Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιώματα Μηχανολόγων σχετικά με την ανέγερση οικοδομής


Recommended Posts

Γεια σας, είμαι ακόμα φοιτητής μηχανολόγος και ενδιαφέρομαι πολύ να ασχοληθώ με τον κατασκευαστικό τομέα. Θα ήθελα να μου πει αν ξέρει κάποιος τι μπορώ να υπογράψω σαν μηχανολόγος σε σχέση με την οικοδομή και αν μπορώ να υπογράψω την άδεια μιας οικοδομής όπως κάνουν οι πολιτικοί μηχανικοί. Επίσης θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό πάνω στις κατασκευές που μπορεί να με βοηθήσει.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικό, την αρχιτεκτονική και στατική μελέτη, δεν μπορούν να τα υπογράψουν οι μηχανολόγοι.

 

Για το μεταπτυχιακό σε κατασκευές που να μπορεί να σε βοηθήσει, τι εννοείς ; Να σε βοηθήσει για να υπογράφεις για την άδεια οικοδομής;

Link to comment
Share on other sites

Εάν σκέφθεσαι το μεταπτυχιακό προκειμένου να μπορείς να "υπογράφεις" περισσότερα (αν κατάλαβα καλά) τότε ξέχασέ το.Τα διακαιώματα που έχει κάποιος Μηχανικός απ'όσο ξέρω απορρέουν από τη βασική του εκπαίδευση.

Τώρα όσον αφορά στην υπογραφή κάποιας κατασκευής,νομίζω πως εμείς οι Μηχανολόγοι μπορούμε να υπογράψουμε για μεταλλικό κτήριο μόνο-και αυτό με περιορισμούς (στους ορόφους νομίζω...)

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανολόγος μπορεί να υπογράψει ότι έχει σχέση ΜΟΝΟ με Ηλεκτρομηχανολογικά. Αναφέροντας τα πιό κλασσικά σχετικά με μελέτες/κατασκευές:

 

1) Θερμανση. Θερμομόνωση (θερμικές Απώλειες)

2) Ύδρευση - Αποχέτευση

3) Πυρόσβεση / Πυρασφάλεια

4) Φυσικό Αέριο / Υγραέριο

5) Ανελκυστήρες

6) Ηλεκτρολογικά δίκτυα

και με το καλό

7) ΑΠΕ (πχ. Φωτοβολταικά)

Link to comment
Share on other sites

χμ ... αν και δεν είμαι στη σωστή κατηγορία αν μπορεί κάποιος να μας πει και τα δικά δικαιώματα του τοπογράφου επι του θέματος...

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανολόγος μπορεί να υπογράψει ότι έχει σχέση ΜΟΝΟ με Ηλεκτρομηχανολογικά. Αναφέροντας τα πιό κλασσικά σχετικά με μελέτες/κατασκευές:

 

1) Θερμανση. Θερμομόνωση (θερμικές Απώλειες)

2) Ύδρευση - Αποχέτευση

3) Πυρόσβεση / Πυρασφάλεια

4) Φυσικό Αέριο / Υγραέριο

5) Ανελκυστήρες

6) Ηλεκτρολογικά δίκτυα

και με το καλό

7) ΑΠΕ (πχ. Φωτοβολταικά)

 

 

επίσης να προσθέσω πως ενώ όλα αυτά φαίνονται πάρα πολλά σε αμοιβή είναι περίπου το 25% (ίσως και λιγότερο) από το συνολικό κόστος της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

@christopografow

 

Χρησιμοποιήσε την αναζήτηση. Αν δε βρεις κάτι συναφές άνοιξε καινούριο θέμα. Καλύτερα να είναι σε ξεχωριστό thread.

Link to comment
Share on other sites

Απ την οικοδομη δε ζει ο ηλεκτρομηχανολογος, ξεχνα το. Ακομα και τα λιγα που μπορει να υπογραψει, δε θα τα υπογραψει γιατι θα τα υπογραψει ο πολιτικος ή ο αρχιτεκτονας. Απο επιχειρησεις μπορεις να υπογραψεις διαφορες μελετες, που δινουν ενα κερδος, καθως και πιο συνθετες ηλεκτρομηχανολογικες εγκαταστασεις κυριως σε βιομηχανικες εγκαταστασεις. Τις εγκαταστασεις μικρης ισχυος (π.χ. σπιτια) θα τις υπογραψει ο πολιτικος που εβγαλε την αδεια, οποτε δε μενει τιποτα για σενα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις παραπάνω μελέτες μπορεί να υπογράψει και το χρονικό προγραμματισμό και τη μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων όπου απαιτείται ( για άδειες λειτουργίας).

Επίσης μελέτες αεραγωγών, αλεξικέραυνου και κλιματισμού.

Αν τελικά καταφέρει (που είναι μάλλον εξαιρετικά δύσκολο να πάρεις μελέτη όταν μπορεί να την υπογράψει ο αρχιτέκτονας ή ο πολιτικός) και υπογράψει ο μηχανολόγος όλες τις μελέτες που έχουν αναφερθεί (συνολικά 12 μελέτες για μια πολύ μεγάλη οικοδομή) μπορεί η αμοιβή να φτάσει και στο 1/3 της τιμής της οικοδομικής άδειας

Link to comment
Share on other sites

[...Εκτός από τις παραπάνω μελέτες μπορεί να υπογράψει και το χρονικό προγραμματισμό και τη μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων ...]

 

...

 

Τι δουλειά έχει ο μηχανολόγος με τις μελέτες τις περιβαλλοντικές ? (Αν αληθεύει)

Τα έχουνε κάνει τελικά πολύ σκ@τ@ εδώ στο Ελλαδιστάν.

Έχουνε μπερδέψει τα μπούτια τους μιλάμε. Ρε θα τα ακούσουν οι ξένοι και δεν θα μας παίρνουν στα σοβαρά. Θα τρώμε γιαούρτια από το πρωϊ ως το βράδυ. (Τα γιαούρτια στην μάπα, κάτι σαν την μακαρανόδα στην ταινία με τον Βέγγο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.