Μετάβαση στο περιεχόμενο

συντελεστής συμπεριφοράς q


anna001

Recommended Posts

καλησπερα, 

μπορει καποιος συναδελφος να μου εξήγησει τι ρολο παιζει ο συντελεστης συμπεριφιρας q στο φάσμα οσον αφορα τις εξισωσεις και πως τις επηρεαζει...ειναι η πρωτη φορα που εχω επαφη με αντισεισμικα στην σχολη μου και αντιμετοπιζω προβλημα στην κατανοηση τους...

ευχαριστω εκ των προταιρων. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το q το θυμάμαι ως έναν πολλαπλασιαστή που δείχνει τις αντοχές του κτιρίου, από την στιγμή που αρχίζει να καταρρέει ένα μέλος του φορέα του κτιρίου μέχρι την τελικη κατάρρευση ολόκληρου του φορέα.

Μεγάλο q σημαίνει πλαστικός φορέας, καταρρέει μετά από μεγάλες παραμορφώσεις των μελών του.

Μικρό q σημαίνει ψαθυρός φορέας. Μπαμ και κάτω...

υγ.

φυσικά q>1.  πάντα.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@anna001 Σε επίπεδο εξισώσεων αυξάνοντας το q μειώνεται η τιμή του φάσματος.
Πρακτικά λες ότι επειδή το κτίριο μου θα συμπεριφερθεί πλάστιμα μπορώ να το σχεδιάσω για μικρότερη ένταση από αυτή του πλήρως ελαστικού κτιρίου και αυτό το κάνεις αυξάνοντας το q.
Προϋποθέτει όμως ότι το κτίριο έχει τoν κατάλληλο σχεδιασμό για να φερθεί πλάστιμα και ότι κατασκευαστικά μπορούν να εξασφαλισθούν οι σωστές διατάξεις οπλισμού μιας πλάστιμης κατασκευής.

Συνάδελφοι , ενδεχομένως το μέλος που έθεσε το ερώτημα φοιτά και έχει απορίες. Οπότε ήρεμα.

Edited by avgoust
  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.