Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίφραξη δουλείας διόδου (ερώτηση ιδιώτη)


Odysseasn

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα, σε οικοπεδο που εχω εντος σχεδιου σε χωριο της χαλκιδικης, το οποιο εχει χωριστει με καθετη συνιδιοκτησια, στο παλαιο σχεδιο φαινεται να υπαρχει δουλεια διοδου. Στο καινουριο σχεδιο το κομματι αυτο φαινεται να ειναι μερος του οικοπεδου μου. Ο γειτονας (απο τα βορειοανατολικα) ισχυριζεται πως δεν μπορω να φραξω το κομματι που στο παλιο σχεδιο φαινοταν σαν δουλεια διοδου, παρολο που το οικοπεδο του εχει προσοψη απο την αλλη πλευρα σε δημοτικο δρόμο.

Από την στιγμή που δεν του κλείνω την πρόσβαση, εχω δικαιωμα να περιφραξω μαζι με το οικοπεδο και το κομματι που παλια ειχε χαρακτηριστει ως δουλεια διοδου; αυτο ειχε γινει για να εχω εγω προσβαση στο οικοπεδο και οχι για αλλο λογο.
Για να ισχυριζεται ο γειτοανς οτι υπαρχει δουλεια διοδου, πρεπει να εχει καποιο χαρτί η μπορει να το ισχυριστει έτσι;

Επισυναπτω το παλιο σχεδιο και το καινουριο.

Ευχαριστώ για την βοήθεια

καινουριο σχεδιο.jpg

παλιο σχεδιο.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  Υπαρχει συμβολαιο, με συσταση καθετων και δικαιωμα δουλειας διελευσης σε βαρος της μιας καθετης και υπερ της "αποκλεισμενης" καθετης.

  Δεν αφαιρει τμ. απο την δομηση της βεβαρυμενης καθετης του οικοπεδου ουτε προσθετει στην ωφελουμενη 

Αυτο εχει μεταγραφει.

Τι "δευτερο" τοπογραφικο και γιατί εγινε και πού επισυναπτεται δεν λες.

 Τελικα,  ποιο ειναι το προβλημά σας;

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αν δεν ήμουν σαφής. Το παλιό τοπογραφικο είναι το χειρογραφο όπως φαίνεται στο απο πάνω Post που αναφέρει δουλεία διοδου. Το καινούριο τοπογραφικο (2023) είναι αυτο που επισυναπτω. μετά την συσταση της καθετης το μερίδιο μου είναι το κόκκινο. Αυτός που συνορευει στα ανατολικά όπως σχεδίασα με πράσινο, ισχυριζεται οτι εχει δικαίωμα δουλείας και θα βάλει πόρτα. Ειναι σε φαση ανεγερσης κατοικίας.
Οπως επισυναπτω και το αποσπασμα του συμβολαιου οπου εγινε και η συσταση καθετης και οπως φαινεται και στο σχεδιο, δεν υπαρχει δουλεια διοδου. αυτο που φαινεται ως δουλεια διοδου ειναι μερος του οικοπεδου μου και εχω δικαιωμα να το περιφραξω. αρα και αυτος δεν εχει δικαιωμα να βαλει πορτα.

Ειναι σωστο αυτο που λεω η κανω λαθος;
Αν ειναι σωστο, σε περιπτωση που θελω να το περιφραξω πως μμπορω να το κανω νομιμα χωρις να εχω προβλημα; χρειαζεται καποια άδεια;

Ευχαριστώ! 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

apospasma.jpg

sxedio.jpg

Edited by Odysseasn
Link to comment
Share on other sites

     Εσωτερικες περιφραξεις που διαχωριζουν καθετες, δεν επιτρεπονται.

    Ακομα και αν περιφραξεις το οριο της δουλειας απο το "Γ"  μεχρι το "Δ"

και παλι δεν μπορεις να κανεις περιφραξη μεταξυ "Δ"  και "Ε"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το κομμάτι που θέλω  να περιφράξω είναι  το Η-Ζ που ισχυρίζεται ο γείτονας οτι είναι δρόμος και θέλει να βάλει την πορτα. Δεν θα είναι εσωτερική η περίφραξη. Αν και ο άλλος ιδιοκτήτης που έχει το υπόλοιπο οικόπεδο με την οικοδομή έχει βάλει τσιμεντένιο φράχτη

Link to comment
Share on other sites

  Το ΗΖ αποτελει οριο του δικου σας οικοπεδου με ομορο οικοπεδο.

