Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΓΡΟΜΟΝΩΣΗ ΤΑΡΑΤΣΑΣ ΜΕ ΑΣΦΑΛΤΟΠΑΝΑ


Kostas Bikos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θέλω να κάνω υγρομόνωση στο δώμα παλιάς μονοκατοικίας 75τμ (1955) το οποίο είναι στρωμένο με μαλτεζόπλακες καθώς έχει εμφανιστεί ήδη πρόβλημα υγρασίας σε ένα σημείο του ταβανιού (φούσκωμα και αποκόλληση επιχρίσματος). Το σπίτι αγοράστηκε πρόσφατα και είμαστε στην φάση μικρής ανακαίνισης.

Δεδομένου οτι η πλάκα και οι μαλτεζόπλάκες έχουν ήδη υγρασία, είμαστε στην καρδιά του χειμώνα και θέλουμε να μετακομίσουμε στο σπίτι μέχρι το Πάσχα θα ήθελα την βοήθεια σας στα παρακάτω ερωτήματα

1) Μπορώ να προχωρήσω σε επισκευή του ταβανιού και να κάνω την υγρομόνωση 3-4 μήνες αργότερα ή θα πρέπει να κάνω πρώτα την υγρομόνωση για να μην ξαναχαλάσει το ταβάνι σύντομα? 

2) Αν πρέπει να προχωρήσω πρώτα στην υγρομόνωση ποιο υγρομονωτικό υλικό θα μου διασφαλίσει εκτόνωση της υφιστάμενης υγρασίας ? α) Κάποιο απο τα επαλοιφόμενα που υπόσχονται διαπνοή υδρατμών ή β) ασφαλτόπανα (με επιπλέον στρώση διάτρητης ασφαλιστικής μεμβράνης) και εξαεριστήρες ? Πόσο χρόνο περίπου χρειάζεται για να φύγει το μεγαλύτερο μέρος της υγρασίας?

Ευχαριστώ

 

 

 

 

 

20220525_093050.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, Kostas Bikos said:

.... ποιο υγρομονωτικό υλικό θα μου διασφαλίσει εκτόνωση της υφιστάμενης υγρασίας ?....

κανένα....

Η λύση είναι μία.... ο Ήλιος.

Το πιο σωστό απ όλα εκτός αν υπάρχουν ειδικές συνθήκες και καταστάσεις (και αντέχεις σημαντικά κοστολόγια)  είναι να ξεκινά η υγρομόνωση τουλάχιστον μετά απο 10-15 ηλιοφάνειας και στην τελική Ελλάδα είμαστε και 20-25 με ήλιο είναι ακόμα πιο καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά περίπλοκο θέμα για να λυθεί μέσω Φόρουμ. Για να σου απαντήσει κάποιος σε πόσο καιρό στεγνώνει θα πρέπει να ξέρεις τι υγρασία έχει, την διαστρωμάτωση, τους συντελεστές διαπνοής του κάθε υλικού καθώς βέβαια και να έχεις εικόνα για τον μηχανισμό παραγωγής: είναι διαρροές; είναι συμπυκνώματα; είναι αστοχία στεγανοποίησης;

Η ορθότερη λύση είναι να τα ξηλώσεις όλα, να φτάσεις στην πλάκα, να δεις την κατάσταση της πλάκας και αν απαιτούνται επεμβάσεις από στατική άποψη, και μετά να ξεκινήσεις μία θερμομόνωση - στεγανοποίηση εξαρχής με σωστές ρήσεις, υλικά και με τα κατάλληλα σημεία αποχέτευσης. Μπορεί να είναι η πιο ακριβή λύση, σίγουρα είναι η πιο σωστή.  Αν τώρα θέλεις να κάνεις μία επάλειψη από πάνω, κανείς δε σου υπόσχεται τίποτα... και όποιος σου υποσχεθεί απλά θα εξαφανιστεί την ώρα που θα προκύψει το πρόβλημα...

Η διαπνοή (πιο σωστά "αντίσταση στην διάχυση υδρατμων" Sd) που αναφέρεις είναι από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά, είναι μετρήσιμο μέγεθος και προκύπτει από το γινόμενο του συντελεστή αντίστασης διάχυσης υδρατμών  του υλικού (μ) επί του πάχους εφαρμογής (d). Τα ασφαλτικά εξορισμού δεν έχουν καλό συντελεστή και δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από ότι λύνουν. Τα εξαεριστικά των ασφαλτικών είναι πατέντα, δεν υπάρχουν μετρήσιμα στοιχεία για την ικανότητα διαπνοής τους ώστε να μπουν σε μία εξίσωση. Το αποτέλεσμα της διαπνοής μπορείς να το κατανοήσεις, αν τρέξεις με ένα πλαστικό αδιάβροχο συγκριτικά με ένα goretex... Τώρα αν βάλεις και δύο εξαεριστικά στην πλάτη της νιτσεράδας  κανένας δε σου υπόσχεται ότι σε άλλο σημείο δεν θα συγκεντρωθεί υγρασία...

