Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αερισμός καταστημάτων (π.χ. καφενείων) < 70 m2


george68

Recommended Posts

1) Το Π.Δ. αναφέρεται αποκλειστικά στα δημόσια έργα.

2) Ο ορισμός των τεχνικών προδιαγραφών και των προτύπων, αφορά το πως ορίζονται "στα κείμενα γενικού περιεχομένων ή στα τεύχη δημοπράτησης". Δεν αφορά τις ΤΟΤΕΕ, αλλά τις προδιαγραφές και τα πρότυπα που ορίζει ο μελετητής για το εκάστοτε έργο.

3) Ως "πρότυπα" διευκρινίζεται ότι ορίζει ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ από κάποιον αναγνωρισμένο οργανισμό, οι τήρηση των οποίων δεν είναι υποχρεωτική.

4) Πουθενά δεν αναφέρει τις ΤΟΤΕΕ (ΤΟΤΕΕ = Τεχνική Οδηγία ΤΕΕ). Οι ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ όπως προανάφερα είναι υποχρεωτικές από το νόμο.

 

 

Σχετικά με το "Όχι δέκα, αλλά ούτε δεκάρα τσακιστή δεν πρόκειται να του δώσουμε", μήπως σε ενοχλεί το ΤΕΕ επειδή είσαι Μηχανικός ΤΕ και όχι διπλωματούχος;

Αν γίνει ποτέ η πλήρης ανωτατοποίηση των ΤΕΙ, αν θες να έχεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος πρέπει να πληρώνεις και συνδρομή στο ΤΕΕ (δεν έχουμε μόνο οι μηχανικοί επημελλητήριο, αλλά σχεδόν όλα τα επαγγέλματα) και ασφάλιστρα στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Δεν γίνεται να θες μόνο τα πλεονεκτήματα των Διπλωματούχαν Μηχανικών χωρίς να δέχεσαι και τις υποχρεώσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ

 

πέρα από την άποψή μου για το ΤΕΕ (που δεν θα επεκταθώ γιατί δεν είναι το ζητούμενο της συζήτησης) το Π.Δ. 334/2000 εισάγει στην Ελληνική πραγματικότητα τα σύγχρονα Ευρωπαϊκά πρότυπα όπως αυτά εξελίσσονται και βελτιώνονται. Κανείς δεν είπε ότι οι ΤΟΤΕΕ είναι "κακές". Προφανώς και βασίζονται σε επιστημονικά κριτήρια. Δεν μπορεί όμως να μας υποχρεώσει κανείς να εφαρμόζουμε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και ΜΟΝΟ μεθοδολογίες 20-30 ετών πριν, τη στιγμή που τα διεθνή και ευρωπαϊκά πρότυπα εξελίσσονται και ισχύουν σε όλες τις χώρες μέλη. Εκεί είναι η ένστασή μου. Επειδή δηλαδή το ΤΕΕ έβγαλε μια ΤΟΤΕΕ πριν 100 χρόνια είμαστε υποχρεωμένοι να την εφαρμόζουμε και σήμερα ? Όποιος θέλει ας την εφαρμόσει, όποιος δεν θέλει μπορεί, δεδομένης της Ευρωπαϊκής πραγματικότητας να μελετήσει ένα έργο βάση αναγνωρισμένων και εγκεκριμένων ευρωπαϊκών προτύπων και επιστημονικών μεθοδολογιών. Αυτό νομίζω άλλωστε πως προκύπτει και από το Π.Δ. 334/2000 (εκτιμώ εγώ) αλλά και από την Υ.Α. Δ6/Β/14826/2008 - ΦΕΚ 1122/Β'/17.6.2008 που παρέθεσα.

 

Και ναι, προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει να πληρώνουμε για τεχνικές οδηγίες 25 ετών που δεν έχουν υποστεί καμιά αλλαγή μέχρι σήμερα. Εδώ η ASHRAE βελτιώνει το περιβόητο handbook σχεδόν κάθε χρόνο και οι Γερμανοί τα αντίστοιχα DIN. Αυτό το "υποχρεωτικό" για μένα δεν προκύπτει από πουθενά και κανείς δεν μπορεί να σου απαγορεύσει την εκπόνηση στοιχείων μελέτης με μεθοδολογίες παγκοσμίως επιστημονικά αναγνωρισμένες και τεκμηριωμένες επειδή υπάρχει μια ΤΟΤΕΕ του 1986.

 

Δηλαδή επειδή υπάρχει η ΤΟΤΕΕ 2425/86 για τον υπολογισμό φορτίων κλιματισμού-αερισμού κτιριακών χώρων όποιος εφαρμόσει μια πολύ πιο βελτιωμένη μέθοδο κατά ASHRAE ή στοιχεία από τις προδιαγραφές του προτύπου CEN Standard prEN15251 ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ ??? Μην τρελαθούμε τώρα. Αν ισχύει κάτι τέτοιο ορθά μας αποκαλεί ο Pappos ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ.

