Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικτός και καθαρός μισθός Μηχανικου


Recommended Posts

(Ελπιζω να το ανοιγω στο σωστό σημείο)

 

Συνάδελφοι καλησπέρα σας,

 

Μεχρι σημερα δουλευα σε μια εταιρεία με δελτίο παροχής. Υπάρχει στον ορίζοντα πρόταση απο άλλη εταιρεία για μισθωτή εργασία. Εχω όμως μπερδευτεί λίγο με το θέμα του υπολογισμου του καθαρου μισθου. Διαβαζω για εργοδοτικές και προσωπικές εισφορές, και δεν ειμαι σιγουρος πως υπολογίζεται το καθένα. (ειμαι μετα το 1993 ασφαλισμένος)

 

Από πίνακες στο ΤΣΜΕΔΕ διαβαζω πως οι εργοδοτικές εισφορές ειναι το 20,63% και οι προσωπικές το 15,82%.

 

Ερωτηση για το εαν τα εχω καταλαβει σωστά:

 

Αν πχ ο μικτός μισθός είναι 3.000 ευρώ, το 20,63+15,82 = 36,45% θα ειναι ασφαλιστικές κρατήσεις? Τα υπόλοιπα ειναι τα λεφτα στο χέρι? Υπάρχει προκαταβολή φόρου εκ μέρους της εταιρείας ή στο τέλος οτι φόρο αναλογεί τον πληρώνω εγώ?

 

Ειναι δυνατόν να φτάνουν τόσο ψηλά τα ποσά κρατήσεων, της ταξης των 1000/μηνα? Να θεωρω τυχερός που σαν Ελ. Επαγγ. πληρώνω μολις 300/μηνα στο ΤΣΜΕΔΕ? :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πόσο ειναι αλλα οι κρατησεις ειναι πάρα πολλες. Ισως και περισσοτερες απο αυτε που λές;

Ας μας πεις καποιος που τα εχει υπολογίσει

Link to comment
Share on other sites

Τις εργοδοτικές εισφορές τις πληρώνει ο εργοδότης. Από το μισθό σου αφαιρούνται μόνο οι δικές σου. Κανονικά αυτό ισχύει. Για το φόρο δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

και τον φορο τον καταβάλεις εσύ (δεν τον παίρνεισ στο χέρι) και φορολογήσε με ποσοστό 100% κανονικά σαν μισθωτός.

 

όπου και να πας σίγουρα θα έχουν ένα λογιστή....όταν φτάσετε να μιλήσετε για λεφτά ζήτα να σου υπολογίσει ακριβώς το ποσό δεν είναι ούτε ντροπή ούτε τπτ. Άλλωστε και το μέλλον αφεντικό σου θα ζητήσει από τον λογιστή πόσα ακριβώς θα του στοιχίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το φόρο τον πληρώνεις εσύ, είτε κάθε μήνα μέσο του εργοδότη, είτε (επικρατέστερο) με το εκκαθαριστικό σημείωμα όπου πληρώνεις επιπλέον και κάποιο ποσό (προκαταβολή φόρου) για το επόμενο έτος.

Link to comment
Share on other sites

υναδελφοι ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Για το θέμα των εισφορών το εχω ξεκαθαρίσει. Για το θέμα της παρακράτησης φόρου δεν ειμαι ακομα βεβαιος. ΄Την παρακρατηση φόρου την κάνει ο εργοδότης και την αποδιδει στην εφορία.?

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα των εισφορών το εχω ξεκαθαρίσει.

 

το ξεκαθάρισες αλλα δεν είπες τι γίνεται τελικά.

 

το κρατάς 7σφράγιστο μυστικό για να'ρθει κάποιος την άλλη βδομάδα και να ρωτάει ξανά τα ίδια?

Link to comment
Share on other sites

Ουπς, ξεχαστηκα. Λοιπόν, από τον μικτό μισθό οι κρατησεις εργαζόμενου είναι περίπου 21%. Οι εργοδοτικές εισφορές ειναι ξεχωριστές, πε΄ριπου στο 16%.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τελικα σε ενα ποσο ολικο πχ. 3000 - περίπου περιλαμβανει

1.το καθαρο ποσο μισθου σου,(1890ε)

2. το 21% κρατησεις εργαζόμενου (630ε)

3. και 16% εισφορες (480ε);

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό 16%, ως εργοδοτική εισφορά, δεν συμπεριλαμβάνεται στις 3000. Αρα ενα μικτό 3000 αφαιρείς 21% (630 ευρω) και απομενει ο καθαρός. Σε αυτο τον καθαρό μισθό, αναλογούν βέβαια και ο εκαστοτε φόρος εισοδήματος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.