Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΠΕΝ: Εγκύκλιος με διευκρινίσεις σχετικά με τον υπολογισμό του αντισταθμιστικού περιβαλλοντικού τέλους υπέρ του Πράσινου Ταμείου


Engineer

Recommended Posts

Έχοντας υπόψη:

1) Τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 32 του ν. 4759/2020 (Α΄ 245), σύμφωνα με τις οποίες, «Τα γήπεδα που βρίσκονται εκτός σχεδίων πόλεως, εκτός ορίων των νομίμως υφισταμένων οικισμών προ του έτους 1923, που στερούνται ρυμοτομικού σχεδίου και εκτός περιοχών, στις οποίες έχουν καθορισθεί χρήσεις γης, όροι και περιορισμοί δόμησης από εργαλεία πολεοδομικού σχεδιασμού πρώτου επιπέδου (ΓΠΣ, ΣΧΟΟΑΠ, ΖΟΕ ή άλλα διατάγματα χρήσεων γης)…

Στα γήπεδα αυτά, οι οικοδομικές άδειες επιβαρύνονται με τέλος πέντε τοις εκατό (5%) επί του κόστους του συμβατικού προϋπολογισμού του έργου ή πέντε τοις χιλίοις (5‰) στην περίπτωση που γίνεται χρήση αναλυτικού προϋπολογισμού, το οποίο αποδίδεται στο Πράσινο Ταμείο, για τη χρηματοδότηση δράσεων στις εκτός σχεδίου περιοχές που αντισταθμίζουν την επιβάρυνση του περιβάλλοντος από το γεγονός ότι δομούνται περιοχές που κατ' αρχήν δεν προορίζονται για δόμηση.

Το ανωτέρω ποσό δεν μπορεί να υπολείπεται των διακοσίων πενήντα (250) ευρώ ούτε και να υπερβαίνει τις πέντε χιλιάδες (5000) ευρώ.».

2) Την εγκύκλιο ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/124493/4174/25-11-22 (ΑΔΑ: ΩΖ5Ρ4653Π8-5ΓΠ) του Γενικού Γραμματέα Χωρικού Σχεδιασμού και Αστικού Περιβάλλοντος του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας, ήτοι: «Το προβλεπόμενο τέλος υπέρ του Πράσινου Ταμείου της παρ.1 του άρθρου 32 του ν.4759/20, για τη χρηματοδότηση δράσεων στις εκτός σχεδίου περιοχές που αντισταθμίζει
την επιβάρυνση του περιβάλλοντος, ύψους πέντε τοις εκατό (5%) επί του κόστους του συμβατικού προϋπολογισμού του έργου της οικοδομικής άδειας ή πέντε τοις χιλίοις (5‰) στην περίπτωση που γίνεται χρήση αναλυτικού προϋπολογισμού, επιβάλλεται μόνο στα γήπεδα της παρ.1 του άρθρου 32 τα οποία εμπίπτουν σε περιοχές που στερούνται οποιουδήποτε σχεδιασμού. Το τέλος καταβάλλεται σε όλες τις περιπτώσεις κατασκευών για τις οποίες εκδίδεται οικοδομική άδεια, ανεξαρτήτως εάν με αυτές δημιουργείται επιφάνεια δόμησης ή όχι. Το αντισταθμιστικό περιβαλλοντικό τέλος δεν ζητείται σε περιπτώσεις αδειοδότησης οικοδομικών εργασιών, η εκτέλεση των οποίων προϋποθέτει την έκδοση Έγκρισης Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας.

Σημειώνεται ότι για τα γήπεδα εκτός σχεδίου που βρίσκονται εντός περιοχών NATURA, καθώς επίσης και για εκείνα που βρίσκονται εντός της ζώνης των 800μ. αλλά δεν καταλαμβάνονται από τις ευνοϊκές διατάξεις του π.δ/τος της 6.12.82 με αποτέλεσμα να εμπίπτουν στις διατάξεις της εκτός σχεδίου δόμησης, καταβάλλεται σε περίπτωση εκτέλεσης [2]
οικοδομικών εργασιών για τις οποίες απαιτείται έκδοση οικοδομικής άδειας, το απαιτούμενο τέλος υπέρ του Πράσινου Ταμείου.»

Για την ενιαία αντιμετώπιση του εν θέματι ζητήματος και μετά από ερωτήματα και διαφορετικές απόψεις, που υποβλήθηκαν στη ΔΑΟΚΑ, από τις κατά τόπους αρμόδιες για την εφαρμογή της πολεοδομικής νομοθεσίας υπηρεσίες, σας θέτουμε υπόψη τις κάτωθι διευκρινήσεις, και παρακαλούμε για την ενιαία εφαρμογή τους.

