Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυλωτή με χώρους στάθμευσης δίνει bonus 1 μέτρο ύψος


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω ένα οικόπεδο με περιορισμό ύψους 11μ. Αν κάνω πυλωτή με θέσεις στάθμευσης θα μπορώ να πάρω το Bonus 1 μέτρου στο ύψος ή δεν μπορώ λόγω ότι έχω περιορισμό από τοπογραφικό; Παρατηρώ πως στην περιοχή, ακόμα και νέες οικοδομές είναι με 3 ορόφους. Ίσως υπάρχει κάποιο παραθυράκι.

Link to comment
Share on other sites

τα παραθυράκια μπάζουν......

ανέβασε το ιδεατό στερεό για το Οικόπεδο σου διότι το ότι "άλλες νέες οικοδομές 3 ορόφους" γενικά και αόριστα  δεν βοηθούν να καταλάβουμε 

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ιδεατό στερεό γιατί να το επισυνάψω; Η απορία μου είναι αν στο τοπογραφικό έχω περιορισμό ύψους, μπορώ να πάρω το Bonus της πυλωτής;

Link to comment
Share on other sites

NOK AΡ. 15 ΠΑΡ. 8. Με την επιφύλαξη των διατάξεων του ν. 3028/2002 (Α΄ 153), επιτρέπεται προσαύξηση του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους μέχρι ένα (1,00) μ., στις περιπτώσεις στις οποίες ισχύει μία από τις παρακάτω προϋποθέσεις :

α) το ισόγειο του κτιρίου χρησιμοποιείται κατά ποσοστό 50% τουλάχιστον για στάθμευση οχημάτων,

β) το κτίριο κατασκευάζεται σε υποστυλώματα (πυλωτές) κατ’ εφαρμογή της περ. ιζ΄ της παρ. 6 του άρθρου 11 και ο ελεύθερος ημιυπαίθριος χώρος της διατίθεται αποκλειστικά για στάθμευση οχημάτων,

γ) κατασκευάζεται φυτεμένο δώμα επιφάνειας μεγαλύτερης του 50% από την καθαρή επιφάνεια του δώματος ή φυτεμένη στέγη επιφάνειας μεγαλύτερης του 50% από την καθαρή επιφάνεια της στέγης. Στον υπολογισμό της φυτεμένης επιφάνειας συμμετέχουν οι ασκεπείς κατασκευές για την υποδοχή στοιχείων νερού και οι πισίνες σε ποσοστό 50% της επιφάνειάς τους,

δ) πραγματοποιείται μείωση του επιτρεπόμενου ποσοστού κάλυψης του οικοπέδου κατά 5%.

Η περ. γ) εφαρμόζεται και σε υφιστάμενα κτίρια στα οποία έχει γίνει εξάντληση ύψους περιοχής.

Επιτρέπεται προσαύξηση του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους, μέχρι ένα (1) μέτρο όταν ισχύει μία από τις παραπάνω προϋποθέσεις και δύο (2,00) μ., όταν ισχύουν δύο από τις παραπάνω προϋποθέσεις και ύστερα από γνωμοδότηση του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής. Οι διατάξεις της παρούσας εφαρμόζονται και σε περιπτώσεις καθορισμού μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους από πάσης φύσεως διατάγματα, εφόσον δεν περιέχεται ρητή αντίθετη πρόβλεψη σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως αφού οι όροι δόμησης της περιοχής του οικοπέδου σου σου ορίζουν ότι σήμερα  στο ακίνητο αυτό επιτρέπεται να δημιουργηθεί κτίριο με ύψος ως 11μ, δεν μπορείς να υπερβεις αυτό το ύψος αν φτιάξεις pilotis. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.