Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

κατ'αρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση και για την παρατηρηση.οπως τα συμπληρωσα βιαστικα εκανα λαθος.θα τα διορθωσω.

 

ρωτησα σε δυο οαεδ στην αθηνα και μου ειπαν οτι τρεχει ακομα.αλλα δεν ξερουν μεχρι ποτε.δεν γνωριζουν δηλαδη ποσες θεσεις εχουν καλυφθει και ποσες εχουν μεινει ακομα.

 

απλα στον οαεδ αμπελοκηπων μου ειπαν νοικιασε χωρο και κανε αιτηση ηλεκτρονικη.επειδη ηδη ειχα διαβασει και το ενημερωτικο εντυπο και εδω το φορουμ μου ρωτησα για την βεβαιωση συμμετοχης και μου ειπαν οτι δε χρειαζεται τιποτα.εγω επεμενα αλλα μου απαντησαν το ιδιο.η βεβαιωση συμμετοχης τι ακριβως ειναι εσεις που το εχτε κανει?εχει αριθμο πρωτοκολοου τα στοιχεια μου κλπ?

 

αυτο για τα 2-3 χρονια, εννοω οτι θα μισθωσω ενα χωρο με διετες ή τριετες συμβολαιο και αν τελικα δεν παρω την επιδοτηση θα πρειπει να πληρωνω τα ενοικια ενος κενου γραφειου.

 

φοβαμαι οτι μεχρι να κανω μισθωτηριο και μεταβολη μηπως περασουν οι μερες και χασω τ προγραμμα.

 

για αυτο που ειπα να κανω πχ τωρα αιτηση ηλεκτρονικη και να κανω την μεταβολή εδρας πχ την αλλη βδομαδα γινεται?ή θα συγκρινουν τις ημερομηνιες και θα εχω προβλημα?φοβαμαι μηπως 2-3 μερες ειναι καθοριστικες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως αν δηλώσεις ψευδή διεύθυνση (την ώρα της υποβολή δεν θα ισχύει) και το πάρουν χαμπάρι ρισκάρεις 100% .

Καλύτερα λήστεψε τράπεζα πιο πολλές ελπίδες έχεις να πάρεις λεφτά και λιγότερο ρίσκο. 2-3 μέρες δεν νομίζω πως είναι και τόσο καθοριστικό.

Επίσης εσύ θα κάνεις ότι σου λέει ο ΟΑΕΔ της περιοχής σου κι αν σου λέει κάτι που δεν ισχύεις να έχεις μαζί σου το ενημερωτικό έντυπο και το ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικο και εγω αυτο σκεφτομαι.να τα κανω ολα μα τη σειρα

 

1)ενοικιαση χωρου

2)μεταβολη στη ΔΟΥ της εδρας

3)ΟΑΕΔ (βεβαιωση συμμετοχης και δηλωση ηλεκτρονικη)

 

αυτο που ρωτησα για την βεβαιωση το γνωριζεις?ειναι δηλαδη καποια αιτηση και παιρνω αριθμο πρωτοκολλου?και αυτο τον αριθμο πρεπει να τον υποβαλλω καπου?για παραδειγμα στην ηλεκτρονικη αιτηση δεν βλεπω καπου πεδιο με αριθμο πρωτοκολλου βεβαιωσης συμμετοχης

 

υγ: εισαι και αρειαναρα και γουσταρω ακομα πιο πολυ που με βοηθας

Link to comment
Share on other sites

θα νοικιασεις τον επαγγελματικο χωρο με συμβολαιο μισθωσης,θα το επικυρωσεις στην αρμοδια ΔΟΥ,και μετα αφου εχεις ασφαλιστικη ενημεροτητα και βεβαιωση ΤΕΕ,μαζι με το επικυρωμενο συμβολαιο μισθωσης και την βεβαιωση εναρξης επαγγελματος θα πας στο αρμοδιο τμημα του ΟΑΕΔ και θα παρεις βεβαιωση συμμετοχης για το προγραμμα

 

Αφου παρεις βεβαιωση συμμετοχης θα κανεις εσυ μονος σου την ηλεκτρονικη αιτηση απο το σπιτι σου και θα σου αποσταλει ενας κωδικος με τον οποιο θα μπαινεις και θα βλεπεις την εξελιξη της αιτησης σου

 

Αν υπαρχουν κενες θεσεις και πληρεις ολα τα κριτηρια συμμετοχης σιγουρα θα γινεις δεκτος

 

Προχωρα και μη φοβασαι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Είμαι και εγώ από εκείνους που έκαναν έναρξη το 2008. Σήμερα λοιπόν έκανα αλλαγή έδρας σε νέο χώρο γραφείου και θέλω να κάνω αίτηση για το πρόγραμμα επιδότησης - απόψε κιόλας... Υπάρχουν ακόμα ανοιχτές θέσεις στην περιοχή μου.Στο πεδίο "Ύψος εισοδήματος" το ποσό ποιού έτους βάζω?2008?

