουσει περιπτωσεις που σπανε ενα διαμερισμα σε πολλα κλπ αλλα δεν ξερω κιολας

Το θέμα είναι τι γράφει ο κανονισμός πολυκατοικίας. Μπορεί να γράφει ότι οι ιδιοκτήτες ορόφου έχουν το δικαίωμα να ενώνουν ή να χωρίζουν διαμερισματα μονομερώς χωρίς την συγκατάθεση όλων των ιδιοκτητών. Σε αυτη την περίπτωση εφόσον τα συμφωνήσετε με τον συνοροφήτη σου μπορείτε να το σπάσετε σε 2 διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Οι, 3ος και 4ος οροφος, δεν εχουν χτισθει ακομα.

Ο κανονισμος -εαν υπαρχει και εάν απαγορευει τον διαχωρισμο διαμερισματων- αφορα σε υφισταμενα διαμερισματα.

 Εδω προκειται για τον "αερα"

   Πολυ σωστες οι παρατηρησεις του διδονη  ως προς το τεχνικο μερος...και οχι μονον...

 

(συνοπτικά πρώτα πιάσε το αγριογούρουνο και μετά κανόνισε την φωτιά ....)

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.