Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπόνηση μελέτης δημοσίου


rachi

Recommended Posts

να βρει ο εργολάβος μελετητη να την αναθέσει, ειναι υποχρέωση του από την εν λόγω σύμβαση που είναι μελέτη εφαρμογής & κατασκευή του έργου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο εργολάβος ΑΝΑΘΕΤΕΙ τη μελέτη σε μελετητή ή μελετητική εταιρεία που η τάξη του πτυχίου τους καλύπτει το έργο, δεν εκτελεί αυτός τη μελέτη

 

Είναι απίθανο η προκύρηξη να είναι για μελέτη-κατασκευή. Επίσης πουθενά δεν αναφέρεται ότι ο ανάδοχος είναι υποχρεωμένος να δώσει τη μελέτη σε κάτοχο μελετητικού πτυχίου. Έχω δει πολλές φορές τέτοιες συμβάσεις. Απλά προσπαθεί να καληφθεί η υπηρεσία όταν δεν βρίσκει "θύμα" να υπογράψει κάτι δύσκολο στη μελέτη, πετώντας το μπαλάκι στον εργολάβο.

 

Τα έργα που δημοπρατούνται μελέτη κατασκευή απαιτούν να κατατεθούν τα πτυχία των μελετητών και των εργολάβων προκειμένου να διαπιστωθεί η επάρκειά τους. Σκέφτεστε να κάναν όλες τις μελέτες οι εργολάβοι; Θα βάζανε τις ποσότητες που θέλανε και θα κάνανε ότι θέλανε!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν θ'αναφερθω στις προσωπικές μου εμπειρίες αλλά ας πάρουμε ένα παράδειγμα προκηρυξης:

 

http://dgmarket.kapatel.gr/tenders/np-notice.do~1366334

 

""ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ KAI ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΛΥΜΑΤΩΝ Δ.Δ. ΚΑΡΔΑΜΑΙΝΑΣ ΔΗΜΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΔΩΝ.".

...........................................................

Το δημοπρατούμενο έργο περιλαμβάνει:

Εκπόνηση μελέτης Εφαρμογής.

Κατασκευή των έργων μεταφοράς λυμάτων του Δ.Δ. Καρδάμαινας στην

Εγκατάσταση Επεξεργασίας Λυμάτων (αντλιοστάσιο, καταθλιπτικός αγωγός) κλπ

..............................................................

II.2.1) Συνολική ποσότητα ή έκταση: Υδραυλικά: (ενδεικτικού προϋπολογισμού 5 479 800 ευρώ).

Ηλεκτρομηχανολογικά: (ενδεικτικού προϋπολογισμού 3 280 057 ευρώ).

Έργα Καθαρισμού και επεξεργασίας νερού και αποβλήτων: (ενδεικτικού προϋπολογισμού 372 131 ευρώ).

Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 9 131 988,40 EUR.

.............................................................................................

6. Την οριστική μελέτη που θα υποβάλουν οι συμμετέχοντες (το αφήνουμε αυτό προς το παρόν) στο διαγωνισμό

και την μελέτη εφαρμογής που θα υποβάλει ο ανάδοχος μετά την υπογραφή της

συμβάσεως θα εκπονήσουν γραφεία μελετών, ή συμπράξεις γραφείων μελετών ή

συμπράξεις μελετητών που θα έχουν σε ισχύ τις παρακάτω κατηγορίες και

τάξεις πτυχίων:

α. Ελληνικά γραφεία μελετών ή συμπράξεις ελληνικών γραφείων μελετών που

είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα μελετητών και έχουν πτυχία:

ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ (κατηγορία 13) Ε' τάξεως.

ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ (κατηγορία 9) Δ' τάξεως και άνω.

ΣΤΑΤΙΚΑ (κατηγορία 8-) Δ' ή Ε' τάξεως.

ΧΗΜΙΚΟΤΕΧΝΙΚΑ (κατηγορία 18) Β' τάξεως και άνω.

.................................................................................................

 

το "ενδεικτικό" έπεσε από τον ουρανό?

συνήθως υπάρχει ΗΔΗ η μελέτη, η οποία υπογραφετε από την υπηρεσία π.χ. νομαρχία που συνήθως όμως την έχει κάνει κάποιος ιδιώτης.

 

αυτη τη μελέτη παίρνουν όλοι, τη βλέπουν και μετά κάνουν τις προσφορές τους.