Και κάτι ακόμα ποιό ποσό από το εκκαθαριστικό βάζω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

sonja καλησπέρα,

 

έκανα την αίτηση τον Δεκέμβριο του 2010 και έβαλα το εκκαθαριστικό σημείωμα του οικονομικού έτους 2010 και ως ποσό αυτό που αναγράφεται στο δηλωθέν εισόδημα, όταν ήρθαν για τον έλεγχο απλά πήραν μια φωτοτυπία και το εκκαθαριστικό σημείωμα του 2008...αν είσαι κάτω από 15.000 είσαι ok

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! να κανω κι εγω μια ερωτηση!το προγραμμα λεει : ''Οι ΝΕΕ που θα διατηρήσουν την επιχείρηση τους για

δώδεκα (12) εππιλέον μήνες μετά το δωδεκάμηνο διά−

στημα της επιχορήγησης, θα επιχορηγούνται με το επι−

πλέον ποσό των 5.000,00 €, το οποίο θα καταβάλλεται

ύστερα από την υποβολή της σχετικής αίτησης εντός

60 ημερών από την λήξη του δεύτερου δωδεκαμήνου.

Επιπλέον, οι ΝΕΕ που θα διατηρήσουν την επιχείρηση

τους για δώδεκα (12) επιπλέον μήνες μετά το δεύτε−

ρο (2°) δωδεκάμηνο διάστημα της επιχορήγησης, θα

επιχορηγούνται με το επιπλέον ποσό των 1.000 €, το

οποίο θα καταβάλλεται ύστερα από την υποβολή της

σχετικής αίτησης εντός 60 ημερών από τη λήξη του

τρίτου δωδεκαμήνου.''

Αυτο που δεν λεει ειναι ΑΝ χρειαζεται και ΠΟΣΑ εσοδα-εξοδα πρεπει να δηλωσεις την χρονια για να παρει καποιος αυτα τα 5000€! ισχυει κι εδω το μισο του ποσου οπως στο προγραμμα ,όλο ή τιποτα απο τα 2?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω πάρει ήδη την πρώτη δόση της επιδότησης (δηλαδη την προκαταβολή των 5.000 ευρώ) και σύντομα θα ρθει η ώρα και για τη δεύτερη δόση καθώς συμπληρώνεται το εξάμηνο.Θα πρεπει να έχω έσοδα έξοδα 2.500 ευρώ.

 

Τα ενοίκια του εξαμήνου φυσικά συμπεριλαμβάνονται αλλά τα έξοδα ασφάλισης για το ΤΣΜΕΔΕ μετράνε σε αυτό το ποσό των 2.500;

 

Επίσης είχα δουλέψει 2 μέρες μόνο, σε μια εταιρεία με σύμβαση (οπότε δεν χρειάστηκε να κόψω εγώ απόδειξη σε αυτήν) και όταν πληρώθηκα μου έδωσαν απόδειξη δαπανών που όποιος γνωρίζει είναι αθεώρητη. Γνωρίζει κανείς εάν μπορώ να βάλω αυτή την απόδειξη δαπανών στα έσοδα μου και έτσι να καλύψει μέρους του ποσού των 2.500 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω , για να πάρεις τη 2η δόση πρέπει να έχεις έσοδα έξοδα (καθαρά έσοδα) 2500 ευρώ;

 

Αυτά φαντάζομαι από το διάστημα του 1ου ελέγχου μέχρι τον 2ο έλεγχο σωστα;

Link to comment
Share on other sites

''1 Ο νέος ελεύθερος επαγγελματίας κατά την διάρκεια του προγράμματος υποχρεούται να προσκομίσει μέσα σε προθεσμία εξήντα (60) ημερολογιακών ημερών μετά από κάθε εξάμηνο:

1.1 Αίτηση, στην οποία θα δηλώνει ότι η επιχείρηση του λειτουργεί κανονικά και ότι το σύνολο των εσόδων και των εξόδων του προαναφερθέντος χρονικού διαστήματος, όπως αυτά εμφανίζονται στα βιβλία εσόδων και εξόδων του, είναι τουλάχιστον ίσο με το ήμισυ του ποσού της δόσης, που πρόκειται να εισπράξει''

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.