Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισιτήρια μετακινήσεων στο βιβλίο Εσόδων - Εξόδων;


Recommended Posts

έξοδο επαγγελματικό ειναι, στα βιβλία γιατι να περαστει?

απο κει και πέρα στα βιβλία εχουν περαστει και ξενοδοχεία των διακοπών. ότι θες κάνεις, νόμιμος δεν εισαι

αυτες ειναι συμφωνίες με τον εργοδότη σου αν εισαι ελευθερος επαγγελματίας

 

Οτιδήποτε δηλώνεται σαν έξοδο, πρέπει να περνιέται στο βιβλίο. Ό,τι παραστατικό και αν υπάρχει (ΑΠΥ, ΑΛΠ, ΤΠΥ κλπ.),

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια σχετικη ερωτηση και απο μενα... Εχετε δηλωσει επαγγελματικο αυτοκινητο?? Γινεται κατι τετοιο για επιβατικο?? Περνατε εξοδα απο βενζινες, σερβις κτλ???

Link to comment
Share on other sites

Μια σχετικη ερωτηση και απο μενα... Εχετε δηλωσει επαγγελματικο αυτοκινητο?? Γινεται κατι τετοιο για επιβατικο?? Περνατε εξοδα απο βενζινες, σερβις κτλ???

 

ΙΧ δεν μπορείς να περάσεις σαν επαγγελματικό, σε καμία περίπτωση. Ημιφορτηγό (καινούργιο) είχε "βγάλει" σαν επαγγελματικό, συνάδελφος αλλά μισό-μισό με άλλον συνάδελφο (δεν ξέρω μήπως ήταν προαπαίτηση δηλαδή το να συστήσουν εταιρεία). Βενζίνες, σέρβις κλπ. ως έξοδα, περνάς ούτως ή άλλως από το ΙΧ σου, μέχρι ποσοστού όμως 25% της δαπάνης (των τιμολογίων που θα έχεις στα χέρια σου δηλαδή) και με όριο το 3% των ετήσιων ακαθαρίστων εισοδημάτων που δηλώνεις. Προσοχή επίσης στο ότι ΦΠΑ από καύσιμα δεν εκπίπτει (λογίζεται το καθαρό ποσό των τιμολογίων αγοράς καυσίμων μόνο ως έκπτωση από το φορολογητέο με τους περιορισμούς του 25% και του 3% που προανέφερα).

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν δηλωσεις εισοδημα 25000Ε μπορεις να δικαιολογησεις τετοιου ειδους εξοδα μεχρι 750Ε???? Δεν ειναι λιγα??? 750/12=62.5Ε το μηνα.....Εδω μονο βενζινη θες 200-300Ε το μηνα....

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν δηλωσεις εισοδημα 25000Ε μπορεις να δικαιολογησεις τετοιου ειδους εξοδα μεχρι 750Ε???? Δεν ειναι λιγα??? 750/12=62.5Ε το μηνα.....Εδω μονο βενζινη θες 200-300Ε το μηνα....

 

Λίγα, πολλά, τόσα είναι δυστυχώς μόνο. Αν και δεν πολυέχει νόημα να περνάμε δαπάνες τέτοιου είδους (και δαπάνες με τιμολόγια εν γένει θα έλεγα) οι μηχανικοί ειδικά στα επιπεδα εισοδήματος σαν αυτό που αναφέρεις και ειδικά δαπάνες που δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ. Εκεί έχω καταλήξει. Τσάμπα ο κίνδυνος σε περίπτωση ελέγχου αυξάνεται. Έτσι κι αλλιώς μάλλον στο αφορολόγητο είσαι λόγω ΣΚΚ, με 25κ ακαθάριστο δηλωθέν.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε δηλώνεται σαν έξοδο, πρέπει να περνιέται στο βιβλίο. Ό,τι παραστατικό και αν υπάρχει (ΑΠΥ, ΑΛΠ, ΤΠΥ κλπ.),

καλώς, καλή περαίωση

Link to comment
Share on other sites

καλώς, καλή περαίωση

 

Τόσα πολλά έχεις περάσει; Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να κάνουμε περαίωση για ψύλλου πήδημα. Η περαίωση είναι για τα "μεγάλα ψάρια" που χάνεται η μπάλα στα λογιστικά τους. Το πρόστιμο για την παρατυπία, μπορεί να είναι και λιγότερο από το κόστος της περαίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να κάνουμε περαίωση για ψύλλου πήδημα. Η περαίωση είναι για τα "μεγάλα ψάρια" που χάνεται η μπάλα στα λογιστικά τους. Το πρόστιμο για την παρατυπία, μπορεί να είναι και λιγότερο από το κόστος της περαίωσης.

 

Παρόμοια με αυτά, ισχυριζόμουν και εγώ σε άλλους συναδέλφους πριν από μερικά χρόνια, ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες του ΤΕΕ, αλλά όταν διαπίστωσα πως μπορούν να σε τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί, να σου ακυρώσουν τα βιβλία κλπ για απλές και ασήμαντες, για μας μικροπαραβάσεις του ΚΒΣ, αποφάσισα να πληρώσω το ετήσιο "κοστούμι" για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να κοιμάμαι ήρεμος.

 

Συμφωνώ με την περαίωση και με την "αμαρτωλή" σκέψη του rigid_joint ότι "αν σκέφτεσαι να κάνεις περαίωση, γράψε ότι θέλεις".

Link to comment
Share on other sites

Η περαίωση από όσο ξέρω γίνεται τουλάχιστον για τα προ διετίας εισοδήματα. Οπότε αν σου κάνουν έλεγχο, για τα τελευταία 2 χρόνια δεν είσαι καλυμμένος. Οπότε το "γράψε ότι θέλεις" είναι μαλλον παρακινδυνευμένο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αναφέρεσαι στη διαδικασία που ακολουθείται κάθε φορά που η κυβέρνηση έχει ανάγκη από χρήματα, όπως και η φετεινή που ακολούθησα και εγώ. Αλλά υπάρχει και η διαδικασία της αυτοπεραίωσης (αν δεν κάνω λάθος) που γίνεται κάθε χρόνο αν το επιθυμεί ο φορολογούμενος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.