Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντήρηση πλάκας με χημική μεμβράνη και προβλήματα


 

Recommended Posts

Η σκυροδετηση ηταν συνεχης (οσο συνεχης μπορει να ειναι βεβαια κατα την αλλαγη των βαρελων στους 34c) και μαλιστα με πολλες φωνες για την αποφυγη σταρωματων απο τον εργολαβο (το εχουν στο αιμα τους το σταρωμα δεν αλλαζουν με τιποτα)

 

Δεν το είπα για ενδεχόμενο στάρωμα, αλλά μήπως είχαν σταματήσει για λίγο τη διάστρωση με κανονικό μέτωπο. Σε τέτοιες θερμοκρασίες δεν αργεί να πήξει το σκυρόδεμα.

 

Πάντως μεμονωμένες διαμπερείς ρωγμές σε πλάκες σημαίνει συστολής ξήρανσης κατά τη γνώμη μου. Υψηλές θερμοκρασίες κατά τη διάστρωση, λίγο νεράκι στο μπετό για να μαλακώσει, πολλά κυβικά διάστρωσης, ίσως και αρκετή ώρα έναρξης της συντήρησης κλπ και την πάτησες. Δεν σου κάνει τίποτα η συντήρηση γιατί οι ρωγμές έχουν ήδη δημιουργηθεί.

 

Αν ήταν θέμα αντοχής δεν θα ήταν ούτε διαμπερείς, ούτε μεμονωμένες.

 

Την έχω πατήσει σε πλάκα κάτοψης ισογείου που σκυροδετήθηκε με υψηλή θερμοκρασία και εμφάνισε τέτοιες ρωγμές και μάλιστα τουλάχιστον η μία σε μέτωπο διακοπής εργασίας, ενώ η ίδια ακριβώς κάτοψη από πάνω σκυροδετούμενη σε χαμηλότερη θερμοκρασία δεν παρουσίασε αντίστοιχο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως μια χαρά τα βρίσκω τα πάχη, αν θεωρήσουμε ανοίγματα 6μ. Στο κάτω κάτω δεν ξέρουμε τι πάχος έχουμε στις ακριανές πλάκες. Πιθανόν ο hector να το έχει προβλέψει.

Οι μεσαίες πλάκες θα μπορούσαν να είναι και 14εκ.

Πάντως διαμπερή ρωγμή δε μου έχει τύχει ποτέ.

 

Παρεπιμπτόντως, έτσι για να φρικάρει και ο rigid joint, σήμερα θα ρίξω πλάκα 10εκ ανοίγματος 2.00μ * 2.15μ με συνέχεια από τις 3 πλευρές σε 12άρες πλάκες.

 

edit: Γιατί δεν την κάνω και αυτή12άρα? Οι υπόλοιπες πλάκες υπάρχουν και το κτήριο κατοικείται. Ρίχνουμε μόνο μια πλακίτσα δηλαδή για να κλείσουμε το φωταγωγό που φώτιζε μόνο ένα μπανάκι και νόμιμα άλλαξε χρήση. Δεδομένου ότι υπάρχει ψευδοροφή η οποία αφήνει μόνο 10εκ, για να μη τη χαλάσουμε προχωρήσαμε σε αυτή τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις γρηγορες απαντησεις σας.

Το στατικο συστημα ειναι το εξεις:

 

<a href=scan07222009013852.th.jpg' alt='scan0722

 

βεβαια το παχος των 15 εκ. το χρησιμοποιω μονο στην πλακα του υπογειου μιας και εχουμε το δοκαρι Δ3 που μικραινει κατα πολυ της διαστασεις της πλακας οποτε και τα 15 εκ μου φαινονται επαρκη. Απο εκει και πανω οι πλακες γινονται 20 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα 3Φ20 στα δοκάρια Δ9-11 έχουν πρόβλημα αγκύρωσης? Το μικρότερο άνοιγμα της πλάκας είναι 5μ? Καλό είναι τότε το 15εκ.

