Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pessos της 4M


Directionless

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Γνωρίζει κανείς αν το πρόγραμμα PESSOS της 4Μ, εκτός από σχεδιασμό, μπορεί να κάνει και έλεγχο υφιστάμενης κατάστασης ; Επίσης, πέρα απ' το PESSOS και το FEDRA, υπάρχει κάτι παρόμοιο και αξιόπιστο ; Έχω ακούσει και για το ACORD το οποίο μπορεί να κάνει έλεγχο. Έχει δουλέψει κανείς κανένα απ' αυτά ; (όλα αυτά κάνουν επίλυση με π.στοιχ.).

 

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

για να κανεις ελεγχο,δεν χρειαζεται κατι επιλεον να εχει το προγραμμα,μιας και δεν υπαρχει καποιος οπλισμος οποτε να κανει διαστασιολογηση και οχι την αντιστροφη διαδικασια...

απλα βαζεις τα στοιχεια που αφορουν την κατσκευη ως εχει και βλεπεις τα αποτελεσματα...νομιζω δηλαδη.

το fedra παντως εχει και μανδυες.

Link to comment
Share on other sites

για να κανεις ελεγχο,δεν χρειαζεται κατι επιλεον να εχει το προγραμμα,μιας και δεν υπαρχει καποιος οπλισμος οποτε να κανει διαστασιολογηση και οχι την αντιστροφη διαδικασια...

απλα βαζεις τα στοιχεια που αφορουν την κατσκευη ως εχει και βλεπεις τα αποτελεσματα...νομιζω δηλαδη.

το fedra παντως εχει και μανδυες.

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση μου. Το ερώτημα μου δεν αφορά στην περίπτωση κατοικιών (να το πω έτσι). Επειδή η γενικότερη ενασχόληση έχει να κάνει με ΜΝΗΜΕΙΑ κλπ (Βυζαντινά - Μέσο και Μετά - ή διάφορες πολύ ιδιαίτερες κατασκευές - με τρούλλους ή με φέροντα τόξα ή με βαριά θολωτά πατώματα κλπ κλπ κλπ), θα ήθελα να ξέρω αν κάποιο απ' αυτά τα προγράμματα έχει τη δυνατότητα προσομοίωσης τέτοιων "ιδιαίτερων" στοιχείων και κατά πόσο εύκολο είναι στο "στήσιμο" του.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τον έλεγχο υφισταμένου ισχύουν αυτά που σου είπε ο sundance.

Για τον έλεγχο ενός μνημείου μεγάλης ιστορική σημασίας ή μιας κατασκευής με θόλους, τόξα κλπ τη δουλειά σου θα την κάνεις μ' ένα απ' τα ξένα προγράμματα που έχουν επιφανειακά και χωρικά πεπερασμένα στοιχεία και στα οποία έχεις απόλυτο έλεγχο της κανναβοποίησης, των φορτίσεων, των γεωμετρικών δεδομένων κλπ.

Το Fedra τουλάχιστον που γνωρίζω είναι για απλές κατασκευές. Έχει αρκετές δυνατότητες και αρκετούς περιορισμούς και σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα πχ Etabs.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τον έλεγχο υφισταμένου ισχύουν αυτά που σου είπε ο sundance.

Για τον έλεγχο ενός μνημείου μεγάλης ιστορική σημασίας ή μιας κατασκευής με θόλους, τόξα κλπ τη δουλειά σου θα την κάνεις μ' ένα απ' τα ξένα προγράμματα που έχουν επιφανειακά και χωρικά πεπερασμένα στοιχεία και στα οποία έχεις απόλυτο έλεγχο της κανναβοποίησης, των φορτίσεων, των γεωμετρικών δεδομένων κλπ.

Το Fedra τουλάχιστον που γνωρίζω είναι για απλές κατασκευές. Έχει αρκετές δυνατότητες και αρκετούς περιορισμούς και σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα πχ Etabs.

 

 

Καταρχάς, συγγνώμη για το προηγούμενο post (μου ξέφυγε ένα "μου" στην 1η πρόταση και δεν ήταν ειρωνικό - το λέω προς αποφυγήν παρεξηγήσεων). Σε ό,τι αφορά το FEDRA, ναι το γνωρίζω. Είναι καλό και εύχρηστο πρόγραμμα αλλά ΜΟΝΟ για συνήθεις κατασκευές λαϊκών κτηρίων. Όσο για το ETABS - SAP2000, αυτό κατάλαβα πια. Η προσέγγιση του προβλήματος γίνεται ΜΟΝΟ με αυτά τα προγράμματα, όταν το πραγματικό μοντέλο έχει όλα τα στοιχεία (ή μερικά εξ αυτών) που ανέφερα και στο προηγούμενο post. Αν και βρίσκομαι ήδη εκτός θέματος (και επειδή είμαι και παντελώς άσχετος με το θέμα των πεπ. στοιχείων αλλά έχω κάθε καλή διάθεση να μάθω !) επιφανειακά π.σ. = πλάκες = plate ή plane και χωρικά = shell ή σε άλλη περίπτωση solid ; (τις ιδιότητες της κάθε περίπτωσης τις έχω καταννοήσει πάνω κάτω)