Αποψη μου: Βρες μηχανικό που να ασχολείται με το αντικείμενο και να σου κάνει επίλυση με λογισμικό και σε βάθος χρόνου. Λαμβάνονται πολλά στοιχεία υπόψη (θεση ακινήτου,  ποσοστό κατακρημνίσεών, είδος χωρών και παραγόμενων υδρατμών, αερισμός χώρων, χρησιμοποιούμενα υλικά, προσανατολισμός, σκίασεις... ) και καλό είναι να την κάνεις για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Τα προβλήματα αυτά επιλύονται πλέον με τα σχετικά λογισμικά και όχι οπτικά.

και ενα τυχαίο video απο net...

 

Link to comment
Share on other sites

Ένας συμφοιτητης παλιοφιλος μου που μενει σε παλιά οικοδομή μονοκατοικία στα Σεπόλια είχε τέτοιες πλακες στην ταράτσα του. Θυμάμαι ότι όταν ήθελε να διορθώσει αντίστοιχο πρόβλημα βρήκε ότι κάτω από τις πλάκες είχε ελαφρόπετρα για θερμομόνωση. Στο αναφέρω μήπως και η δική σου εχει τέτοια διαστρωμάτωση. Πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό να το δεις πιο αναλυτικά και σωστά. Γνώμη μου : μη βάλεις τίποτα επαλειφομενα ή ασφαλτοπανα χειμωνιάτικα και πριν μάθεις τι έχει από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2023 at 1:50 ΜΜ, Didonis said:

κανένα....

Η λύση είναι μία.... ο Ήλιος.

Το πιο σωστό απ όλα εκτός αν υπάρχουν ειδικές συνθήκες και καταστάσεις (και αντέχεις σημαντικά κοστολόγια)  είναι να ξεκινά η υγρομόνωση τουλάχιστον μετά απο 10-15 ηλιοφάνειας και στην τελική Ελλάδα είμαστε και 20-25 με ήλιο είναι ακόμα πιο καλά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2023 at 1:59 ΜΜ, jbosdas said:

Είναι αρκετά περίπλοκο θέμα για να λυθεί μέσω Φόρουμ. Για να σου απαντήσει κάποιος σε πόσο καιρό στεγνώνει θα πρέπει να ξέρεις τι υγρασία έχει, την διαστρωμάτωση, τους συντελεστές διαπνοής του κάθε υλικού καθώς βέβαια και να έχεις εικόνα για τον μηχανισμό παραγωγής: είναι διαρροές; είναι συμπυκνώματα; είναι αστοχία στεγανοποίησης;

Η ορθότερη λύση είναι να τα ξηλώσεις όλα, να φτάσεις στην πλάκα, να δεις την κατάσταση της πλάκας και αν απαιτούνται επεμβάσεις από στατική άποψη, και μετά να ξεκινήσεις μία θερμομόνωση - στεγανοποίηση εξαρχής με σωστές ρήσεις, υλικά και με τα κατάλληλα σημεία αποχέτευσης. Μπορεί να είναι η πιο ακριβή λύση, σίγουρα είναι η πιο σωστή.  Αν τώρα θέλεις να κάνεις μία επάλειψη από πάνω, κανείς δε σου υπόσχεται τίποτα... και όποιος σου υποσχεθεί απλά θα εξαφανιστεί την ώρα που θα προκύψει το πρόβλημα...

Η διαπνοή (πιο σωστά "αντίσταση στην διάχυση υδρατμων" Sd) που αναφέρεις είναι από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά, είναι μετρήσιμο μέγεθος και προκύπτει από το γινόμενο του συντελεστή αντίστασης διάχυσης υδρατμών  του υλικού (μ) επί του πάχους εφαρμογής (d). Τα ασφαλτικά εξορισμού δεν έχουν καλό συντελεστή και δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από ότι λύνουν. Τα εξαεριστικά των ασφαλτικών είναι πατέντα, δεν υπάρχουν μετρήσιμα στοιχεία για την ικανότητα διαπνοής τους ώστε να μπουν σε μία εξίσωση. Το αποτέλεσμα της διαπνοής μπορείς να το κατανοήσεις, αν τρέξεις με ένα πλαστικό αδιάβροχο συγκριτικά με ένα goretex... Τώρα αν βάλεις και δύο εξαεριστικά στην πλάτη της νιτσεράδας  κανένας δε σου υπόσχεται ότι σε άλλο σημείο δεν θα συγκεντρωθεί υγρασία...

