Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράνομες σταθμεύσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θέλω την ενημέρωση σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στην πολυκατοικία, διαμενουμε στον 2ο όροφο και η πολυκατοικία δεν έχει επίσημη θέση πάρκινγκ για να σταθμεύουν τα αυτοκίνητα των νοικοκυριών , είναι κοινόχρηστοι χώροι ωστόσο είχε υπάρξει ένα συμφωνητικό που θεσπιζε μια υποτυπώδη θέση για να σταθμεύουν συγκεκριμένοι όροφοι. Ωστόσο δεν γνωρίζω αν αυτό είναι νόμιμο και αν έχει υπογραφή από μηχανικό , επομένως θέλω να ρωτήσω αν είναι εφικτό να φέρω εκ νέου μηχανικό να δώσει την γνώμη του και να κάνει εκ νέου συμφωνία για αυτό το θέμα ούτως ώστε να σταματήσουν να σταθμεύουν στους κοινόχρηστους χώρους γιατί υπάρχει μεγάλο πρόβλημα και έχει δυσχεραίνει κατά πολύ το κλίμα μεταξύ των ιδιοκτητών 

 

Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

- το ιδιωτικο εγγραφο δεν εχει καμμια νομικη ισχυ.

-εαν εχει χωρο για ολους, θα συμφωνησετε να συνταξετε σχετικο συμβ/κο εγγραφο και να κανονισετε τα της χρησης.

[Και θα  αποκτησει αξια και το καθε διαμερισμα.  Ετσι πες τους.]

  Κατα τα λοιπα, πας σε δικηγορο για την συνταξη κανονισμου  με δικαστικη αποφαση με αιτηση του 65%...    60%   αλλα εχει εξοδα.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dimitris GM said:

- το ιδιωτικο εγγραφο δεν εχει καμμια νομικη ισχυ.

-εαν εχει χωρο για ολους, θα συμφωνησετε να συνταξετε σχετικο συμβ/κο εγγραφο και να κανονισετε τα της χρησης.

[Και θα  αποκτησει αξια και το καθε διαμερισμα.  Ετσι πες τους.]

  Κατα τα λοιπα, πας σε δικηγορο για την συνταξη κανονισμου  με δικαστικη αποφαση με αιτηση του 65%...αλλα εχει εξοδα.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σας ωστόσο έχω να προσθέσω ότι δεν υπάρχει κανένα τέτοιο συμβολαιογραφικό έγγραφο, τέλος θα ήθελα εάν είναι εφικτό μια περαιτέρω ανάλυση για αυτό που αναφέρατε "αίτηση του 65%" δεν το γνωρίζω 

 

Link to comment
Share on other sites

- φυσικα και δεν υπαρχει "τετοιο συμβολαιογραφικο εγγραφο"

- κατα τα λοιπα, ο δικηγορος σου θα σου εξηγησει την  διαδικασια του 65% του ν. 1562/1985

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι νομικός, νομίζω πως το ιδιωτικό συμφωνητικό (ειδικά, αν έχει τις υπογραφές του συνόλου των ιδιοκτητών, και δεν αμφισβητείται) είναι ισχυρό χαρτί.

Αλλιώς, κάθε ιδιωτικό συμφωνητικό, θα ήταν για τα σκουπίδια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι θεωρώ, ότι έχει ισχύ, αφού η μόνη χρήση που έχει είναι μεταξύ αυτών που υπέγραψαν.... αλλά αν κάποιος θελήσει να πουλήσει, χωρίς το συμβ. έγγραφο θα μπορεί να μεταβιβάσει την "δουλεία" που έχει σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

θα λεει το νεο συβολαιο

"...ελαβε γνωση του υπ' αριθ.....κανονισμου που μεταγραφηκε σε τομο....... και αριθμο....

και αποδεχεται αυτον καθ' ολες τις διαταξεις του, ανεπιφυλακτα.

υγ

αρθρο 1192 ΑΚ

Μεταγράφονται στο γραφείο μεταγραφών της περιφέρειας του ακινήτου : 1. οι εν ζωή δικαιοπραξίες, στις οποίες περιλαμβάνονται και οι αιτία θανάτου δωρεές, με τις οποίες συνιστάται, μετατίθεται, καταργείται εμπράγματο δικαίωμα (εμπράγματες δικαιοπραξίες) πάνω σε ακίνητα· 2. οι επιδικάσεις ή οι προσκυρώσεις που γίνονται από την αρχή ή οι κατακυρώσεις κυριότητας ή εμπράγματου δικαιώματος πάνω σε ακίνητο· 3. οι εκθέσεις δικαστικής διανομής ακινήτου· 4. οι τελεσίδικες δικαστικές αποφάσεις που περιέχουν καταδίκη σε δήλωση βούλησης για εμπράγματη δικαιοπραξία πάνω σε ακίνητο· 5. οι τελεσίδικες δικαστικές αποφάσεις με τις οποίες αναγνωρίζεται κυριότητα ή άλλο εμπράγματο δικαίωμα σε ακίνητο, που έχουν κτηθεί με έκτακτη χρησικτησία.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.