 

μετα ο ανάδοχος ειναι υπεύθυνος για τη μελέτη ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ η οποία γίνεται από ΜΕΛΕΤΗΤΕΣ και τους οποίους πληρώνει ο ανάδοχος.

Πάει σε όποιον του γουστάρει αρκει να καλυπτουν τα πτυχία.

(πιθανά να πληρώνει τελικά και την οριστική μελέτη στην οποία στηριχθηκε η προσφορά/προκύρηξη, δεν το ξέρω αλλά ουτε και με νοίαζει ιδιαίτερα)

Link to comment
Share on other sites

6. Την οριστική μελέτη που θα υποβάλουν οι συμμετέχοντες (το αφήνουμε αυτό προς το παρόν) στο διαγωνισμό

και την μελέτη εφαρμογής που θα υποβάλει ο ανάδοχος μετά την υπογραφή της

συμβάσεως θα εκπονήσουν γραφεία μελετών, ή συμπράξεις γραφείων μελετών ή

συμπράξεις μελετητών που θα έχουν σε ισχύ τις παρακάτω κατηγορίες και

τάξεις πτυχίων:

α. Ελληνικά γραφεία μελετών ή συμπράξεις ελληνικών γραφείων μελετών που

είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα μελετητών και έχουν πτυχία:

ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ (κατηγορία 13) Ε' τάξεως.

ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ (κατηγορία 9) Δ' τάξεως και άνω.

ΣΤΑΤΙΚΑ (κατηγορία 8-) Δ' ή Ε' τάξεως.

ΧΗΜΙΚΟΤΕΧΝΙΚΑ (κατηγορία 18) Β' τάξεως και άνω.

 

Καταρχήν μην αρπάζεσαι;) βρε rigid!!! Δεν είπα, ούτε υπονόησα πως τα βγάζεις από το μυαλό σου!!!!

 

Το έργο που περιγράφεις είναι εξιδικευμένο και όπως βλέπεις απαιτεί μελετητικά πτυχία, ενώ δημοπρατείται σαν μελέτη-κατασκευή (όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία). Αυτό που αναφέρω είναι έργα του τύπου "1500μ οδοποιία σε επαρχιακό δρόμο" (παράδειγμα είναι!!!) και ο ανάδοχος καλέιται μέσω μιας παραγράφου της σύμβασης να κάνει τις μελέτες των τεχνικών. Στα συγκεκριμένα έργα:

1. Δεν είναι δημοπρατημένα σαν μελέτη κατασκευή

2. Δεν απαιτούν μελετητικό πτυχίο από αυτόν που θα βρει ο ανάδοχος να συντάξει τις μελέτες

3. Δεν υπάρχει αμοιβή μελετητή

4 Συνήθως δεν υπάρχει προμελέτη.

5 Ο ανάδοχος φτιάχνει άλλη μελέτη και εφαρμόζει άλλη!!!

 

Το ότι τα παραπάνω απαιτούνται από τον αναδοχο δεν σημαίνει ότι είναι σύννομη αυτή η απαίτηση για τον απλούστατο λόγο πως το έργο δεν δημοπρατείται σαν μελέτη κατασκευή. Αυτό είναι από προσωπική εμπειρία σε αρκετά έργα.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ειναι ξεκάθαρο για τι πράγμα συζητάμε.

 

στο συγκεκριμένο thread ο αναδοχος (όπως αναφέρθηκε) έχει υποχρέωση μελέτης εφαρμογής άρα ισχύουν αυτά που λέω.

Link to comment
Share on other sites

1) Η υπηρεσία εκτελεί ένα έργο στο οποίο έχει γίνει μελέτη (πρόχειρη) η οποία δεν μπορεί να εφαρμοστεί για πολλούς λόγους.

 

Η αρχική μελέτη είναι υπογεγραμμένη από την υπηρεσία (παρόλο που έγινε από ιδιώτη).

Μου ζητήθηκε να υπογράψω τα νέα σχέδια και μελέτες που έκανα.

