Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δύσκολη περίπτωση για άδεια σε αγροτεμάχιο


Recommended Posts

Έχω το παρακάτω πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθειά σας.

 

Γυναίκα με ποσοστό αναπηρίας άνω του 67% έχει ΜΟΝΑΔΙΚΟ περιουσιαστικό στοιχεία την ιδιοκτησία:

 

1. Αγροτεμάχιο με εμβαδόν 728 τ.μ.

2. Βρίσκεται στον Νομό Βοιωτίας.

3. Εκτός οικισμού.

4. Εντός ΖΟΕ.

5. Εντός ζώνης οικισμού (αφού βρίσκεται 15 μέτρα μακριά από τον οικισμό).

6. Συνορεύει από τα Δυτικά με οικόπεδο που έχει νόμιμη άδεια του 1977 αφού εφάπτεται στον οικισμό το συγκεκριμένο οικόπεδο.

7. Προέρχεται από κληροτεμάχιο εμβαδού 5000 τ.μ. που δόθηκε σε ακτήμονες το 1923.

8. Η κατάτμηση έγινε το 1966 με συμβόλαιο του ίδιου έτους

 

Όρια:

1. Βόρεια με πλευρά 26 μ με δρόμο / πεζόδρομο ο οποίος εφάπτεται σε γραμμή αιγιαλού και παραλίας.

2. Νότια με πλευρά 26 μ με υπόλοιπο ιδιοκτησίας.

3. Ανατολικά με πλευρά 28 μ με υπόλοιπο ιδιοκτησίας.

4. Δυτικά με πλευρά 28μ με οικόπεδο το οποίο έχει νόμιμη άδεια.

 

Παρακαλώ πολύ όπως με πληροφορήσετε αν μπορεί να εκδοθεί άδεια για το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς καλώς ήρθατε στην διαδυκτυακή κοινότητά μας. Σε περίπτωση που δεν το κάνατε ήδη, μπορείτε να διαβάσετε τους κανόνες συμμετοχής αναλυτικά.

 

Είστε μηχανικός? Εάν ναι νομίζω ότι ξέρετε που να απευθυνθείτε και γιατί.

 

Εάν όχι, τότε απευθυνθείτε σε έναν μηχανικό για να σας προσφέρει μια υπεύθυνη γνώμη. Νομίζω ότι ένας τοπογράφος ή ένας πολιτικός μηχανικός (προσωπικά δεν είμαι σίγουρος ποιος από τους δύο είναι πιο κατάλληλος, ίσως και οι δύο. Ένας γηραιότερος συνάδελφος ας προσθέσει) θα σας καλύψουν.

 

 

Εκτός εάν είστε ο ίδιος ΑΤΜ ή ΠΜ (διευκρινήστε το στο επάγγελμά σας) οπότε ξεκαθαρίστε αν είναι δουλειά που έχετε αναλάβει ή όχι.

 

 

Την καλησπέρα μου8-)

mred-akias

Link to comment
Share on other sites

metsot

με βάση τα στοιχεία που δίνετε μάλλον οχι!!!!

 

Υ.Γ

οι συντονιστές θα πρέπει να το χειρισθούν ως ερώτημα απο μη μηχανικό

Link to comment
Share on other sites

metsot

 

Το γήπεδο δεν είναι οικοδομήσιμο.Η περίπτωση δεν είναι δύσκολη,είναι πολύ εύκολη.Δεν τηρεί καμία από τις παρεκκλίσεις οικοδομησιμότητας για εκτός σχεδίου δόμηση.Μπορεί όμως να καρποφορήσει ραπανάκια.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έστω και αυτήν για τα ραπανάκια (αν και δεν σας έδωσα στοιχεία για το χώμα της περιοχής!!!).

 

Δεν είμαι μηχανικός, το συγκεκριμένο οικόπεδο ανήκει σε συγγενή μου και μας ταλανίζει εδώ και χρόνια. Ευελπιστούσα μήπως κάποιος είχε κάποια χρήσιμη ιδέα.

 

Ευχαριστώ όλους τους κυρίους / κυρίες.

Link to comment
Share on other sites

7. Προέρχεται από κληροτεμάχιο εμβαδού 5000 τ.μ. που δόθηκε σε ακτήμονες το 1923.

8. Η κατάτμηση έγινε το 1966 με συμβόλαιο του ίδιου έτους

 

 

αυτό ίσως είναι ένα στοιχείο που πρέπει να διερευνήσει ο μηχανικός σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.