Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπόνηση μελέτης δημοσίου


rachi

Recommended Posts

Σε έργο στην περιοχή μου που προέβλεπε ανάπλαση περιοχής, δημοπρατημένο ως κατασκευή, ο ανάδοχος ήταν υποχρεωμένος να κάνει τη μελέτη δύο μικρών πέτρινων γεφυρών αφού η μελέτη ήταν ανάθεση σε αρχιτέκτονα!!! Πουθενά δε ζητούσε μελετητικό πτυχίο και δεν υπήρχε αμοιβή μελέτης!!!

Δηλαδη αλέξανδρε τι λες ακριβως για να καταλάβω.

ότι θα κάνει καποιος τη μελέτη δωρεάν ή επειδη η προκήρυξη δεν λέει αμοιβη, δεν υπάρχει αμοιβή?

 

η αμοιβή βαρύνει τον ανάδοχο. αυτός, ως εκεί που σηκώνει η τσέπη του (σιγά τα λεφτά δηλαδή), πάει σε όποιον γουστάρει. Ειναι κατ'αποκοπη.

 

ναι, αυτά μπορεί να κάνει και ο ίδιος ή άλλος εργολάβος, δεν χρειάζεται να'ναι μελετητής γιατι στην ελλάδα υπάρχει το μοναδικό είδος εργολάβος-μελετητής-έμπορας-όλα τα σφάζω-όλα τα μαχαιρώνω και το κράτος λειτουργεί εντελώς - παντελώς

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

rigid_joint, αυτό που λέει ο Αλέξανδρος είναι πως για την μελέτη αυτή δεν θα ελεχθεί από κανέναν ο τρόπος ανάθεσης και πληρωμής της. Η ανάθεση και πληρωμή είναι θέμα του αναδόχου του έργου. Αυτός βρίσκει κάποιον μηχανικό (άσχετο αν έχει μελετητικό ή όχι) και συμφωνούν για το ποσό ή την κάνει ο ίδιος αν μπορεί και έχει το δικαίωμα.

 

Είναι διαφορετικό από το σύστημα μελέτη-κατασκευή όπου κατατίθενται και τα μελετητικά πτυχία των συμμετεχόντων και όπου ο μελετητής δεν μπορεί να είναι και ο κατασκευαστής.

 

Αυτό, μάλλον, θέλει να σημειώσει ο Αλέξανδρος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέω erling. Σύμφωνα με το ΥΠΕΧΩΔΕ αυτό απαγορεύεται γιατί δεν είναι δημοπρατημένο σαν μελέτη-κατασκευή αλλά μόνο αν κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Μου ζητήθηκε να κάνω στατική μελέτη των κατασκευών σε αυτό το έργο.

Αυτή δεν θεωρείται μελέτη εφαρμοφής που είναι υποχρέωση του εργολάβου να την κάνει και να την υπογράψει, και όχι της υπηρεσίας; Και μετά η υπηρεσία απλά να την ελέγξει;

Επιπλέον μου ζητήθηκε να κάνω σχέδια (κατόψεις, τομές κτλ) όπου να φαίνονται οι θέσεις των κτιρίων και τα υψόμετρα κτλ έτσι όπως τελικά θέλουμε να γίνουν αφού στην αρχική μελέτη δεν ήταν αυτά σαφή ή επειδή θέλουμε να τα τροποποιήσουμε λίγο (π.χ. την θέση των κτιρίων). Αυτή θεωρείται μελέτη εφαρμοφής; Ποιος υποχρεούται να την κάνει και να την υπογράψει;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχουν γίνει πρόχειροι διαγωνισμοί για ανάθεση εργασιών (π.χ. χωματουργικά)και όχι ολόκληρου του έργου.

