Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπόνηση μελέτης δημοσίου


rachi

Recommended Posts

Χαίρετε,

είμαι πολιτικός μηχανικός και συμβασιούχος υπάλληλος σε δημόσια υπηρεσία.

1) Η υπηρεσία εκτελεί ένα έργο στο οποίο έχει γίνει μελέτη (πρόχειρη) η οποία δεν μπορεί να εφαρμοστεί για πολλούς λόγους.

Μου ζητήθηκε στην ουσία να τροποποιήσω την υπάρχουσα μελέτη και να κάνω κάποιες πρόσθετες.

Η αρχική μελέτη είναι υπογεγραμμένη από την υπηρεσία (παρόλο που έγινε από ιδιώτη).

Μου ζητήθηκε να υπογράψω τα νέα σχέδια και μελέτες που έκανα.

Επιτρέπεται; Αφού είμαι υπάλληλος στην υπηρεσία να χρησιμοποιήσω την σφραγίδα μου;

Δεν πρέπει να μπει η σφραγίδα της υπηρεσίας;

Αν μπει η σφραγίδα μου, δεν λειτουργώ στην ουσία σαν ιδιώτης μηχανικός;

(Πέραν του ότι, η υπηρεσία δεν μου παρείχε τα προγράμματα που χρειαζόμουν για να κάνω τις μελέτες).

2) Επιπλέον μου ζητείται να κάνω μελέτη για κατασκευή που έχει ήδη γίνει..(δεν υπήρχε καν πριν μελέτη)..επιτρέπεται;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχήν: είσαι υπάλληλος με σύμβαση έργου ή με σύμβαση ορισμένου χρόνου; Στην δεύτερη περίπτωση σφραγίζεις μόνο με ονοματεπώνυμο και ιδιότητα και όχι με την σφραγίδα των ελεύθερων επαγγελματιών-μηχανικών. Όλα τα σχέδιά σου όπως και τις μελέτες οφείλει να συνυπογράψει-θεωρήσει ο προϊστάμενός σου οπότε μην αγχώνεσαι ως προς το ζήτημα των ευθυνών. Άλλωστε ποτέ κανείς δεν ζήτησε τα ρέστα από μελετητή-υπάλληλο του δημοσίου.

Όσον αφορά την δεύτερη ερώτηση στο δημόσιο όλα επιτρέπονται. Μου μυρίζει έργο που εκτελέστηκε "μαύρο" και τώρα τρέχει η υπηρεσία να κάνει μελέτη για να ενταχθεί το έργο σε προϋπολογισμό ώστε να πληρωθεί ο εργολήπτης - κολλητός του Νομάρχη/Δημάρχου. Σύνηθες φαινόμενο ειδικά στην επαρχία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ cna.

Είμαι με σύμβαση ορισμένου χρόνου.

Αναφέρεται αυτό κάπου στην νομοθεσία ώστε να μπορέσω να την επικαλεστώ;

Ως προς το δεύτερο σκέλος τι λέτε να κάνω;

Η σύμβαση με τον εργολάβο για αυτό το τμήμα του έργου

λέει οτι είναι υποχρεωμένος να την κάνει αυτός (που τελικά δεν την έκανε).

Επιπλέον όταν έγινε αυτό το τμήμα του έργου εγώ δεν είχα προσληφθεί.

Άρα ως τι την έκανα την μελέτη; Με τι ημερομηνία;

Link to comment
Share on other sites

Στην νομοθεσία αναφέρεται μόνο που δεν ασχολούμαι με τις διατάξεις που αφορούν τον τρόπο λειτουργίας του δημοσίου. Ό,τι σου είπα προέρχεται από συναδέλφους υπαλλήλους του δημοσίου είτε μόνιμους είτε συμβασιούχους. Τώρα για το δεύτερο ζήτημα κανονικά εξακολουθεί να αποτελεί υποχρέωση του εργολάβου γιατί υπέγραψε σύμβαση για μελέτη-κατασκευή. Από εκεί και πέρα νομίζω πως έχεις το δικαίωμα να αρνηθείς να την κάνεις. Προφανώς δε αν έχει πληρωθεί γι αυτό το τμήμα του έργου θα εμφανιστεί το δικό του όνομα στις υπογραφές των μελετών...