Αποψη μου: Βρες μηχανικό που να ασχολείται με το αντικείμενο και να σου κάνει επίλυση με λογισμικό και σε βάθος χρόνου. Λαμβάνονται πολλά στοιχεία υπόψη (θεση ακινήτου,  ποσοστό κατακρημνίσεών, είδος χωρών και παραγόμενων υδρατμών, αερισμός χώρων, χρησιμοποιούμενα υλικά, προσανατολισμός, σκίασεις... ) και καλό είναι να την κάνεις για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Τα προβλήματα αυτά επιλύονται πλέον με τα σχετικά λογισμικά και όχι οπτικά.

και ενα τυχαίο video απο net...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2023 at 2:31 ΜΜ, kotor9 said:

Ένας συμφοιτητης παλιοφιλος μου που μενει σε παλιά οικοδομή μονοκατοικία στα Σεπόλια είχε τέτοιες πλακες στην ταράτσα του. Θυμάμαι ότι όταν ήθελε να διορθώσει αντίστοιχο πρόβλημα βρήκε ότι κάτω από τις πλάκες είχε ελαφρόπετρα για θερμομόνωση. Στο αναφέρω μήπως και η δική σου εχει τέτοια διαστρωμάτωση. Πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό να το δεις πιο αναλυτικά και σωστά. Γνώμη μου : μη βάλεις τίποτα επαλειφομενα ή ασφαλτοπανα χειμωνιάτικα και πριν μάθεις τι έχει από κάτω.

Ευχαριστω. Το πιθανότερο είναι οτι εχει ελαφρόπετρα κάτω απο τις μελτεζόπλακες. Είναι αυτό πρόβλημα για οποιοδήποτε τύπου υγρομόνωση? 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας,

Επανέρχομαι στο θέμα καθώς βρέθηκαν χρήματα και αποφάσισα να κάνω και θερμομόνωση. Βρίσκομαι αντιμέτωπος τώρα με τον περιορισμό βάρους καθώς όπως έχω αναφέρει το κτίριο είναι του 1955. Να σημειώσω οτι δεν χρειάζομαι βατότητα, το δώμα είναι 67 τμ, βρίσκομαι στο Βύρωνα και σκοπεύω σε 1-2 χρόνια να κάνω και θερμοπρόσοψη.

Βλέπω 2 επιλογές.

1) Να κρατήσω την υφιστάμενη στρώση με μαλτεζόπλακες και ελαφρόπετρα πάχους 15-20 εκ η οποία έχει καλές ρύσεις και να κάνω κάποια ελαφριού τύπου θερμομόνωση-υγρομόνωση απο πάνω (εχω προτάσεις για durosol ligh roof και διογκωμένη πολυστερίνη EPS 150, κολα τσιμεντοειδούς βάσης με υαλόπλεγμα, αστάρι και στεγανωτικό domoreflect 122 max). Οι περισσότερες εταιρίες μονώσεων μου πρότειναν να κρατήσω την υφιστάμενη στρώση και να κάνω μόνο στεγάνωση (στην πλειοφηψηφία τους με ασφαλτόπανο) και κάποιες που έδωσαν και την επιλογή επαλειφόμενων (ακρυλικών, πολυουρεθανικών και υβριδικών).

2) Να αποξηλώσω την υφιστάμενη στρώση που θεωρώ δεδομένο οτι έχει υφιστάμενη υγρασία καθώς το σπίτι δεν είχε στεγάνωση, να φύγει το βάρος  και να δούμε την κατάσταση της πλάκας μήπως χρειάζεται κάποια επισκευή ή ενίσχυση. Στην συνέχεια να γίνει θερμομόνωση-υγρομόνωση, οι περισσότερες εταιρίες πρότειναν εξηλασμένη πολυστερίνη για θερμομόνωση, αφρομπετόν για ρύσεις και ασφαλτόπανα για στεγανοποίηση. Έχοντας διαβάσει κάποια πράγματα στο forum για θέματα διαπνοής και υγροποίησης θα ήθελα να αποφύγω τα ασφαλτόπανα αλλά μου λένε οτι δεν μπορεί να μπει κάποιο άλλο στεγανωτικό στο αφρομπετόν.

