Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερική θερμομόνωση με κλασικό σοβά


savvas31

Recommended Posts

Γειας συνάδελφοι,

 

θα ήθελα την εμπειρία σας για κάτι που θέλω να κατασκευάσω.

Φτιάχνω μία μονοκατοικία (δική μου) και θέλω να τοποθετήσω εξωτερική θερμομονωση.

Το κόστος όμως των εταιριών που εξειδικεύονται είναι πολύ μεγάλο από 45€-55€ .

Να σας πώ ότι το σπίτι θα είναι όλο από οπλισμένο σκυρόδεμα (όχι τούβλα εξωτερικά)

 

Θα μπορόυσα να βάλω ένα μονοτικό ξυλοτύπου (π.χ. shapemate ή νεοπορ) και μέτα κλασικό σοβά οπλιμένο με πλέγμα πλαστικό ακόμα και στις γωνίες (γωνιοκρανα)?

 

Μπορεί να αντιμετοπίσω προβλήματα στο μέλλον?

 

Υπάρχει κάπιο πρόσθετο που θα μπορούσα να βάλω στον σοβά ώστε να γίνει πιο ελαστικός και να αποφύγω σκασήματα?

 

Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα ήθελα να σε ρωτήσω τον λόγο για τον οποίο κατασκευάζεις ολόκληρο το σπίτι από σκυρόδεμα δεδομένου ότι θα το επιχρίσεις ούτως ή άλλως. Δηλαδή εννοώ ότι εφ'όσον δεν το κατασκευάζεις έτσι για αρχιτεκτονικούς λόγους γιατί να το κάνεις και να έχεις όλα αυτά τα προβλήματα με την μόνωση. Τέλος πάντων μια λύση μόνωσης είναι αυτή του εξωτερικού κελύφους που αναφέρεις. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνωση ξυλοτύπου αλλά προτείνω όχι την κλασσική των 3 εκ. αλλά των 5 εκ.. Μετά μπορείς να χρησιμοποιήσεις υαλόπλεγμα, μετάλ ντεπλουαγιέ ή νευρομετάλ. Για το πρόσθετο που ζητάς στον σοβά νομίζω το ASOLIT θα σε καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχουν τα έτοιμα επιχρίσματα με πιστοποίηση (π.χ. marmoline, intermix κ.α.) τι θες και μπλέκεις με αλχημίες.

Σε συνδιασμό με νευρομετάλ και γωνιόκρανα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Μόνο και το συνεργείο να είναι έμπειρο...

Link to comment
Share on other sites

προυπόθεση επίσης να βγούν ωραία τα μπετά στις μεγάλες επιφάνειες. Απορία: από που θα περάσουν οι καλωδιώσεις για τα ηλεκτρικά σου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι πονεμένη ιστορία bmw13gr. Γνωστός μου που ακολούθησε τις bauhaus επιταγές του αρχιτέκτονά του στο τέλος αναγκάστηκε να βάλει μόνωση και από μέσα για να περάσει τις καλωδιώσεις...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω προσφατη μια ιστορία με άνα παλληκαρι ηλ/γο που ήθελε να μου σκαψει όλες τις κολώνες και τα τοιχεια για να βάλει όλες τις μπριζες πάνω στα τοιχεία.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.