Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δισδιαγώνιος οπλισμός σε στύλους


 

Recommended Posts

Αλέξανδρε, κοίταξα κι εγώ τα αναλυτικά αποτελέσματα και για τοίχωμα που βγαίνει καμπτόμενο (vd<-0.1) ελέγχει πράγματι με τη σχέση 11.14 σαν να ήταν γραμμικό στοιχείο και τοποθετεί δισδιαγώνιο οπλισμό. Ενώ θεωρώντας το ως τοίχωμα βγάζει as=0.30 < 1.30, θα έπρεπε λογικά να χρησιμοποιήσει μόνο την εμπειρική σχέση 11.2.3.2.β i)2)β)

 

Παραθέτω από τα αναλυτικά αποτελέσματα (με bold τα σχόλιά μου):

 

ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΝΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟ ΑΡΧΗ ΠΡΟΣ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΔΡΑΣΕΙΣ ME ΣΕΙΣΜΟ

Ν=-556.41 -.1 x Ac x Fcd=-880. ===>καμπτόμενο (vd=-0.063, οκ ως εδώ)

 

Yπολογισμος ζ Vsd,max = 824.3801 Vsd,min =-717.1956 ζ=-.87 (από παραπάνω ενότητα)

 

Θα γίνει έλεγχος σε δισδιαγώνιο με ζ=-1 (και όχι με Vsd,min/Vsd,max...) λόγω αβεβαιότητας επιλογής του as (τι ενοοεί ο ποιητής;;;, γιατί αβεβαιότητα;;; ) αλλά δεν θα ελαττωθεί καθόλου η τέμνουσα και δεν θα επηρεαστούν οι οπλισμοί διάτμησης (;; )

(και χρησιμοποιεί τις σχέσεις για τα υποστυλώματα: )

/Vsd = 4.5 x (2+ζ) x τrd x BxH= 725.6 θέτει ζ=-1/

/Vsd = 9 x (2+ζ) x τrd x BxH= 1451.3 θέτει ζ=-1/

/αν χρειαζόταν τότε η μισή Vsd με δισδιαγώνιο As= 8.245275cm² /

/ Vsd = 4.5 x (2+ζ) x τrd x BxH= 820.0 θέτει ζ=-.87/

/ Vsd = 9 x (2+ζ) x τrd x BxH= 1639.9 θέτει ζ=-.87/

/ μισή Vsd δισδιαγώνιος As= 8.245275cm² /

 

Vrd3 από παρειά Vsd= 824.38 με σεισμό

Vcd=72.5 (0.25Vrd1 για τοιχώματα) Vwd(για Vsd-Vcd>Vsdmin)= 751.9 As/s=. cm²/cm smax= 10cm

τοιχειο με .3< 1.3==>μh=μv= .0035 Ash/s= .105cm²/cm (εδώ χρησιμοποιεί τη σχέση για τα τοιχώματα ώστε να υπολογίσει τη σχάρα)

λογω δισδιαγωνιου τελικα As/s= 4.90E-02cm²/cm (αλλά βάζει και δισδιαγώνιο...)

As/s=.049 cm²/cm ==>Φ 8/ 10( 2)

 

 

ΔΙΑΤΜΗΣΗ (Κ3.1 ) Περισφιξη: Wαπαιτ.=.370 Wτιθ.=.655 a=.31 fyk=500

z-z (τοπικο) Σκελη συνδετηρα=2 Vrd1=289 Vrd2=1857

.1AcFcd= -881 Nsd=-555 =>KAMΠTOMENO ζ=-.86 As(δισδ)=8.48

Xωρις Σεισμο Vsd=27 Vcd=289

Με Σεισ.Ποδα Vsd=0 Vcd=0

Με Σεισ.μεσο Vsd=0 Vcd=0

Με Σεισ.κεφ. Vsd=848 Vcd=72

Τοιχειο as=.3 (39.9999)

ρh=2.5163 Nsd= 530

ρv=3.5 Nεπ= 4800

 

με έχει μπερδέψει...

Link to comment
Share on other sites

@mkalliou

Συνάδελφε ομοιοπαθή, θα τα δεις τα καλούδια της ανάλυσης αναλυτικά στο bimreports γιατί αυτά που βγαίνουν κατά τη διάρκεια της διαστασιολόγησης θέλουν εκπαιδευμένο στην ΕΥΠ για να τα αποκρυπτογραφήσει!!!

 

Τα υπόλοιπα ας τα πούμε στο αντίστοιχο θέμα του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ας μεταφερθούν εκεί τα post για το strad.

Κοίταξα και τα αναλυτικά και από το BIMReports, αλλά δεν είναι και τα πλέον κατανοητά... εκεί το βγάζει τοίχωμα με as=0.3...

Link to comment
Share on other sites

Έχει κατασκευάσει ποτέ κανείς δισδιαγώνιο οπλισμό σε στύλους?Αναφέρομαι στην παράγραφο 18.4.9.2 του ΕΚΩΣ και την απαίτηση δισδιαγώνιος = 30% διαμήκους οπλισμού στύλου αν έχω λόγο as<1.50 (κοντός στύλος).

Έχω κάμποσες ώρες και παιδεύομαι με ένα επίμηκες στοιχείο 115/25 στο οποίο έχω as=1.32. Τελοσπάντων μετά από πολλές προσπάθειες δεν μπορώ να κάνω κάτι απ'οτι φαίνεται.

 

Διαβάζοντας και αυτά που έχουν ειπωθεί στο thread αλλά και την 18.4.9.2 (με βαριά καρδιά αυτή) καταρχήν με βάση την 18.4.9.2 [5] θέλει δισδιαγώνιο.

 

Στα amber alert του προγράμματος δεν μου έχει βγάλει κάτι αλλά μου υποδυκνεί με χρώμα ότι το στοιχείο ειναι με as<1.50.

 

Στο manual του next, ο Χρονέας συζητά μόνο την περίπτωση 18.4.9.1 [β] και με αυτή ελέγχει το στοιχείο. Διαβάζοντας μετά από χρόνια (ίσως και απ'οταν βγήκε) όλη την 18.4.9 μου φαίνεται και η πλέον λογική αντιμετώπιση.

 

Η ικανοποίηση της 18.4.9.1 [β], την οποία κάποιος μπορεί να την αντιμετωπίσει υπολογιστικά άμεσσα, ακόμη και για as<1.50 σε απαλάσσσει των πρόσθετων διατάξεων της 18.4.9.2 [5], δηλαδή με λίγα λόγια του δισδιαγώνιου.

 

αυτά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από επικοινωνία με την υποστήριξη του strad είχα τα εξής:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=105089#post105089

 

Το ερώτημα λοιπόν που τίθεται είναι ποιο αs χρησιμοποιούμε για τη διαστασιολόγηση των οπλισμών διάτμησης των τοιχείων. Το αs,max ή το αs,min ή και τα δύο ή από κάθε σεισμικό συνδυασμό το αντίστοιχο αs και και προκύπτει η περιβάλλουσα του οπλισμού διάτμησης;

 

Σημείωση: στην περίπτωσή μου είχα σε τοίχωμα αs,min = 0.3 και αs,max = 15, οπότε προέκυψε δισδιαγώνιος οπλισμός γιατί υπολογίστηκε (για το αs=15) με τις σχέσεις των γραμμικών στοιχείων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.