Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιάζουσα περίπτωση τοπογραφικού συμβολαίου


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους και πάλι. μπαίνω στο ψητό κατευθείαν για να μη χρονοτριβούμε : μου ανατέθηκε τοπογραφικό συμβολαίου εντός σχεδίου (για μελλοντική πώληση) το οποίο παρήλθε στους ιδιοκτήτες μετά από αποδοχή κληρονομιάς που συνοδευόταν από τοπογραφικό διάγραμμα του '91. μετρώ λοιπόν και βγάζω εμβαδόν 10 τ.μ. λιγότερο απ'ότι αναγραφόταν στο εν λόγω τοπογραφικό (με απόλυτη σιγουριά αυτό, κάτω από βέλτιστες συνθήκες μετρήσεων). σπάω το κεφάλι μου να βρώ τι έχει γίνει... κάνω raster το παλιό τοπογραφικό και ανακαλύπτω ότι το εμβαδόν του σχήματος είναι ίσο με το δικό μου ενώ στο υπόμνημα γράφει 10 τ.μ. περισσότερο. :shock: εννοείται οτι ο "παλαίουρας" δεν θυμάται τίποτα και οι εργοδότες μου ψάχνουν αυτά τα 10 τ.μ. που αναγράφονται στην κληρονομιά. καμιά ιδέα κανείς??

Link to comment
Share on other sites

από ότι περιγράφεις είναι σε περιοχή με παλαιό σχέδιο πόλης πριν το 1983, οπότε δεν υπάρχει πράξη εφαρμογής. Κανονικά πρέπει να βρείς τον παλιό τίτλο

αγοραπωλησίας και να δεις πως περιγράφει εκεί το ακίνητο. Αν δε το βρεις ή αν αυτό δεν περιγράφεται σαφώς θα πρέπει να κρατήσεις τα υφιστάμενα όρια όπως ακριβώς τα αποτύπωσες. Δες και τη ρυμοτομία πως την εφαρμόζεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει καν σχέδιο πόλης.. το υπάρχον σχέδιο πόλης (αποτύπωση παρούσας κατάστασης) έγινε από Α.Ε. του Δήμου το 2000 αν δεν κάνω λάθος και δεν δίνει στοιχεία στο κοινό.. ούτε διανομή υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τα συμβόλαια του οικοπέδου. Πολύ πιθανό εκεί να αναφέρεται εμβαδό ίδιο με αυτό του προηγούμενου τοπογραφικού, και ο προηγούμενος Τοπογράφος να μην "ήθελε να δυσαρεστήσει" τους εργοδότες του και τους χάρισε 10 τετραγωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά συμβαίνουν ... Πολύ συχνά υπάρχουν τέτοιες διαφορές.

 

Και ιστορία συνεχίζει : " σύμφωνα με νέα εμβαδομέτρηση το οικόπεδο είναι ... " :roll:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έγινε όπως το λέει η Marina.

Βάλε το σωστό εμβαδό εσύ όπως το μέτρησες κι εξήγησε στους ιδιοκτήτες τι έγινε όπως το βλέπεις. Μπορεί να γίνει και διόρθωση συμβολαίων ή άλλων εγγράφων σύμφωνα με το εμβαδό της δικιάς σου εμβαδομέτρησης που θα αναφέρει ότι σύμφωνα με πρόσφατη και ακριβέστερη μέτρηση το εμβαδόν είναι Ε=?μ2.

Link to comment
Share on other sites

οι ιδιοκτήτες αυτήν τη στιγμή παίζουν το ρόλο της νικολούλη, ψάχνοντας τον εξαφανισμένο γείτονα μήπως έχει αυτός κάποιο τοπογραφικό προγενέστερο του δικού μου. και εγώ ακόμα περιμένω την αμοιβή μου...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ισχύει.....πάρε τα λεφτά και τρέχα! Βάλε το κεφάλι σου κάτω και δες πως θα πάρεις το μαγιόκο! Παράτα τη διαφορά με τα 10μ2.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κι εγώ τη γνώμη σας σε μια παρόμοια ιστορία.

 

Έχω οικόπεδο που τον Δεκέμβριο 2007 κατατμήθηκε σε δύο Α και Β. Στο Α τμήμα υπάρχει και μια κατοικία με αυθαίρετα τμήματα της οποίας έχω αναλάβει την νομιμοποίηση μετά από καταγγελία.

 

Έχω στα χέρια μου δύο παλαιότερα τοπογραφικά του 2005 και του 2007. Το Τ2005 δείχνει το οικόπεδο μεγαλύτερο και με βάση αυτό έκαναν οι ιδιοκτήτες την κατάτμηση. Αγνόησαν δηλαδή το Τ2007 παρότι πιο πρόσφατο επειδή έδειχνε το οικόπεδο μικρότερο. Το περίεργο εν τω μεταξύ της υπόθεσης είναι οτι και στα δύο αυτά τοπογραφικά το εμβαδόν βγαίνει δήθεν ίδιο με αυτό που λέει το κτηματολόγιο.

Δηλαδή, οι δύο προηγούμενοι συνάδελφοι έκαναν τις μετρήσεις τους, βρήκαν διαφορετικά μήκη πλευρών κλπ αλλά ως δια μαγείας το εμβαδόν βγήκε ίδιο.

 

Το πρόβλημα μου τώρα είναι οτι μετρώντας το οικόπεδο κι εγώ, ταυτίζομαι με το Τ2007 και άρα έρχομαι σε αντίθεση με το συμβόλαιο της κατάτμησης. Τι πρέπει τελικά να δείξω; Για να μην έχω πρόβλημα και με την νομιμοποίηση... Να αγνοήσω τα συμβόλαια;

Link to comment
Share on other sites

εσυ αναφερεις ενα εμβαδο κατα τον τιτλο και ενα καταμετρηθεν επι του εδαφους να εισαι καλυμενος και αφηνεις τους υπολοιπους που θα παραλαβουν το τοπογραφικο σου να βγαλουν το φιδι απο την τρυπα τοπογραφοι ειμαστε και οχι μαγοι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.