Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκταμίευση δανείου


vkassi

Recommended Posts

Μήπως ξέρει κανείς τα ποσοστά εκταμίευσης στεγαστικού δανείου από Εθνική σε σχέση με την πρόοδο εργασιών σε ανέγερση κατοικίας;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στην eurobank που κάνω εκτιμήσεις είναι 25% μπροστά, 25% στο τέλος των μπετών, 25% στα σοβατίσματα και το τελευταίο με την τοποθέτηση των κουφωμάτων. Τουλάχιστον έτσι ήταν όταν έκανα ακόμα εκτιμήσεις ή μάλλον όταν έδιναν ακόμη δάνεια.....

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον έτσι ήταν όταν έκανα ακόμα εκτιμήσεις ή μάλλον όταν έδιναν ακόμη δάνεια.....

 

Έτσι σου λέει και εσένα η Eurobank για να δικαιολογήσει το ότι σε "ξέχασε"; Ότι δε δίνει πια δάνεια; Γιατί αυτό που ξέρω εγώ από την ΑΤΕ, είναι ότι ενώ ξεκινήσαμε 7 εκτιμητές για 9 καταστήματα πριν 3 χρόνια, αυτή τη στιγμή έχει συνολικά με τους καινούργιους που πήρε, γύρω στους ...25 (για τα ίδια 9 καταστήματα). :wink:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.. Δύο εκτιμητές ήμασταν και παλιά δύο ήμαστε και τώρα....Και υποτίθεται ότι εγώ είμαι ο έμπειρος....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν μιλάς για την Αθήνα, γιατί στην Eurobank παλία παλιά ήταν μια που μετά έγιναν δύο και μετά τέσσερις και μετά γίναμε επτά και μετά 4 χρόνια από αυτό εγώ έφυγα λόγω του από ότι κατάλαβα δεν αμείβονταν όλοι οι εκτιμητές μηχανικοί με την ίδια αμοιβή για το ίδιο έργο κατόπιν προφορικής συμφωνίας με τον κ. Ρεντ. ο οποίος από ότι άκουσα τώρα δεν υπάρχει εκεί.

Σχετικά με την πρόοδο χρηματοδότησης, όσον αφορά την Εθνική (και την Eurobank), υπάρχει standard πίνακας βάσει του οποίου κινείται ο μηχανικός και που μπορεί να παρεκτραπεί λίγο μόνο, ρισκάροντας ο ίδιος, την αξιοπιστία του απέναντι στην τράπεζα που – μην το ξεχνάμε – είναι ο πελάτης του – Εργοδότης του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.