Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αερισμός καταστημάτων (π.χ. καφενείων) < 70 m2


george68

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βρηκα τι ακριβως πρεπει να κανω αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι απαραιτητη η ρυθμηση της θερμοκρασιας. αν ξερει κατι καποιος.

Link to comment
Share on other sites

μου εδωσαν απο τον δημο ενα υπηρεσιακο σημειωμα με οδηγιες για το σχεδιασμο συστηματος εξαερισμου...

αυτο που δεν καταλαβαινω και ρωτησα αλλα δεν μπορουσαν να μου απαντησουν αν ειναι απαραιτητη η ρυθμηση της θερμοκρασιας στην Κεντρικη Κλιματιστικη Μοναδα, το συμειωμα λεει ακριβως (... και ρυθμηση των θερμοκρασιακων συνθηκων του αναλογα με τις απαιτησεις του χωρου.)

 

το καφενειο εχει καλοριφερ και κλιματιστικα οποτε δεν ειναι απαραιτητη η ρυθμηση των θερμοκρασιων μεσο ΚΚΜ ?

 

οποτε να βαλω 2 ανεμυστηρες εναν προσαγωγης και εναν απαγωγης με καναλια οπροφης και τοιχου οπου ειναι απαραιτητο και φιλτρα στην προσαγωγη.?

 

εχω αναλαβει μελετη και κατασκευη και δεν εχω ξαναφτιαξει εξαερισμο, οποτε αν εχει καποιος αντοιστοιχω θεμα ας μου πει τι γνωμη του.

ευχαρηστο.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να ανεβάσεις της σημειώσης που σου δώσανε απο το δήμο και μία πρότυπη μελέτη??

ευχαρηστώ εκ προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

ok. sorry

Τις προϋποθέσεις και τα δικαιολογητικά για τον χαρακτηρισμό των καταστημάτων ως 70 τ.μ αποκλειστικά καπνιζόντων ή μη, καθώς και οδηγίες για το σύστημα εξαερισμού, ανακοίνωσε ο δήμος Πειραιά.

 

Σύμφωνα με το δήμο, προκειμένου να εκδόσει και να χορηγήσει άδεια, με την οποία τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (Κ.Υ.Ε.) συνολικού εμβαδού έως 70 τ.μ. θα χαρακτηριστούν αποκλειστικά για καπνίζοντες ή όχι, θα πρέπει οι ιδιοκτήτες ή οι κατά νόμο εκπρόσωποι των ανωτέρω καταστημάτων, να υποβάλλουν στην αρμόδια υπηρεσία (τμήμα έκδοσης αδειών Κ.Υ.Ε. - Ευριπίδου 66, 1ος όροφος), τα παρακάτω δικαιολογητικά:

 

1. αίτηση - υπεύθυνη δήλωση (χορηγείται έντυπο από την υπηρεσία).

2. φωτοαντίγραφο άδειας ίδρυσης και λειτουργίας του καταστήματος.

3. μισθωτήριο ή άλλο ισοδύναμο δικαιολογητικό, όπου αναφέρεται το εμβαδόν του συνολικού χώρου.

4. βεβαίωση από τον υπεύθυνο μηχανικό για την εγκατάσταση του εξοπλισμού εξαερισμού, ότι πληρούνται οι προδιαγραφές της Διεύθυνσης Τεχνικών Υπηρεσιών του υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, σύμφωνα με τις οδηγίες που περιγράφονται παρακάτω.

5. όποια δικαιολογητικά ζητηθούν από την αρμόδια υπηρεσία.

 

Παράλληλα, οι οδηγίες για τον σχεδιασμό συστήματος εξαερισμού στα καταστήματα αυτά αφορούν στα εξής:

 

1. προσαγωγή αέρα περιβάλλοντος μέσω κεντρικής κλιματιστικής μονάδας (ΚΚΜ). Απόρριψη αέρα με ανεμιστήρα στο περιβάλλον.

2. ο προσαγόμενος αέρας στο χώρο θα υφίσταται στην ΚΚΜ κατάλληλη επεξεργασία καθαρισμού καθώς και ρύθμισης των θερμοκρασιακών συνθηκών του ανάλογα με τις απαιτήσεις του χώρου.

3. η προσαγωγή του αέρα θα γίνεται μέσω συστήματος αεραγωγών και στομίων τοίχου ή οροφής και η απαγωγή (και στη συνέχεια η απόρριψη) αποκλειστικά μέσω στομίων οροφής.

4. για τον απολογισμό των μεγεθών των απαιτούμενων μηχανημάτων και του συστήματος αεραγωγών θα λαμβάνεται:

 

α. προσαγόμενος αέρας ίσος με το 90% του απαγόμενου,

β. παροχή αέρα περιβάλλοντος στο χώρο 70 (m3/h) άτομο,

γ. πυκνότητα ατόμων στο χώρο 1,2 άτομα / m2 για καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος και 0,6 άτομα / m2 για εργασιακούς χώρους δημόσιου και ιδιωτικού τομέα.

5. όποια δικαιολογητικά ζητηθούν από την υπηρεσία.

 

Οι παραπάνω οδηγίες αποτελούν τις ελάχιστες τεχνικές απαιτήσεις για τον αερισμό των χώρων καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος που θα χαρακτηριστούν αποκλειστικά για καπνίζοντες.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι απαραιτητη η κ.κ.μ. το κοστος αναιβενει παρα πολυ οποτε δεν νομιζω να βαλει κανενας.

εχω να φτιαξω μια ταβερνα 60μ2 να φτιαξω. αλλα θα ηθελα μια διευκρηση κατα ποσον ειναι απαραιτητο να υπαρχει ρυθμηση της θερμοκρασιας πραγμα που ανεβαζει υπερβολικα το κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.