Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργοδότης;;;;


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι νέος μηχανικός και έχω να αντιμετωπίσω το εξής πρόβλημα ΄ πριν από δυο ημέρες μου ζήτησε ένας αλλοδαπός να του κάνω αποτύπωση σε 3 κατοικίες , που έχει αγοράσει σε κάποιο χωριό, με σκοπό να καταθέσει φάκελο στο υπουργείο εθνικής άμυνας όπως μου είπε για να πάρει τις κατοικίες στο όνομα του . το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω κανένα έγγραφο που να πιστοποιεί ότι τις έχει αγοράσει… Νομίζω ότι τις έχει αγοράσει για λογαριασμό του ο δικηγόρος του μέχρι αυτός να καταθέσει φάκελο στο υπουργείο . Εγώ στα σχεδία μου τι όνομα θα βάλω ;;; Αν μου λέει ψέματα μπορεί να τα χρησιμοποιήσει για κάτι άλλο; Θα έχω εγώ νομικές συνέπειες ;

Link to comment
Share on other sites

Πες του οτι για να συντάξεις το τοπογραφικό διάγραμμα θα πρέπει να έχεις στα χέρια σου συμβόλαια που να δείχνουν τους ιδιοκτήτες, αν είναι ο δικηγόρος βάζεις τον δικηγόρο σαν ιδιοκτήτη ο οποίος υπογράφει στο τοπογραφικό. Εγώ συνήθως ζητάω ότι έχει και δεν έχει ο καθένας και μαζεύω όλη τη χαρτούρα, καλύτερα να έχεις περισσότερα παρά λιγότερα. Δεν έχεις καμία νομική συνέπεια αν οι δηλώσεις σου είναι σωστές.

 

Α, έχω δει σε τοπογραφικά δήλωση που αναγράφει οτι "Δεν έχει γίνει έλεγχος τίτλων ιδιοκτησίας" ίσως αυτό σε καλύπτει εν μέρει

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και το " φερόμενος ιδιοκτήτης " μαζί με το " δεν έγινε έλεγχος τίτλων ιδιοκτησίας "

Link to comment
Share on other sites

Μια που το έφερε η κουβέντα, μια διευκρίνηση: Τί σχέση έχει το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας; Προβλέπεται κάποια συγκεκριμένη διαδικασία επειδή ο αγοραστής είναι αλλοδαπός;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το κόστος των διπλών συμβολαίων είναι απαγορευτικό... σε κάθε περίπτωση εμφάνισε μόνο αληθή στοιχεία και βάλε τον ιδιοκτήτη ή όποιον δηλώνει ιδιοκτήτης να υπογράψει στο τοπογραφικό. άλλωστε κάποιος είναι ο εργοδότης σου, στο όνομα του οποίου θα κόψεις απόδειξη για τα χρήματα που θα λάβεις. Παρότι δεν είμαι καθόλου τυπολάτρης (δουλεύω κυρίως σε εργοτάξια) μπορείς να θεωρήσεις ότι καλύπτεσαι για οτιδήποτε εφόσον μπορείς να αποδείξεις μελλόντικά τον εργοδότη (=ιδιοκτήτη). Μια κατάθεση της αμοιβής σου από αυτόν σε τράπεζα θα αρκούσε. ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.