 

 

Ευχαριστώ,

 

 

Y.Γ. Και μιας και το θυμήθηκα τώρα : πως μπορεί να γίνει έλεγχος υφιστάμενης κατάστασης από οποιοδήποτε πρόγραμμα τη στιγμή που δεν μπορεί (τουλάχιστον δεν το ξέρω εγώ) να γίνει προσομοίωση της απομειωμένης αντοχής της τοιχοποιίας ; (ενδεχόμενες ρηγματώσεις π.χ.)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κάποιος-κάποια που δουλεύει το PESSOS θα μπορούσε να μας ενημερώσει για την ποιότητα παραγωγής σχεδίων του και τις δυνατότητες μοντελοποίησης?

 

Γιατί με το Fedra τα σχεδιάζω όλα στο χέρι κ' θα πάθω τενοντίτιδα στο τέλος από το πολύ κλικ-κλικ....

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει το pessoss και το fedra. Δε μπορώ να πώ ότι έμεινα ευχαριστημένος. Τα σχέδια δυστυχώς δεν είναι καλά και οι δυνατότητες και των δύο μικρές. Νομίζω ότι το Fedra είναι το καλύτερο από τα δύο. Τώρα όσον αφορά την ανάλυση πέτρινων κατασκευών θα πρέπει να ξέρεις ότι και τα δύο προγράμματα δουλεύουν ευρωκώδικα 6, το οποίο σημαίνει ότι δε μπορεί να γίνει σοβαρή εκτίμηση της φέρουσας ικανότητας. Αυτό συμβαίνει γιατί ο ευρωκώδικας υποθέτει λαξεμένους λίθους και όχι αργολιθοδομή που συμβαίνει στις περισσότερες των περιπτώσεων με τα μνημεία. Επίσης σε κανένα απο τα δύο δεν μπορείς να έχεις τρούλους και άλλα τέτοια :evil: . Θα σου πρότεινα πρόγραμμα πεπερασμένων για ανάλυση και έλεγχο με το "χέρι". Θα σου πρότεινα επίσης να χρησιμοποιήσεις τις εξισώσεις του Τάσσιου μια που είναι ότι πιο κοντινό υπάρχει στις λιθοδομές που συναντάμε στον ελλαδικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει το pessoss και το fedra. Δε μπορώ να πώ ότι έμεινα ευχαριστημένος. Τα σχέδια δυστυχώς δεν είναι καλά και οι δυνατότητες και των δύο μικρές. Νομίζω ότι το Fedra είναι το καλύτερο από τα δύο. Τώρα όσον αφορά την ανάλυση πέτρινων κατασκευών θα πρέπει να ξέρεις ότι και τα δύο προγράμματα δουλεύουν ευρωκώδικα 6, το οποίο σημαίνει ότι δε μπορεί να γίνει σοβαρή εκτίμηση της φέρουσας ικανότητας. Αυτό συμβαίνει γιατί ο ευρωκώδικας υποθέτει λαξεμένους λίθους και όχι αργολιθοδομή που συμβαίνει στις περισσότερες των περιπτώσεων με τα μνημεία. Επίσης σε κανένα απο τα δύο δεν μπορείς να έχεις τρούλους και άλλα τέτοια :evil: . Θα σου πρότεινα πρόγραμμα πεπερασμένων για ανάλυση και έλεγχο με το "χέρι". Θα σου πρότεινα επίσης να χρησιμοποιήσεις τις εξισώσεις του Τάσσιου μια που είναι ότι πιο κοντινό υπάρχει στις λιθοδομές που συναντάμε στον ελλαδικό χώρο.

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη και εμπεριστατωμένη απάντηση, αλλά εγώ δεν ασχολούμαι με μνημεία κλπ. Απλά επειδή λύνω πολλά απλά πέτρινα, τα οποία το Fedra νομίζω ότι μοντελοποιεί αρκετά καλά, αλλά από σχέδια "δεν", λέω μήπως το Pessos τα καταφέρνει το ίδιο καλά στη μοντελοποίηση και ταυτόχρονα παράγει αξιοπρεπή σχέδια (τι ζητάω ο άνθρωπος ε;)

 

sundance έγραψε:

το FEDRA καλα σχεδια βγαζει.

που εντοπιζεις το προβλημα?

 

Θα ήθελα π.χ. πινακάκι στα ανοίγματα με διαστάσεις, πιο αναλυτικό οπλισμό πλακών, σχέδιο θεμελίωσης, ενσωμάτωση εξωστών...αυτά για αρχή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.