1) Μου ζητάνε στατική μελέτη κατασκευής που έχει γίνει διαγωνισμός, έχει γίνει σύμβαση, αναφέρει η σύμβαση ότι ο εργολάβος θα κατασκευάσει και θα κάνει την στατική μελέτη εφαρμογής, και έχει κατασκευαστεί ήδη το έργο (χωρίς να έχει κάνει στατική μελέτη εφαρμογής ο εργολάβος)

2) Επίσης μου ζητάνε στατική και αρχιτεκτωνική μελέτη όπως είπα προηγουμένως για κομμάτι του έργου που δεν έχει γίνει ακόμα διαγωνισμός για ανάθεση εργασιών...

Link to comment
Share on other sites

Τι παέι να πει "πρόχειροι διαγωνισμοί"; Με τι προμετρήσεις; Τι θέλετε να φτιάξετε; Προϋπολογισμοί;

 

Δε μου ακούγεται για μελέτη-κατασκευή. Το έργο είναι σε μικρό δήμο;

Link to comment
Share on other sites

rigid_joint, αυτό που λέει ο Αλέξανδρος είναι πως για την μελέτη αυτή δεν θα ελεχθεί από κανέναν ο τρόπος ανάθεσης και πληρωμής της. Η ανάθεση και πληρωμή είναι θέμα του αναδόχου του έργου. Αυτός βρίσκει κάποιον μηχανικό (άσχετο αν έχει μελετητικό ή όχι) και συμφωνούν για το ποσό ή την κάνει ο ίδιος αν μπορεί και έχει το δικαίωμα.

Ειπα κάτι άλλο από αυτό?

δεν ειπα ότι ο αναδοχος εχει την ευθύνη, και η πληρωμη ειναι κατ'αποκοπή?

τώρα για στο γεγονος ότι δεν ελέγχεται η πληρωμη ας το αφήσουμε καλύτερα γιατι δεν έχω περιθωρια λόγω καρτών

 

edit: εδω μας μιλάει για κτίρια, για στατικά που γίναν και δεν έχουν υπογραφεί κλπ. Τι ειναι το κτίριο?

Μέχρι στιγμής έχουν γίνει πρόχειροι διαγωνισμοί για ανάθεση εργασιών (π.χ. χωματουργικά)και όχι ολόκληρου του έργου.

1) Μου ζητάνε στατική μελέτη κατασκευής που έχει γίνει διαγωνισμός, έχει γίνει σύμβαση, αναφέρει η σύμβαση ότι ο εργολάβος θα κατασκευάσει και θα κάνει την στατική μελέτη εφαρμογής, και έχει κατασκευαστεί ήδη το έργο (χωρίς να έχει κάνει στατική μελέτη εφαρμογής ο εργολάβος)

2) Επίσης μου ζητάνε στατική και αρχιτεκτωνική μελέτη όπως είπα προηγουμένως για κομμάτι του έργου που δεν έχει γίνει ακόμα διαγωνισμός για ανάθεση εργασιών...

άλλο το 1 και άλλο το 2.

Το μπου$%@#ο γίνεται στο 1 που λες.

το 2 ειπα, ειναι κοινή πρακτική γιατί το μπάχαλο θα ήταν ακόμη μεγαλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Τι παέι να πει "πρόχειροι διαγωνισμοί"; Με τι προμετρήσεις; Τι θέλετε να φτιάξετε; Προϋπολογισμοί;

 

Δε μου ακούγεται για μελέτη-κατασκευή. Το έργο είναι σε μικρό δήμο;

 

Δεν έχει αναλάβει ένας εργολάβος όλο το έργο.

Η υπηρεσία έχει κάνει μόνο "πρόχειρους διαγωνισμούς για ανάθεση εργασιών".

Όπως είπα πριν π.χ. χωματουργικά

Δεν είναι δήμος, είναι δημόσια υπηρεσία που υπάγεται σε υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

Με τι προμετρήσεις;

Τι σημαίνει "πρόχειρος διαγωνισμός";

Το έργο είναι κατι μικρό και ασήμαντο, κάτι πολύ μεγάλο; Δώσε μας κάποια στοιχεία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.