Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερική κλίμακα ενιαίας κατοικίας 60 εκ.


Recommended Posts

Παλεύω να βρω κάποια εκατοστά δόμησης πάλι....

 

Σύμφωνα με τον κτιριοδομικό:

"...Κατ' εξάιρεση,το ελεύθερο πλάτος της αρκεί να είναι 0,90 μ. σε κτίρια με χρήση κατοικίας με τρείς ή λιγότερους ορόφους (όπου προσμετράται και τυχόν PILOTIS), εκτός τυχόν υπογείου. Το ελεύθερο πλάτος της αρκεί να είναι 0,60 μέτρα, όταν είναι εσωτερική κλίμακα μιας ενιαίας κατοικίας. ..."

 

Αυτό σημαίνει ότι αν έχω πλάτος π.χ. 0.80, τότε τα υπολειπόμενα 0.20 αφαιρούνται από την δόμηση, ε;;; ε; ;) (πείτε μου ναι παρακαλώ...)

Link to comment
Share on other sites

Το ανακάλυψα!! Αρθρο 7 παράγραφος 1Βθ. Κουράγιο...

 

Στον κτιριοδομικό είναι το άρθρο 13 και συγκεκριμένα το τμήμα το οποίο έχω παραθέσει παραπάνω.

 

Το άρθρο 7 που αναφέρεις;

 

.....

.....

 

Ώπα! το βρήκα! εννοείς τον ΓΟΚ: "θ) Η επιφάνεια κύριων κλιμάκων, η πέρα από τις ελάχιστες διαστάσεις που καθορίζονται από τις σχετικές διατάξεις και έως το 50% των διαστάσεων αυτών."

 

Ευχαριστώ συνάδελφε!

 

Το έχει περάσει κανείς από πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

Δες την εγκύκλιο 113/86. Υπάρχει στα downloads

 

 

Νομίζω το θέμα έχει ξανασυζητηθεί, οποότε αν μπορούν οι mod να το ενώσουν...

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε, η εγκύκλιος 113/86 δεν λέει κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο θέμα. Το ερώτημα δηλαδή είναι: σε εσωτερική κλίμακα ενιαίας κατοικίας, η απαιτούμενη κτιριοδομική διάταξη θεωρείται 0,60μ; Και αν όχι γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος έχει σχήμα που δείχνει ποιο ακριβώς τμήμα της κλίμακας εξαιρείται από τη δόμηση. Ο κτιριοδομικός τώρα όρίζει το ελάχιστο πλάτος, το οποίο είναι 0,60 για εσωτερικές κλίμακες. Εγώ το χρησιμοποίησα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

και για τριόροφες πολυκατοικίες είναι ο,90? το παραπάνω δηλαδή και έως το 50% το αφαιρούμε.? Ενδιαφέρον. Που μπορώ να βρώ το άρθρο, τον κτιριοδομικό μάλλον σε ένατυπη μορφή γιατί με τα κομπιούτερ δεν τα πάω καλά. ? ? ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τις εσωτερικές σκάλες (μεζονέτας) δεν αφαιρείται τίποτα απο σ.δ. σε ότι αφορά το πλάτος. Το άρθρο 7Βθ αναφέρεται σε κύριες κλίμακες.

Σε αυτό που ρωτάς Highlander, ναι ισχύει. Μπορείς να κάνεις κεντρικό κλιμακοστάσιο με 0.90 μ πλάτος, αρκεί το δάπεδο του 3ου ορόφου να μην απέχει πάνω από 9.00 μ από το διαμορφωμένο έδαφος. Σε αυτήν την περίπτωση δεν χρειάζεται να κάνεις και ασανσέρ, ή αν θέλεις μπορείς να κάνεις και μικρότερο από το απαιτούμενο κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τις εσωτερικές σκάλες (μεζονέτας) δεν αφαιρείται τίποτα απο σ.δ. σε ότι αφορά το πλάτος. ...

 

...και γιατί αυτό; Θέλω να πω στον κανονισμό δεν διευκρινίζει τίποτα για μαιζονέτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.