Link to comment
Share on other sites

Για την αγκυρωση εχεις απολυτο δικιο. Ο αρχικος στατικος ειχε γινει με γωνιακες κωλονες οπως οι κ17 και κ18. Αλλα λογω υπογειου γκαραζ δεν βγαινανε οι αποστασεις για την εισοδο των αυτοκινητων. Βεβαια τα 20αρια καμπυλωθηκαν με μεγαλο μεγεθος πυρο για να μπουν αρκετα μεσα στον κομβο οποτε πιστευω οτι ετσι ομαλοποιητε το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

τεράστια προβλήματα το στατικό σου

 

αυτό αποτυπωνεται:

 

1.οτι παντού έχεις κατω θλιβόμενο οπλισμό στις στηρίξεις των δοκών και δεν μπορει παντου να τα έβγαλε ο ελεγχος σε ρηγμάτωση.

μελέτες που εχω ανεβάσει στο παρελθόν αποκαλύπτουν την παπάρα του μsd>μsdlim.

αυτό δείχνει μια σοβαρή παθογένεια στη μελέτη σου

 

2. Με βάση το 1, οι συνδετήρες στις στηρίξεις των δοκών είναι λίγοι (ανά 15 είναι στις στηριξεις? δεν το έχω καταλάβει)

 

3. δοκός Δ9, με φ12 πάνω και πρόσθετα φ20 (8Φ διαφορά+αγκύρωση σε 30εκ).( δεν με νοιάζει αν ειναι μοντάζ στο μέσο το Φ12)

 

4. Δ9+Δ11 ύψος 50εκ , Δ10+Δ12 ύψος 60εκ, κατα 99% τα έβαλες ανάποδα

 

5. Δ10+Δ12 πάνω 5Φ20 και κατω 4Φ20 (!!!!!!!!!) και παρόλα αυτά θέλουν και 2Φ14 επιπλέον κάτω. φίλε τα δοκαρια σου ειναι off

 

6. To 4 μάλλον εξηγείται λόγω του 5, ειχες υπερβει πιθανά το ρmax. νομίζω αυτές ειναι επικίνδυνες αλχημείες

 

7. Σκάναρες το μεσο, στα άκρα εχεις τοιχωματάρες?

 

8. http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=92994&postcount=8

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμφωνώ με rigid joint. Κάτι δε μου αρέσει με τους οπλισμούς.

Η μελέτη πότε έγινε?

Από εσένα έγινε? Αν έγινε από εσένα, στη θέση σου θα την ξαναέκανα.

Link to comment
Share on other sites

Στα σχόλια του κανονισμού προτείνονται 2 διάμετροι ράβδων στις δοκούς. Όσον αφορά τον θλιβόμενο στα άκρα του κτιρίου νομίζω τον έβγακε το πρόγραμμα για να 'εχει τον θλιβόμενο 50% του εφελκυόμενου. Στις μεσαίες στηρίξης δεν καταλαβαίνω γιατί απαιτείται ο θλιβόμενος

Link to comment
Share on other sites

Hector το χημικό το εφάρμοσες σωστά βάσει των οδηγιών ?

 

πόσο πάχος ήταν το δημιουργούμενο φίλμ ?

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον θλιβόμενο στα άκρα του κτιρίου νομίζω τον έβγακε το πρόγραμμα για να 'εχει τον θλιβόμενο 50% του εφελκυόμενου.

ναι βασικα και 40εκ να ειχε υψος μπορει να του εβγαζε 50% (το οποίο αν το υπολογίσεις με το χεράκι ειναι μικρότερο σε κάποια από αυτά του σχεδίου αλλά λεμε τώρα).

 

αυτό εμένα δεν μου λέει απολύτως τίποτα.

 

φίλε άλλαξε ρότα με τα στατικά για να μην κλάψουνε μανούλες

 

και ξαναρωράω: τι έχεις στα ακρα από στύλους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.