 

 

2) Επιπλέον μου ζητείται να κάνω μελέτη για κατασκευή που έχει ήδη γίνει

 

Από την μικρή μου εμπειρία πιστεύω πως το έργο δεν έχει δημοπρατηθεί σαν μελέτη-κατασκευή ως όφειλε από τη νομοθεσία αλλά ώς κατασκευή. Η υπηρεσία δε μπορεί να βρει υπάλληλο να αναλάβει την ευθύνη και απλά πετάξανε το μπαλάκι στον ανάδοχο. Αυτοί δυστυχώς είναι οι λόγοι που οι μελετητές μεινάνε στη επαρχία. Τις μελέτες τις κάνουν στις υπηρεσίες (αθέμιτος ανταγωνισμός προς του μελετητές?) και όπου δε μπορούν πετάνε το μπαλάκι στον ανάδοχο.

 

Σε έργο στην περιοχή μου που προέβλεπε ανάπλαση περιοχής, δημοπρατημένο ως κατασκευή, ο ανάδοχος ήταν υποχρεωμένος να κάνει τη μελέτη δύο μικρών πέτρινων γεφυρών αφού η μελέτη ήταν ανάθεση σε αρχιτέκτονα!!! Πουθενά δε ζητούσε μελετητικό πτυχίο και δεν υπήρχε αμοιβή μελέτης!!! Απίθανα πράγματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε υποψιάζομαι πως αναφέρεται σε ξεχωριστές υποθέσεις. Δηλαδή ένα έργο στο οποίο είχε συνταχθεί ελλειπής μελέτη και ένα το οποίο δημοπρατήθηκε ως μελέτη-κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Η σύμβαση με τον εργολάβο για αυτό το τμήμα του έργου

λέει οτι είναι υποχρεωμένος να την κάνει αυτός (που τελικά δεν την έκανε).

λοιπον για τελειώνουμε γιατι δεν έχει νόημα. από τη συμβαση έχουμε το παραπάνω. απο κει και πέρα ο καθενας ας το ερμηνεύσει όπως θέλει, ειπαμε ολοι τι γινεται, καλοπληρώνονται οι μελετητες, πάμε γι'άλλα

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε,

είμαι πολιτικός μηχανικός και συμβασιούχος υπάλληλος σε δημόσια υπηρεσία.

1) Η υπηρεσία εκτελεί ένα έργο στο οποίο έχει γίνει μελέτη (πρόχειρη) η οποία δεν μπορεί να εφαρμοστεί για πολλούς λόγους.

Μου ζητήθηκε στην ουσία να τροποποιήσω την υπάρχουσα μελέτη και να κάνω κάποιες πρόσθετες.

Η αρχική μελέτη είναι υπογεγραμμένη από την υπηρεσία (παρόλο που έγινε από ιδιώτη).

Μου ζητήθηκε να υπογράψω τα νέα σχέδια και μελέτες που έκανα.

Επιτρέπεται; Αφού είμαι υπάλληλος στην υπηρεσία να χρησιμοποιήσω την σφραγίδα μου;

Δεν πρέπει να μπει η σφραγίδα της υπηρεσίας;

Αν μπει η σφραγίδα μου, δεν λειτουργώ στην ουσία σαν ιδιώτης μηχανικός;

(Πέραν του ότι, η υπηρεσία δεν μου παρείχε τα προγράμματα που χρειαζόμουν για να κάνω τις μελέτες).

2) Επιπλέον μου ζητείται να κάνω μελέτη για κατασκευή που έχει ήδη γίνει..(δεν υπήρχε καν πριν μελέτη)..επιτρέπεται;

Ευχαριστώ.

Θα σου απαντησω για την αρχικη σου ερωτηση.

Εαν ησουν με συμβαση εργου δεν θα μπορουσες να υπογραψεις. με συμβση ορισμενου χρονου εαν δεν αναφερεται ρητα στην συμβαση σου τι δουλεια θα κανεις μπορεις να υπογραψεις την μελέτη μαζι με τον μονιμο προισταμενο σου. (καλο και για το βιογραφικο σου) χωρις ευθυνη.

Για μελέτη που εχει γινει το εργο αρα ημερομηνια ακυρη δεν μπορει φυσικα. βεβαια θα σου πουνε κάντην και θα υπογραψουψει ο αλλος μηχανικος ή προισταμενο...οποτε θα πρπει να την κανεις (αν δεν μπορεις να αρνηθείς) αλλα ζητα να δουλεψεις για τοσο χρόνο εκτος γραφείου και κανονικα να ζητησεις χρηματα για την δουλεια σου ... αλλα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.