Να σημειώσω οτι το κόστος αποξήλωσης είναι 2.000-2500 ενω της θερμομόνωσης-υγρομόνωσης 3.300-3,700

Τα ερωτήματα μου

1) Θεωρείτε οτι αξίζει  το κόστος της αφαίρεσης του υφιστάμενου στρώματος για να βάλω  νέα θερμομόνωση απο το μηδεν ή είναι καλύτερο να βάλω μια νέα ελαφριού τύπου απο πάνω ? 

2) Αν κάνω την αποξήλωση ποιό υλικό θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στην νέα μόνωση για ρύσεις που να έχει βάρος <50kg/m2 και να μπορεί να δεχτεί  κάποιο διαπνέον στεγανωτικό ?

3) Ευπρόσδεκτες τυχόν άλλες προτάσεις.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το διαπνέον στεγανωτικό; Τι sd εχει; Ειναι ικανοποιητικός; Οι υποκείμενες και υπερκείμενες στρώσεις ικανοποιούν το ρυθμό διαπνοής που ζητάς; Ξέρεις το ρυθμό διαπνοής που ζητάς; Πόσο χρόνο θα αφεθεί το αφρορμπετόν για να κάνεις τελική επίστρωση; Για αρμούς διαστολής δεν λες κάτι. Για αποσύμπλεξη; Παράλληλα μιλάς για μελλοντική θερμομόνωση... Τις θερμογέφυρες ποιος θα τις κοιτάξει; Ή δεν θα ασχοληθείς και θα βολευτείς με τα συμπυκνώματα;

Φαίνεται ότι δεν απευθύνθηκες σε μηχανικό. Πρέπει να κατανοήσεις με κάθε δυνατό τρόπο πως οι μονώσεις ειναι απαιτητικές εφαρμογές, με πολλές διαφορετικές παραμέτρους και δεν λύνονται έτσι εύκολα. Κάνεις ένα πολύ σημαντικό λάθος όπως οι περισσότεροι άλλωστε. Απευθύνεσαι πρώτα στα μαστόρια και στα fora, και μετά ρωτάς τους μηχανικούς (μέσω φόρουμ κιόλας! ) αν αυτά που προτείνουν είναι σωστά...  Λάθος. Αν δεν τα πάρεις όλα στο χέρι σε μια 5ετία θα είσαι τυχερός.

Κοίτα τι θα κάνεις:

Θα πας σε μηχανικό που να έχει ασχοληθεί με μονώσεις και να μπορεί να τις επιλύσει σε βάθος χρόνου με κατάλληλο λογισμικό (θα το ζητήσεις!), θα αξιολογήσει την κατάσταση και θα αποφασίσει ο ίδιος τι χρειάζεται. Οι γνώμες των υπολοίπων είναι περιττές. Η δική σου γνώμη θα ζητηθεί μόνο για το κόστος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητέ φίλε, κάνω κι εγώ ακριβώς την ίδια έρευνα, για οικία του 1955, πρόκειται για την ίδια ακριβώς περίπτωση με εσένα. Σε συνεργασία με πολιτικό μηχανικό, αφαιρέσαμε και την ελαφρόπετρα και τις μαλτεζόπλακες. Δυστυχώς, σε όσους πολιτικούς μηχανικούς, αρχιτέκτονες και να απευθύνθηκα, κανείς δεν ήξερε να κάνει σχεδιασμό μονώσεων με τους κατάλληλους υπολογισμούς και λογισμικό. 

Εκ πείρας θα σου πρότεινα:

Πριν ξεκινήσεις οποιαδήποτε εργασία, βρες κάποιον μηχανικό που να ειδικεύεται στις μονώσεις (εγώ ακόμα τον ψάχνω...)

Το πιθανότερο είναι να χρειαστεί να κάνεις αποξήλωση όλων των παλιών διαστρωματώσεων. Ώστε να στεγνώσουν τα πάντα. Στη δική μας περίπτωση η ελαφρόπετρα είχε απορροφήσει πάρα πολλή υγρασία. Στην δική σου περίπτωση δεν μπορώ να ξέρω.

Κατόπιν κάνεις θερμουγρομόνωση.

Μετά την πάροδο κάποιων μηνών, κάνεις τις επεμβάσεις αποκατάστασης στο εσωτερικό του σπιτιού σου.

Εσύ από τις 13 Ιουλίου, βρήκες κάτι καινούργιο πάνω στο θέμα σου;

Καλή επιτυχία εύχομαι!

Οποιαδήποτε συμβουλή για την περίπτωση, είναι ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.