 Αρα,νομιμως περιφρασεται και αποτελει κοινοχρηστη δαπανη...

Εαν ο όμορος "διεκδικει" δικαιωμα διελευσης.., θα δειξει

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είναι επιτρεπτό οι περιφράξεις μεταξύ καθέτων ιδιοκτησιών.

Μπορείς να κάνεις φυτεύσεις αντί για περίφραξη

Αφού αναφέρεις σε άλλο σχέδιο δείχνει δουλεία διόδου γιατί ρωτάς αν μπορεί απλά να το ισχυριστεί? Υποθέτω υπάρχει το τοπογραφικό της σύστασης της καθέτου και εκεί δείχνει και την δουλεία.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει τοπογραφικό με την συσταση καθέτου, αλλά το αρχικό τοπογραφικο που έγινε μετά την ανέγερση της οικοδομής το οποίο και πόσταρα παραπάνω. Στο συμβόλαιο της σύστασης καθέτου δεν υπάρχει καμία αναφορά για δουλεία. Επίσης το ότι υπάρχει στο παλιό τοπογραφικό δίοδος δουλείας δεν σημαίνει ότι ισχυεί αφού δεν υπάρχει η ανάλοξη συμβολαιογραφική πράξη.

Αν δεν κάνω λάθος η σύσταση δουλείας διόδου είναι συμβολαιογραφική πράξη και δεν ισχύει επειδή απλά απεικονίζεται σε ένα τοπογραφικό σωστα;

Και επειδή κατά την σύσταση της καθέτου δεν υπάρχει αναφορα για σύσταση δουλείας αλλά και στο κτηματολόγικο διαγραμμα επίσης, γιαυτό εκτιμώ πως δεν υπάρχει δουλεία σε ισχυή.

τώρα αν οι παππούδες μας πριν 40-50 χρόνια συμφωνήσαν σε δουλεία και υπογράψαν κάποιο χαρτί, αυτό δεν θα πρέπει να έχει μεταγραφεί για να έχει υπόσταση; Και σε αυτηςν την περίπτωση κατά την σύσταση της κάθετης αυτό θα το βρίσκαν 

Edited by Odysseasn
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η πιθανότητα ένα οικόπεδο χωρισμένο σε κάθετες να έχει και δουλεία διόδου για τρίτο οικόπεδο. Η δουλεία αυτή θα πρέπει να έχει οριστεί με μεταγεγραμμένη  συμβολαιογραφική πράξη αλλιώς δεν ισχύει. Αν ισχύει η δουλεία δεν μπορεί να περιφραχθεί ούτε από τον ένα ούτε από τον άλλο.

Θα πρέπει δικηγόρος να εξετάσει την μερίδα του ακινήτου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας, ακομα δεν εγινε σαφες το ερωτημα...ή τα ερωτηματα..

    Μη εχοντας ολα τα στοιχεια, ειναι προφανες οτι δεν μπορει να υπαρξει απαντηση

  Εαν δεν υπαρχει μεταγεγραμενη συσταση δουλειας, αυτο  δεν σημαινει οτι δεν υφισταται...

Odysseasn:    "τώρα αν οι παππούδες μας πριν 40-50 χρόνια συμφωνήσαν σε δουλεία και υπογράψαν κάποιο χαρτί, αυτό δεν θα πρέπει να έχει μεταγραφεί για να έχει υπόσταση; Και σε αυτην την περίπτωση κατά την σύσταση της κάθετης αυτό θα το βρίσκαν"

Και, αφου, εδω και 40 χρονι οι παππουδεες-ιδιοκτητες συμφωνησαν οσα συμφωνησαν,

Το δικο σου το ερωτημα ποιο ειναι;

"αν μπορουν να διερχονται  απο αυτη την "λωριδα δουλειας" το πίσω οικοπεδο και το "πρασινο";

Εαν αυτοι διερχονται  μετα απο συμφωνια των γειτονων- "παππουδων" επί 40 χρονια,

εχει δημιουργηθει δουλεια διελευσης με χρησικτησια.

Οποτε ισχυει το υπο   sdtopo  λεχθεν

"Θα πρέπει δικηγόρος να εξετάσει την μερίδα του ακινήτου".

[και συμπληρωνω Και  τα δικαιωματα των διερχομενων...]

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.