 

Ξαναδιαβάστε λίγο βρε παιδιά και το ΠΔ 334/2000 και την 14826/08 ΥΑ και τον 1418/84 και βγάλτε τα συμπεράσματά σας.

 

 

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα

 

Η ΥΑ Δ13/403/88 αφορά στην έγκριση Τεχνικής Οδηγίας (ΤΟΤΕΕ) που αφορά «Εγκαταστάσεις σε κτίρια – Δίκτυα διανομής και αποθήκευσης ιατρικών αερίων» ΤΟΤΕΕ 2491/86.

 

Τι λέει ?

 

Παραθέτω :

 

Παρ. 2

"2. Ορίζουμε υποχρεωτική την εφαρμογή της ΤΟΤΕΕ 2491/86, σύμφωνα με το άρθρο 21 του Ν.1418/84 στα σημεία που αναφέρεται στον τρόπο κατασκευής, στην ποιότητα των χρησιμοποιούμενων υλικών και τις δοκιμές των εγκαταστάσεων."

 

Διάβασε τώρα το Π.Δ. 334/84 και θα δεις πως μπορείς να την παρακάμψεις αφού μιλάει για "τεχνικές προδιαγραφές" που καθορίζουν την ποιότητα των υλικών, τις δοκιμές, τους ελέγχους, τα στοιχεία υπολογισμού του έργου κλπ κλπ. και εν συνεχεία ορίζει ότι ως "πρότυπα" νοούνται οι τεχνικές προδιαγραφές που έχουν εγκριθεί από αναγνωρισμένο φορέα όπως -για την Ευρώπη- CEN, CENELEC κλπ κλπ με βάση τα οποία μπορεί, όχι υποχρεωτικά, αλλά αν θέλει να ζητήσει η Υπηρεσία την εκπόνηση μιας μελέτης. Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ και νομίζω ότι είναι σαφές πως μπορεί κάποιος να ζητήσει τον σχεδιασμό δικτύων διανομής και αποθήκευσης ιατρικών αερίων με βάση εγκεκριμένα Ευρωπαϊκά πρότυπα και όχι με βάση την ΤΟΤΕΕ αν βεβαίως θέλει (δεν είναι υποχρεωτικό).

Link to comment
Share on other sites

@sdim θα ήθελα να σου πω μόνο μια παρατήρηση, όχι συμπλήρωση σ'αυτά που είπε ο Georges αλλά στο ότι αυτή την στιγμή πληρώνουμε και ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ χωρίς να είμαστε μέλη (άδικο δεν νομίζεις ??). Αυτό έπρεπε να το ξέρεις.

Ο Georges ανέφερε ότι δεν δίνει δεκάρα για την αγορά των απαρχαιωμένων ΤΟΤΕΕ.

Κατά τα άλλα ας επιστρέψουμε στο θέμα μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για πάνω από 70τ.μ. προβλέπεται κεντρική κλιματιστική μονάδα, το οποίο συνεπάγεται μελέτη κλιματισμού εγκεκριμένη από την πολεοδομία. Επιπλέον απαιτείται και ανεμιστήρας που διώχνει τον αέρα από τον χώρο, ο χώρος καπνιστών πρέπει να είναι το πολύ το 30% του ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΩΦΕΛΙΜΟΥ χώρου, να είναι διαχωρισμένος από τον χώρο των καπνιστών με χώρισμα (δεν θυμάμαι τις προδιαγραφές), η ροή του αέρα να είναι τέτοια ώστε να μην εισέρχεται καπνός στον χώρο των μη καπνιστών (άρα εισαγωγή αέρα στον χώρο μη καπνιστών και εξαγωγή στον χώρο των καπνιστών). Σε έναν δήμο μου ζητήσανε και ξεχωριστή όδευση διαφυγής για τον χώρο καπνιστών.

 

 

Ο Georges ανέφερε ότι δεν δίνει δεκάρα για την αγορά των απαρχαιωμένων ΤΟΤΕΕ.

 

Δυστυχώς αν δεν δώσεις δεκάρα στην δουλειά θα μείνεις πίσω. Ακόμα και για αρκετούς νόμους πρέπει να πληρώσουμε, το ΕΤ δεν τους δίνει δωρεάν. Τώρα αν τους βρούμε στο internet έχει καλώς αλλά δεν έχουν νομική ισχύ τα κείμενα που κατεβάζουμε.

Αν έχεις διαφωνίες με κάποιον υπάλληλο που σου ελέγχει κάτι πρέπει να έχεις στα χέρια σου αντίγραφο του νόμου με σφραγίδα, διαφορετικά δεν βγάζεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με συγχωρείτε παιδιά αν δεν το διέκρινα στα προηγούμενα posts, αλλά τα 70m3/h/άτομο και η πυκνότητα ατόμων σε ποιο ΦΕΚ φαίνονται γιατί έχω φάει τους τόπους και δεν το βρίσκω. Πρόκειται για καπνιστήριο σε δημόσια υπηρεσία και δεν μπορώ να βασιστώ (προφανώς?) σε χαρτί που δίνουν δήμοι κτλ για καταστήματα...

