Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος καταβολής προκαταβολής για άδεια.


Recommended Posts

Καλημέρα

Για να πάρω μια προκαταβολή για την αμοιβή μελέτης για άδεια οικοδομής, αρκεί ο πελάτης να καταθέσει τα χρήματα στο δικό μου επαγγελματικό λογαριασμό και εγώ να κόψω μια απόδειξη, ή χρειάζεται κάτι άλλο;

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Καλό είναι να έχετε υπογράψει πρώτα το συμφωνητικό.

Όπου θα αναφέρετε την προκαταβολή.

Εννοείται ότι θα πρέπει να υποβάλλετε μετά την δήλωση για τον ΦΕΜ και θα πληρώσετε το αντίστοιχο ποσόν.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Fred said:

Καλημέρα

Για να πάρω μια προκαταβολή για την αμοιβή μελέτης για άδεια οικοδομής, αρκεί ο πελάτης να καταθέσει τα χρήματα στο δικό μου επαγγελματικό λογαριασμό και εγώ να κόψω μια απόδειξη, ή χρειάζεται κάτι άλλο;

Ευχαριστώ

 

Την απόδειξη για την προκαταβολή δεν χρειάζεται να την κόψεις από τώρα. Θα επιβαρυνθεί άδικα με ΦΠΑ. Με την ολοκλήρωση παροχής της υπηρεσίας κόβαμε συνολική ή στο τέλος του έτους τέλος πάντων αν δεν έχει ολοκληρωθεί μέσα στο 2024.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΦΠΑ τον λήπτη του παραστατικού επιβαρύνει!  

Όχι τον εκδότη του παραστατικού!

Επίσης, ποιός λέει ότι η ΑΠΥ εκδίδεται οπότε θέλουμε; 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άρα το μόνο «επίσημο» σε αυτό το στάδιο είναι η ΔΑΠΥ. Εννοείτε ότι ο πελάτης θα πληρώσει το ΦΠΑ μαζί με την προκαταβολή. Και όλα τα ποσά που έχουν πληρωθεί θα φαίνονται στο ΦΕΜ μαζί με τα υπόλοιπα φορολογικά όταν καταθέτουμε για Άδεια Δόμησης.
Σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσετε ΦΕΜ για την προκαταβολή.

Και ΦΕΜ για την εξόφληση.

Μαζί με τα λοιπά Φορολογικά θα ελεγχθούν και αυτά 

Edited by kierion
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο πελάτης θα πληρώσει και φπα, υποχρεωτικά κόβεται απόδειξη είτε έχετε ιδιωτικό συμφωνητικό που αναφέρει την προκαταβολή είτε όχι. Από τη στιγμή που θα κόψετε απόδειξη είναι υποχρεωτικό να υποβληθεί και δήλωση ΦΕΜ.

Σε κάθε περίπτωση είναι πάντα χρήσιμο να υπάρχει ιδιωτικό συμφωνητικό. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ppanag. Δεν ήξερα ότι πρέπει να κάνω τη δήλωση ΦΕΜ για την προκαταβολή. 

'Ομως στην ιστοσελίδα της ΑΑΔΕ ζητάει "Ποσοστό", που πρέπει να είναι από 0 έως 100. Τι βάζω εκεί;

Επίσης, ζητάει το ΔΟΥ του αναθέτοντα. Είναι ξένος και δεν ανήκει σε κάποιο ΔΟΥ. Τι κάνω;

Ναι, υπάρχει ιδιοτικό συμφωνητικό, δηλ. μία γραπτή συμφωνία μεταξύ μας.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η ΑΠΥ σου αφορά μελέτη που θα κατατεθεί για θεώρηση σε δημόσια υπηρεσία (π.χ. έκδοση οικοδομικής άδειας), τότε απαιτείται δήλωση ΦΕΜ.

Το ποσοστό αφορά τον ιδιοκτήτη του ακινήτου. Αν δεν έχει το 100% θα πρέπει να γράψεις και τους συνιδιοκτήτες.

Όλοι έχουν ΔΟΥ εφόσον έχουν ΑΦΜ... Μήπως είναι ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ???

Να σου πω επίσης ότι θα μπορούσες να πάρεις την προκαταβολή χωρίς ΦΠΑ και χωρίς ΦΕΜ εφόσον αυτό αναγραφόταν στο συμφωνητικό και να "κόψεις ΑΠΥ ΦΕΜ στην εξόφληση για το σύνολο με την προϋπόθεση ότι θα είχε αναλυτική περιγραφή των καταβολών το συμφωνητικό (επαναλαμβάνω και πάλι), το οποίο συμφωνητικό θα δήλωνες και στην συγκεντρωτική κατάσταση συμφωνητικών.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι, ppanag! 

Τώρα κατάλαβα το "ποσοστό".  

Οι πελάτες δεν είναι Έλληνες και δεν έχουν ζήσει καθόλου στην Ελλάδα. Γι'αυτό δεν έχουν ΑΦΜ ή ΔΟΥ.

Οι ιδέα να μην πάρω ΦΠΑ τώρα φαίνεται πολύ βολικό. Όταν μιλάμε για ιδιωτικό συμφωνιτικό, εννοούμε μία απλή συμφωνία (γραπτή βέβαια) ή κάτι πιο επίσημο; Τους έχω γράψει κάτι, με τις δικές μου και δικές τους υποχρεώσεις, αλλά μόνο αυτό.  Αυτό αρκεί;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.