Link to comment
Share on other sites

Η σύμβαση με τον εργολάβο για αυτό το τμήμα του έργου

λέει οτι είναι υποχρεωμένος να την κάνει αυτός (που τελικά δεν την έκανε).

 

Αν ο εργολάβος κάνει το αστείο να στείλει αυτή τη σύμβαση στο ΥΠΕΧΩΔΕ και τον εισαγγελέα η υπηρεσία σου, όπως και ο κύριος του έργου θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ διότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ εργολάβος να εκτελεί μελέτες!!!! Διαβάζουμε και καμιά νομοθεσία πριν γράψουμε ότι μ@#!%$^$ θέλει ο κάθε δημαρχάκος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε και όμως ο νόμος προβλέπει προκήρυξη έργων με την μορφή μελέτη-κατασκευή. Διάβασέ τον προσεκτικά. Νομίζω όμως ότι η κατακύρωση του αποτελέσματος της δημοπρασίας πρέπει να εγκριθεί και από το ΥΠΕΧΩΔΕ. Νόμοι: 3316/05 & 3548/07.

Link to comment
Share on other sites

Τα έργα μελέτη κατασκευή είναι συνήθως ειδικά έργα, όπου και απαιτούν σύμπραξη μελετητών-εργολάβων.

 

Αυτά που περιγράφουν ότι το τάδε κομμάτι της μελέτης είναι υποχρεωμένος να το κάνει ο εργαλολάβος είναι παράνομα. Κι εγώ δεν το ήξερα μέχρι που για ένα τέτοιο χρειάστηκε να πάρω τηλ στο ΥΠΕΧΩΔΕ. Η ερώτηση του υπαλλήλου ήταν κατευθείαν:" ο κύριος του έργου είναι καποδιστριακός δήμος, γιατί συνήθως αυτές τις π$#@%$^#%ες τις κάνουν οι συγκεκριμένοοι δήμοι!"

Link to comment
Share on other sites

Η σύμβαση με τον εργολάβο για αυτό το τμήμα του έργου

λέει οτι είναι υποχρεωμένος να την κάνει αυτός (που τελικά δεν την έκανε)

άρα τι συζητάμε.

η μελέτη στην οποία αναφέρεσαι ειναι μελέτη ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ, η οποία ειναι υποχρέωση του ανάδοχου να την κάνει.

μελέτη αρχική υπάρχει και έχει γίνει ειτε από την υπηρεσία (sic) είτε από ιδιώτη.

πως αλλιώς δώσαν προσφορές για το έργο? στα κουτουρού?

Αν ο εργολάβος κάνει το αστείο να στείλει αυτή τη σύμβαση στο ΥΠΕΧΩΔΕ και τον εισαγγελέα η υπηρεσία σου, όπως και ο κύριος του έργου θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ διότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ εργολάβος να εκτελεί μελέτες!!!!

ο εργολάβος ΑΝΑΘΕΤΕΙ τη μελέτη σε μελετητή ή μελετητική εταιρεία που η τάξη του πτυχίου τους καλύπτει το έργο, δεν εκτελεί αυτός τη μελέτη

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει τυχει σε εταιρεια που εργαζομουνα παλαιοτερα να κατεβασουμε προταση για μελετη και κατασκευη δημαρχειου.

Αλλα καναμε πρωτα τη μελετη και αυτη περασε απο επιτροπη μαζι με τις υπολοιπες και αναλογα τη βαθμολογια επαιρνες το εργο για κατασκευη συμφωνα με τη μελετη που ειχες παρουσιασει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.