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς εύκολα τα το βρεις στο site του υπουργείου υγείας :

 

http://www.smokestop.gov.gr/news.php?m1=news&m2=news

 

Και μια παρατήρηση .... έστω χώρος 60 τ.μ. άρα 60/1.2 τμ = 50 άτομα επί 70 κυβικά την ώρα μας κάνει 3500 κυβικά...αν ο χώρος έχει π.χ. 4 μέτρα ύψος δηλ όγκο 240 έχω 3500/240 περίπου 15 εναλλαγές την ώρα !

 

Με δεδομένο ότι ( από ότι καταλαβαίνω τουλάχιστον από το ΦΕΚ ) απαιτείται ΚΚΜ και λογικά θα πας σε λύση προκλιματισμένου αέρα, μιλάμε για ένα τεράστιο κόστος κατασκευής αλλά ΚΑΙ λειτουργίας αν σκεφτούμε ότι πρόκειται για ένα κατάστημα 60 μόλις τετραγωνικών μέτρων....

 

Πόσο μάλλον όταν το ίδιο το υπουργείο λέει ότι υπάρχει σοβαρή σκέψη σε κανα χρόνο να άπαγορεύσει εντελώς το κάπνισμα σε ΟΛΑ τα κλειστά καταστήματα.....δηλαδή να κάνεις το έξοδο τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Κάτι δεν μου αρέσει στις προϋποθέσεις.

70 κυβικά μέτρα αέρα την ώρα ανά άτομο

1,2 άτομα ανά τετραγωνικό μέτρο

 

Με απλά μαθηματικά, για μια αίθουσα 50τμ

70 x 1,2 x 50 = 4200 κυβικά μέτρα αέρα την ώρα, ή 4200/3600=1,16κυβικά μέτρα αέρα ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε συσκευές του εμπορίου που να παρέχουν και θερμαίνουν έστω 1 κυβικό μέτρο αέρα το δευτερόλεπτο από θερμοκρασία 0 βαθμών κελσίου στους 21 βαθμούς κελσίου (απαίτηση από το ΤΟΤΕΕ της θέρμανσης. Η εφαρμογή του είναι υποχρεωτική από το νόμο);

Στείλτε μου προσωπικό μήνυμα με μάρκα και μοντέλα, μην θεωρηθεί διαφήμιση.

 

μπορείς εύκολα τα το βρεις στο site του υπουργείου υγείας :

 

http://www.smokestop.gov.gr/news.php?m1=news&m2=news

 

Και μια παρατήρηση .... έστω χώρος 60 τ.μ. άρα 60/1.2 τμ = 50 άτομα επί 70 κυβικά την ώρα μας κάνει 3500 κυβικά...αν ο χώρος έχει π.χ. 4 μέτρα ύψος δηλ όγκο 240 έχω 3500/240 περίπου 15 εναλλαγές την ώρα !

 

Με δεδομένο ότι ( από ότι καταλαβαίνω τουλάχιστον από το ΦΕΚ ) απαιτείται ΚΚΜ και λογικά θα πας σε λύση προκλιματισμένου αέρα, μιλάμε για ένα τεράστιο κόστος κατασκευής αλλά ΚΑΙ λειτουργίας αν σκεφτούμε ότι πρόκειται για ένα κατάστημα 60 μόλις τετραγωνικών μέτρων....

 

Πόσο μάλλον όταν το ίδιο το υπουργείο λέει ότι υπάρχει σοβαρή σκέψη σε κανα χρόνο να άπαγορεύσει εντελώς το κάπνισμα σε ΟΛΑ τα κλειστά καταστήματα.....δηλαδή να κάνεις το έξοδο τζάμπα.

 

Καλησπέρα,

Οι λύσεις με Heat Recovery είναι standard στο εξωτερικό.

Σκεφτείτε ποσα λεφτά θα πηγαίνουν χαμένα εάν πετάτε 2μξ/s αέρα στους 25 βάθους και φέρνετε αέρα από έξω στους 10.

Οι τιμές τέτοιων συστημάτων δεν είναι εξωφρενικές για μια μικρή εγκατάσταση (60m2) δεν ξεπερνάει τα 10-12k euro.

Η εταιρία ****** θεωρείτε από τις κορυφαίες στην ευρώπη και έχει μονάδες για εξαερισμό με Heat Recovery μέχρι και 9.5 m3/s (34 000 m3/h).

(διαγραφή του λινκ)

Παρακαλώ, να αποφεύγετε την αναφορά ονομάτων και την παράθεση συνδέσμων (λινκ) εμπορικών επιχειρήσεων όταν αυτό δεν είναι απολύτως απαραίτητο.CostasV

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.