Στις περιπτώσεις που συντάσσεται για ένα έργο συνολικός προϋπολογισμός, αποτελούμενος από αναλυτικό και συμβατικό προϋπολογισμό, καταβάλλεται το μεγαλύτερο τέλος, όπως προκύπτει συγκριτικά από τον υπολογισμό επί του συμβατικού και από τον υπολογισμό επί του αναλυτικού και εντός των ορίων του κατώτερου ποσού το οποίο δεν μπορεί να υπολείπεταιτων διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και του ανώτερου ποσού το οποίο δεν υπερβαίνει τις πέντε χιλιάδες (5000) ευρώ.

ΥΠΕΝ ΔΑΟΚΑ 7784-218-24.01.2024 ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΑΜΕΙΟ.pdf


View full είδηση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο πεδίο "πληροφορίες" ή "αιτιολογία πρός δικαιούχο" του συστήματος ebanking της τράπεζας σας, ο μοναδικός κωδικός
ταυτότητας οφειλής (ATK104321430B3148455) θα πρέπει να προηγείται οποιασδήποτε άλλης πληροφορίας.
Το ποσό της 'Ταυτότητας Οφειλής' κατατίθεται μέσω της τράπεζας της επιλογής σας, στο λογαριασμό της Τράπεζας της Ελλάδος με
IBAN GR9601000240000000000266338.
Η “Ταυτότητα Οφειλής” ακολουθεί την οφειλή μέχρι την εξόφληση της.
Μετά το ΑΤΚ τα 9 πρώτα ψηφία της Ταυτότητας Οφειλής αντιστοιχούν στο Α.Φ.Μ σας. Για την αποφυγή λαθών, παρακαλούμε να ελέγχετε
την απόδειξη πληρωμής που λαμβάνετε απο την Τράπεζα σας, ως προς την αναγραφή της σωστής Ταυτότητας Οφειλής.
Διάρκεια ισχύος της Ταυτότητας Οφειλής έξι (6) μήνες.

 

που στο καλό το πληρώνουμε τώρα γιατί πελάτης μου δεν μπορεί να το βρει Παλαιά απλά έκανα μεταφορά σε ένα λογαριασμό τράπεζας όπως κάνουμε για οποιασδήποτε άλλη μεταφορά Μου είπε ότι δεν το δέχεται με μεταφορά στον λογαρισμό αυτό , του βγάζει ότι δεν υπάρχει αυτός ο λογαριασμός  Τι στο καλό όλα εμείς πρέπει να τα κάνουμε ...... γιατί και στην νέα εφαρμογή https://greenpay.gr/ την ταυτότητα οφειλής  εγώ το έκανα πάλι δεν το έβρισκε κα ιμου έδωσε τους κωδικούς τάξις να την βγάλω ...  Έχει μου είπε το ιν μπακιγκ της Εθνικής κάποιες επιλογές για πρασινο ταμείο ΕΕΠΡ και ΤΥΡΑ (ακυρο αυτα είναι για Ρυθμίσεις με νόμους αυθαιέρετων)  Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος που το πληρώνουμε ηλεκτρονικά μου γράφει 

Ευχαριστώ 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά όλα εμείς πρέπει να τα κάνουμε Δεν υπάρχει πρόβλημα μια χαρά γίνεται  η μεταφορά απλώς ο πελάτης μου δεν μπορούσε να την κάνει ...για άγνωστο για μένα λόγο . Αφού μου μετέφερε τα χρήματα και την έκανα εγώ με την πρώτη  , ενώ  την επόμενη μέρα έβγαλα και την απόδειξη από την πλατφόρμα του πράσινου ταμείου Επομένως άκυρο το πιο πάνω ερώτημα μου 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε μεταγενέστερο έλεγχο άδειας που εκδόθηκε τον 9/2023, μου ζητανε στις παρατηρήσεις πληρωμή πράσινου τέλους. Πρώτη φορά το έμαθα τώρα αυτό, κι είναι μεγάλο το ποσό, 900 ευρω βγάζει το προγραμμα, ποσό διπλάσιο από το σύνολο όλων των άλλων φορολογικών. Είναι λογικό;

Edited by θανος_
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, θανος_ said:

σε μεταγενέστερο έλεγχο άδειας που εκδόθηκε τον 9/2023, μου ζητανε στις παρατηρήσεις πληρωμή πράσινου τέλους. Πρώτη φορά το έμαθα τώρα αυτό, κι είναι μεγάλο το ποσό, 900 ευρω βγάζει το προγραμμα, ποσό διπλάσιο από το σύνολο όλων των άλλων φορολογικών. Είναι λογικό;

Εμένα μου δέχτηκε ο δντης να το εκδώσω στον προυπολογισμό των κρατήσεων -εισφορών που είναι ο μικρότερος ...Αν έχεις πολλά τετραγωνικά όμως πάλι μπορεί να είναι μεγάλο το ποσό 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.